تبلیغات
مریخ نورد «فرصت» به اردوگاه زمستانی خود رسید
ارسال در: 1392/06/01-18:25
بر اساس اعلام ناسا، مریخ نورد فرصت به سایت مورد نظر برای گذراندن ششمین زمستان مریخی رسیده است.

بر اساس اعلام ناسا، مریخ نورد فرصت به سایت مورد نظر برای گذراندن ششمین زمستان مریخی رسیده است.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دو مریخ نورد روح و فرصت ناسا در سال 2003 میلادی با هدف بررسی خاک و سنگ ها برای یافتن نشانه های احتمالی وجود آب در مریخ، راهی سیاره سرخ شدند.

مریخ نورد روح (Spirit) در ماه می سال 2009 در خاک نرم مریخ گرفتار شد و تلاش 9 ماهه محققان ناسا برای خارج کردن ربات بی نتیجه باقی ماند و فعالیت آن رسما در سال 2010 میلادی پایان یافت، اما مریخ نورد فرصت (Opportunity) همچنان به فعالیت های اکتشافی خود در این سیاره ادامه می دهد.

مریخ نورد فرصت در روزهای نخست ماه آگوست 2013 میلادی (مرداد ماه) پس از سه ماه مسیرپیمایی به طول 2.4 کیلومتر به منطقه ای موسوم به Solander Point رسیده است؛ با ادامه حرکت به سمت شیب رو به شمال این منطقه، نور لازم برای شارژ کردن پنل های خورشیدی مریخ نورد در طول زمستان فراهم می شود.

طول روزها در نیمکره جنوبی مریخ در حال کوتاه تر شدن است و میزان نور خورشید در ماه فوریه 2014 میلادی (بهمن ماه) به حداقل ممکن می رسد.

«مت گولومبک» از محققان آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا تأکید می کند: فرصت به سایت مورد نظر برای گذراندن ششمین زمستان مریخی رسیده و بررسی دو بخش زمین‌شناسی این منطقه آغاز شده است.

یکی از این بخش ها دارای شواهدی از تماس طولانی مدت با آب اسیدی بوده و بخش دیگر نیز حاوی مواد معدنی است که در تماس با آب مایع طبیعی شکل گرفته اند.

پیش بینی می شود که مریخ نورد فرصت تا اواسط ماه دسامبر (آذر ماه) به شیب رو به شمال منطقه Solander Point رسیده و زمستان مریخی در این منطقه سپری شود.

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید