تبلیغات
تغییر مسیر بادهای بین‌ستاره‌ای ورودی به منظومه شمسی
ارسال در: 1392/06/17-09:06
دانشمندان حاضر در برنامه «کاوشگر مرز میان‌ستاره‌ای» (IBEX) ناسا کشف کرده‌اند که ذرات در حال جریان به درون منظومه شمسی از فضای بین‌ستاره‌ای، احتمالا طی 40 سال اخیر مسیرشان تغییر کرده است.

دانشمندان حاضر در برنامه «کاوشگر مرز میان‌ستاره‌ای» (IBEX) ناسا کشف کرده‌اند که ذرات در حال جریان به درون منظومه شمسی از فضای بین‌ستاره‌ای، احتمالا طی 40 سال اخیر مسیرشان تغییر کرده است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این یافته‌ها به دانشمندان در نقشه‌برداری از کهکشان راه شیری کمک کرده و همچنین در درک آن‌ها از جایگاه انسان در کیهان از خلال گذر وسیع زمان کمک می‌کند.

افزون بر این، دانشمندان با این کشف، به درک عمیق‌تری از ماهیت پویای بادهای میان‌ستاره‌ای خواهند رسید.

این بادها دارای مفاهیم زیادی در خصوص اندازه، ساختار و ماهیت heliosphere خورشید هستند.

جرم heliosphere حباب عظیمی است که منظومه شمسی را احاطه کرده و آن را از خطر تشعشع کهکشانی ورودی حفظ می‌کند.

نتایج این مطالعه بر مبنای داده‌های چهار دهه‌ای حاصل از سفینه‌های فضایی مختلف شامل IBEX به دست آمده است.

این موضوع که تغییرات جریان میان‌ستاره‌ای طی چنین بازه زمانی کوتاهی رخ داده‌، برای دانشمندان حیرت‌آور بود، زیرا ابرهای میان‌ستاره‌ای فوق‌العاده عظیم هستند.

با این حال، چنین یافته‌هایی ممکن است در خصوص دینامیک لبه‌های این ابرها اطلاعاتی را در اختیار بگذارد.

داده‌های فضاپیمای IBEX نشان می‌دهد اتم‌های میان‌ستاره‌ای خنثی در حال جاری‌شدن به سمت منظومه شمسی از مسیری متفاوت از آنچه پیش‌تر مشاهده بود، هستند.

آخرین اندازه‌گیری‌های این سفینه از مسیر باد میان‌ستاره‌ای متفاوت از اندازه‌گیری‌هایی بود که سفینه Ulysses در دهه 1990 مخابره کرده بود.

این تفاوت تیم تحقیقاتی را بر آن داشت تا اندازه‌گیری‌های این سفینه را با داده‌های جمع‌آوری‌شده از 11 سفینه‌فضایی بین سال‌های 1972 و 2011، مقایسه کنند.

دانشمندان در نظر داشتند شواهد بیشتری را از منابع مختلف ممکن جمع‌آوری کنند تا تعیین کنند که آیا ابزار جدیدتر نتایج دقیق‌تری را ارائه داده‌اند یا اینکه مسیر خود باد طی سال‌ها تغییر کرده است.

در تحلیل نهایی، مسیر بادی که اخیرا توسط داده‌های IBEX به دست آمده، متفاوت از مسیری بود که از اندازه‌گیری‌های پیشین به دست آمده بود و این موضوع نشان می‌دهد خود باد طی زمان مسیرش تغییر کرده است.

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید