تبلیغات
دقیق‌ترین تصویر از پرورشگاه کیهانی ثبت شد
ارسال در: 1392/07/01-11:39
ابرهای گازی درخشان در سحابی با نام مستعار «میگو» در حقیقت یک پرورشگاه بزرگ ستاره‌یی محسوب می‌شوند.

ابرهای گازی درخشان در سحابی با نام مستعار «میگو» در حقیقت یک پرورشگاه بزرگ ستاره‌یی محسوب می‌شوند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ VLT در رصدخانه پارانال شیلی موفق به تهیه یکی از دقیق‌ترین و شفاف‌ترین تصاویر از این پرورشگاه کیهانی شده‌اند که در آن توده‌یی از ستارگان داغ تازه متولد شده در میان ابرهای تشکیل دهنده سحابی دیده می شوند.

سحابی IC4628 با نام مستعار سحابی میگو (Prawn Nebula) معروف به Gum 56 در فاصله شش هزار سال نوری از زمین در صورت فلکی عقرب (Scorpion) واقع شده و یک منطقه عظیم متشکل از گاز و توده های گرد و غبار تاریک محسوب می‌شود.

این ابرهای گازی مناطق شکل گیری ستارگان جوان و داغ هستند؛ در نور مرئی، این ستارگان به رنگ آبی- سفید دیده می شوند، اما آنها پرتوهای شدیدی در طیف های دیگر از جمله پرتو فرابنفش نیز منتشر می کنند.

این نور فرابنفش از ستارگان باعث درخشش ابرهای گازی می‌شود؛ نوار تابش الکترون‌ها از اتم‌های هیدروژن سپس ترکیب و انرژی را به شکل نور آزاد می کنند.

زمانی که این فرآیند رخ می دهد، هر عنصر شیمیایی نوری را در رنگ های مشخص ساطع می کنند و برای هیدورژن، رنگ غالب قرمز است.

سحابی میگو با پهنای 250 سال نوری، منطقه‌ای از آسمان معادل چهار برابر ماه کامل را پوشانده است؛ با وجود اندازه بزرگ اغلب بدلیل نور کم در رصدها نادیده گرفته می‌شود، چراکه نور ساطع شده در این طول موج ها برای چشم انسان قابل رویت نیست.

در طول چند میلیون سال گذشته در این منطقه از آسمان تعداد بسیار زیادی ستاره بصورت جداگانه یا در خوشه ستاره‌یی بوجود آمدند.

خوشه ستاره یی Collinder316 اصلی ترین خوشه قابل رویت در تصویر تهیه شده توسط تلسکوپ VLT است؛ این خوشه بخشی از یک اجتماع بزرگتر ستارگان داغ و درخشان دیگر است.

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید