تبلیغات
وجود دو درصد آب در نخستین پیمانه از خاک مریخ
ارسال در: 1392/07/06-16:11
نخستین پیمانه از خاک سیاره سرخ که توسط مریخ نورد کنجکاوی مورد بررسی قرار گرفته است، حاوی حدود دو درصد آب است که امید تازه ای برای ساکنان آینده مستعمرات انسانی بر سطح این سیاره محسوب می‌شود.

نخستین پیمانه از خاک سیاره سرخ که توسط مریخ نورد کنجکاوی مورد بررسی قرار گرفته است، حاوی حدود دو درصد آب است که امید تازه ای برای ساکنان آینده مستعمرات انسانی بر سطح این سیاره محسوب می‌شود.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «لاوری لشین» رئیس بخش علوم موسسه پلی تکنیک رنسلر و نویسنده اصلی مطالعه اخیر تأکید می‌کند: مریخ را بیابانی بسیار خشک و فاقد آب می‌دانستیم؛ اما آنالیزهای صورت گرفته توسط مریخ‌نورد کنجکاوی حاکی از وجود آب در این سیاره است.

وجود نشانه‌های آب بر روی همسایه خشک زمین چندان جدید محسوب نمی‌شود؛ مریخ نوردهای قبلی ناسا پیش از این نیز نشانه‌هایی از وجود آب به شکل های مختلف از جمله یخ را در تاریخچه باستانی مریخ بدست آورده بودند.

نتایج این کشفیات در پنج مقاله مختلف در مجله Science منتشر شده است که شامل آنالیز پیمانه ای از خاک مریخ و بررسی دانه های ریز خاک منطقه راکنست در نزدیکی دهانه گیل مریخ است.

آنالیز نخستین پیمانه از خاک سیاره سرخ توسط مریخ نورد کنجکاوی، وجود موادی بر سطح این سیاره شامل دو درصد آب را نشان می‌دهد؛ همچنین در این نمونه مقادیر قابل توجهی دی اکسید کربن، اکسیژن و ترکیبات سولفور کشف شد.

بر این اساس، در 0.13 متر مکعب از نمونه خاک مریخ حدود 0.47 لیتر آب وجود دارد.

این آنالیزهای بسیار دقیق با کمک ابزار علمی پیشرفته مانند آنالیز نمونه در مریخ (SAM) شامل کروماتوگراف گاز، طیف سنج جرمی و طیف سنج لیزری موزون انجام شد.

هنوز آژانس فضایی هیچ کشوری تصمیم قطعی برای ارسال انسان به سیاره سرخ نگرفته است، اما آمریکا امیدوار است که تا دهه 2030 میلادی موفق به ارسال نخستین مسافر به سیاره سرخ شود؛ ساکنان آینده مستعمرات انسانی احتمالا در آینده می توانند با برداشتن یک پیمانه از خاک مریخ و اندکی گرم کردن آن، آب بدست بیاورند.


منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
S.a
1392/07/07   10:22:00 PM
Mer30 az khabare jalebeto0n va up shodane sarie sait

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید