تبلیغات
کشف سیاره‌ آواره ای که ستاره میزبان ندارد!
ارسال در: 1392/07/20-07:49
تیمی بین‌المللی از منجمان سیاره جوانی را کشف کرده‌اند که حول هیچ‌ ستاره‌ای نمی‌چرخد.

تیمی بین‌المللی از منجمان سیاره جوانی را کشف کرده‌اند که حول هیچ‌ ستاره‌ای نمی‌چرخد.

 این سیاره شناور آزاد که PSO J318.5-22 نام گرفته تنها 80 سال نوری از زمین فاصله دارد و جرم آن شش برابر مشتری گزارش شده است.

این سیاره فقط 12 میلیون سال قدمت دارد و در نوع خود یک سیاره تازه‌ متولد شده است.

جرم کیهانی مزبور از روی علائم گرمایی منحصربه‌ فرد و توسط تلسکوپ میدان وسیع STARRS 1 کشف شد.

مشاهدات بعدی با استفاده از دیگر تلسکوپ‌ها در هاوایی نشان می‌دهد این سیاره دارای ویژگی‌هایی شبیه مشخصه‌های سیاره‌های عظیم گازی است که حول ستاره‌های جوان می‌چرخند.

دانشمندان اعتراف کرده‌اند که تاکنون جسم شناور آزاد مشابهی را در فضا رصد نکرده‌اند.

این سیاره تمامی ویژگی‌های سیاره‌های جوان موجود در اطراف ستاره‌های دیگر را داراست.

در طول یک دهه گذشته، سیارات فراخورشیدی با سرعت فوق‌العاده‌ای کشف شده‌اند و حدود هزار عدد از آن‌ها با استفاده از شیوه‌های غیرمستقیم مانند کم‌نورکردن ستاره میزبانشان شناسایی شدند.

با این حال، فقط تعداد معدودی از سیارات به طور مستقیم رصد شده‌اند که آن‌ها نیز حول ستارگان جوانشان بوده‌اند. این ستارگان کمتر از 200 میلیون سال قدمت دارند.

سیاره PSO J318.5-22 یکی از اشیای شناور آزاد و دارای پایین‌ترین جرم است، اما بی‌نظیرترین جنبه آن شباهتش در جرم، رنگ و بازدهی انرژی به سیاراتی است که مستقیما مشاهده شده‌اند.

مطالعه سیاراتی که با تصویربرداری مستقیم رصد می‌شوند، بی‌نهایت دشوار است زیرا آن‌ها درست جنب ستارگان میزبانشان واقع شده‌اند. با این حال، سیاره جدید حول هیچ ستاره‌ای نمی‌چرخد و بررسی آن برای منجمان بسیار آسان‌تر است.

این کشف می‌تواند نمایی جالب را در خصوص فعالیت‌های درونی سیارات گازی عظیمی مانند مشتری در مدت کوتاهی پس از تولد ارائه دهد.

سیاره PSO J318.5-22 در طول تحقیقات در مورد ستارگان ناکام موسوم به «کوتوله‌های قهوه‌یی» شناسایی شد. کوتوله‌های قهوه‌یی به دلیل دمای نسبتا کمترشان، بسیار ضعیف بوده و به رنگ‌ قرمز هستند.

به منظور محدودکردن این مشکلات، تیم تحقیقاتی حاضر در این پروژه در جستجوی داده‌های حاصل از تلسکوپ PS1 بود.

این سامانه آسمان را هر شب با دوربین حساس به شناسایی علائم گرمای ضعیف کوتوله‌های قهوه‌یی رصد می‌کند.

PSO J318.5-22 به عنوان شیئی عجیب در آسمان حاضر بود و حتی از قرمزترین کوتوله‌های قهوه‌ای نیز قرمزتر بود.

حین مطالعات با استفاده از تلسکوپ‌های چندگانه بر روی قله Mauna Kea در جزیره هاوایی و تجهیزات تلسکوپ مادون قرمز ناسا مشخص شد این شی یک کوتوله قهوه‌یی نیست.

با نظارت مکرر بر مکان سیاره مزبور طی دو سال، تیم تحقیقاتی فاصله آن از زمین را محاسبه کرد.

بر اساس این فاصله و حرکت سیاره از خلال فضا، محققان مشخص کردند که PSO J318.5-22 به مجموعه‌ای از ستارگان جوان به نام Beta Pictoris تعلق دارد که حدود 12 میلیون سال پیش شکل گرفته‌اند.

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید