تبلیغات
شکار کوزه‌ دسته‌دار کیهان
ارسال در: 1392/07/28-09:08
رصدخانه جنوبی اروپا تصویر جدیدی از ساختار کیهانی نادر یک سحابی در فاصله یک هزار و 200 سال نوری از زمین منتشر کرده است.

رصدخانه جنوبی اروپا تصویر جدیدی از ساختار کیهانی نادر یک سحابی در فاصله یک هزار و 200 سال نوری از زمین منتشر کرده است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سحابی IC2220 با نام مستعار سحابی کوزه در جنوب صورت فلکی Carina واقع شده است.

رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) روز چهارشنبه نهم اکتبر (17 مهر) تصویر جدیدی از این سحابی را منتشر کرد که در آن ساختار کیهانی نادر و کوزه شکلی دیده می‌شود.

این تصویر با کمک تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) تهیه شده و به گفته اخترشناسان، فاز بسیار کوتاه یک ستاره در قلب سحابی را نشان می‌دهد.

جزئیات قابل توجهی در تصویر سحابی کوزه دیده می‌شود که شامل ابری از گاز و گرد و غبار در اطراف یک ستاره غول‌پیکر سرخ است؛ از این منظر مشخصه قوسی ساختار سحابی که شباهت زیادی به یک کوزه دسته‌دار دارد، به خوبی دیده می‌شود.

ابر گاز و گرد و غبار ناشی از ستاره HD65750 است؛ این غول سرخ جرمی پنج برابر خورشید دارد و در پیشرفته‌ترین مرحله زندگی در مقایسه با خورشید قرار دارد، اما در حدود 50 میلیون سال جوان‌تر است.

ستارگان با جرم بسیار زیاد سوخت بیشتری را نسبت به ستارگان کم جرم تر از جمله خورشید تخلیه می‌کنند؛ خورشید نیز طی میلیاردها سال آینده به یک غول سرخ مبدل خواهد شد.

گرد و غبار متشکل از عناصری از جمله کربن، ترکیبات ساده و مقاوم در برابر گرما مانند دی اکسید تیتانیوم و اکسید کلسیم است.

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید