تبلیغات
اولین دوره‌ی مسابقات پژوهش‌های رصدی
ارسال در: 1392/08/14-11:38
به منظور افزایش تجربیات و دانش علاقمندان به نجوم در سراسر کشور، آیریسک با همکاری سازمان فضایی ایران، IOTA/ME و مرکز نجوم دبیرستان علامه‌حلی 7 تهران، اولین دوره از مسابقات پژوهش‌های رصدی (یادواره‌ی پروفسور حسابی) را برگزار می‌کند.
به منظور افزایش تجربیات و دانش علاقمندان به نجوم در سراسر کشور، آیریسک با همکاری سازمان فضایی ایران، IOTA/ME و مرکز نجوم دبیرستان علامه‌حلی 7 تهران، اولین دوره از مسابقات پژوهش‌های رصدی (یادواره‌ی پروفسور حسابی) را برگزار می‌کند. این دوره از مسابقات جنبه‌های آموزشی، پژوهشی و مهارت‌های رصدی دانش‌آموزان را در حوزه‌ی رصد متغیرهای گرفتی و داده‌گیری، افزایش خواهد داد و شرکت در آن برای کلیه‌ی دانش‌آموزاندبیرستانی از سراسر ایران آزاد استمراحل برگزاری، آشنایی با روند آموزشی و شرایط ثبت نام در این مسابقات را در ادامه‌ی مطلب مشاهده نمایید.
 
اولین دوره مسابقات پژوهش‌های رصدی (یادواره پروفسور حسابی)
تمدید مهلت ثبت نامبا توجه به رایزنی‌های انجام شده با مراکز آموزشی، برای سهولت هرچه بیشتر در ثبت نام دانش‌آموزان، مهلت ثبت نام تا ۳۰ آبان ماه تمدید شده است.
 

اهداف، موضوع و فرآیند کار
آموزش، آشنایی با فرآیند علمی، اخلاق علمی، استفاده از ابزارهای پیشرفته موجود در کشور، ارائه مقالات معتبر علمی، آشنایی با فعالیت های دانشمندان حوزه‌ی اخترفیزیک، از اهداف این مسابقه‌ی علمی-پژوهشی است.

محتوا:
- بررسی تغییرات دوره تناوب و منحنی نوری ستارگان متغیر و رصد ترانزیت سیارات فراخورشیدی.
- دانش‌آموزان می‌توانند در گروه‌های ۲ تا ۳ نفره برای شرکت در مسابقه اقدام به ثبت نام نمایند. لزومی به یکی بودن مقطع آموزشی دانش‌پژوهان یا یکسان بودن واحد آموزشی شرکت کنندگان در مسابقه‌ی پژوهشی نیست.

مراحل پروژه آموزش و مسابقه:
۱. برای سطح‌بندی مقدماتی دانش‌پژوهان تا تاریخ  ۳۰ آذر یک جلد کتاب و جزوه آموزشی بعلاوه‌ی بروشور راهنمای شرکت در مسابقه و توضیحات لازم برای پروژه‌ی مقدماتی و پاسخ به سوالات آزمون مجازی به آدرس مندرج در فرم ثبت نام ارسال می‌شود.
۲. یک نفر استاد راهنما (جناب آقای آتیلا پرو، به عنوان رییس قسمت خاورمیانه‌ی مجمع جهانی زمان‌سنجی اختفا (آيوتای خاورمیانه) در تالار گفت‌وگوی مجازی آیریسک به آدرس (www.irysc.comفعال می‌شود. هر یک از دانش‌پژوهان می‌توانند در این تالار در مورد محتوای پروژه‌ی خود و موضوعات مطرح شده در کتاب به بحث و تبادل نظر با مدیر علمی مسابقه بپردازند. (مدت اجرا از ۳۰ آذر تا ۳۰ بهمن).
۳. در تاریخ ۳۰ آذر ‌ماه یک آزمون چند گزینه‌ای از محتوای کتاب به صورت مجازی از ثبت نام کنندگان به عمل می‌آید.
۴. محتوای پروژه‌ی ارائه شده به هر گروه نهایتاً تا تاریخ ۳۰ بهمن ماه به آدرس مجازی مسابقات ارسال می‌شود.
۵. در تاریخ ۱۵ اسفند اسامی گروه‌های منتخب اعلام می‌شود.
۶. در اسفند ماه یک دوره‌ی آموزشی ۵ روزه در محل یکی از رصدخانه‌های موجود در ایران برگزار می‌شود که در طی این دوره‌ی آموزشی دانش‌آموزان با روند آکادمیک انتخاب، رصد و تحلیل ستاره‌های متغیر آشنا می‌شوند و سپس هر گروه یک متغیر را انتخاب و این روند را برای ستاره‌ی مورد نظرش زیر نظر کارشناسان IOTA/ME اجرا می‌کند. پس از اجرای تحلیل‌های لازم، خروجی کار خود را به صورت مقاله در اختیار مدیر علمی مسابقات قرار می‌دهند.
۷. در روز پایانی کار گروه، سرگروه هر تیم، از فرآیند انتخاب پروژه‌ی خود در حضور اساتید دفاع می‌نماید و کسانی که موفق به کسب نمره‌ی بالاتر از ۱۵ شوند از طرف برگزارکنندگان گواهی بین‌المللی جهت تأیید مقاله دریافت می‌کنند.
۸. در پایان به عنوان تقدیر از سه مقاله‌ی برتر و طی مراسمی نفرات برتر مورد تقدیر قرار گرفته و به ترتیب پروژه‌ی اول برای چاپ در یک نشریه‌ی ISI   و مقاله‌های دوم و سوم برای چاپ ‌در نشریه‌ی IBVS ، با حمایت مالی آيریسک و IOTA/ME ارسال می‌شود. بقیه‌ی مقالاتی که موفق می‌شوند تمامی مراحل را با موفقیت به پایان برسانند؛ علاوه بر چاپ در ژورنال JOE، برای چاپ در نشریات IBVS یا ISI ملزم به طی مراحل قانونی پذیرش و پرداخت هزینه‌های متعارف چاپ مقالات هستند که از سوی شرکت‌کنندگان به مجله‌ی محل ارسال، پرداخت می‌شود.
۹. دانش‌پژوهانی که موفق به کسب هر یک از ملاک‌های لازم در هر مرحله از مسابقه نشوند، قادرند تا جهت کسب آموزش‌های لازم برای راه‌یابی به مرحله‌ی بعد ثبت نام کنند. برای این کار یک راهنما با گروه مرتبط شده و عملیات لازم برای تکمیل مرحله‌ی قبل را آموزش می‌دهد. هزینه‌های این مرحله با توجه به حجم کار و بخشی از پروژه بعداً تعیین می‌شود.
۱۰. به همه‌ی کسانی که موفق به پایان پروژه می‌شوند گواهی حضور در کارگاه ارائه می‌شود.

مراحل ثبت نام:
مبلغ ۲۱۰ هزار تومان به شماره حساب ۱-۱۸۲۳۲۲۵-۸۳۰-۸۰۰ نزد بانک سامان یا شماره کارت ۸۰۸۳ ۱۱۱۷ ۸۶۱۰ ۶۲۱۹ به نام مرتضی خلینا واریز و کپی فیش به همراه یک قطعه عکس، معرفی‌نامه از سوی آموزشگاه، فرم تکمیل شده ثبت نام و کپی شناسنامه‌ و کارت ملی تمامی اعضای گروه تا پایان ساعت اداری روز ۳۰ آبان ماه به آدرس ایمیل دبیرخانه‌ی مسابقه (info@irysc.comارسال شود.
 

شرایط ثبت نام:
تمامی دانش‌آموزان پایه‌های اول تا سوم دبیرستان کلیه‌ی رشته‌های تحصلی شامل ریاضی-فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و کار و دانش که با مقدمات اولیه‌ی نجوم و کار با تلسکوپ آشنا باشند.
 
 
معرفی برگزارکنندگان:
- مرکز نجوم دبیرستان علامه حلی ۷ در سال تحصیلی ۹۲-۱۳۹۱ با هدف حمایت از فعالیت‌های علمی پژوهشی حوزه‌ی نجوم در مجموعه دبیرستان‌های سمپاد سراسر کشور و با هدف انسجام بخشیدن به این فعالیت‌ها تأسیس شده است.
- رصدخانه‌ی سازمان فضایی ایران بزرگ‌ترین و فعال‌ترین رصدخانه‌ی حال حاضر ایران است که دارای یک تلسکوپ ۱۶ اینچ اشمیت کاسگرین با مجهزترین سیستم رهگیری خودکار و دقیق‌ترین نوع CCD موجود در ایران موسوم به SBIG 11000M  است.
- سازمان فضایی ایران از نهادهای تحت نظر مستقیم نهاد ریاست محترم جمهور است که بیشتر در حوزه‌ی فعالیت‌های فضایی از جمله ارسال ماهواره و کاوشگر فعالیت می‌کند. از زیرگروه‌های فعالیت‌های علمی این سازمان، مشارکت در برگزاری پروژ‌ه‌های نجومی است.
IOTA/ME قسمت خاورمیانه‌ی مجمع جهانی زمان‌سنجی و اختفاهای نجومی است که در حوزه‌های اختفا و گرفت‌ها و ابزارسازی فعالیت می‌کند و همه ساله تعداد زیادی از دستاوردهای پژوهیش در ژونال‌های معتبر داخلی و خارجی چاپ یا در کنفرانس‌ها ارائه می‌شود.
- آیریسک مرجع اطلاع رسانی و پایگاه خبری المپیادهای علمی ایران است که فعالیت خود برای عمومی‌سازی فرهنگ المپیاد در سطح کشور را از سال 1386 آغاز کرده است.
 
منبع :iota-me.com
نظرات ارسالی:
 
نیما
1392/08/16   12:37:00 PM
ما ک دانش اموز نیستیم ولی اینا فک کردن میخوان ادم بفرستن فضا؟؟ 210هزار تومن واسه چی واقعا؟؟؟؟

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید