تبلیغات
هند یک مدارگرد به سوی مریخ پرتاب کرد
ارسال در: 1392/08/14-21:22
سازمان تحقیقات فضایی هند روز سه شنبه ۱۴ آبان (۵ نوامبر) اعلام کرد که یک مدارگرد ساخت خود را برای انجام ماموریت تحقیقاتی به سوی سیاره مریخ پرتاب کرده است.این سفینه مسافتی حدود هفتصد میلیون کیلومتر را ظرف سیصد روز آینده طی خواهد کرد و سپس در مدار کره م

هند سفینه‌ای را به سوی کره مریخ پرتاب کرده است.

سازمان تحقیقات فضایی هند روز سه شنبه ۱۴ آبان (۵ نوامبر) اعلام کرد که یک مدارگرد ساخت خود را برای انجام ماموریت تحقیقاتی به سوی سیاره مریخ پرتاب کرده است.این مدارگرد مسافتی حدود هفتصد میلیون کیلومتر را ظرف سیصد روز آینده طی خواهد کرد و سپس در مدار کره مریخ قرار خواهد گرفت.

به گفته رئیس سازمان تحقیقات فضایی هند، این مدارگرد در ماه سپتامبر آینده به نزدیکی مریخ می‌رسد و در آن زمان، مهمترین مرحله، قرار دادن موفقیت آمیز آن در مدار این سیاره خواهد بود.سال مریخی از سال زمینی طولانی‌تر است و مکان این سیاره در فاصله زمانی رسیدن مدارگرد به آن، تغییر می کند و تعیین محل دقیق آن مستلزم محاسبات پیچیده است.

مدارگرد  هندی در حال حاضر در مدار زمین قرار گرفته و رئیس سازمان تحقیقات فضایی هند گفته است که در پایان ماه جاری، این مدارگرد به شتاب مناسب برای ترک مدار زمین خواهد رسید و سفر طولانی خود به سوی مریخ را آغاز خواهد کرد.قرار دادن مدارگرد در مدار زمین به عنوان مرحله مقدماتی برای حرکت به سوی مریخ، باعث کاهش سوخت مورد نیاز این مدارگرد و در نتیجه، صرفه جویی مالی در اجرای این برنامه شده است.

پانزده ماه پیش، و کوتاه مدتی پس از ناکامی چین در پرتاب مدارگرد به خارج از مدار زمین، نخست وزیر هند انجام طرح پرتاب مدارگرد به سوی مریخ را اعلام کرد. به همین دلیل برخی ناظران از تلاش هند برای پیشی گرفتن از چین سخن گفتند، به خصوص که چین از لحاظ اقتصادی و فن‌آوری نظامی از هند پیشترفته‌تر است.ماموریت مدارگرد هندی، که کمابیش به اندازه یک اتومبیل کوچک است، تحقیق در مورد آثار گاز متان در جو مریخ است که وجود آن می‌تواند نشانه وجود نوعی حیات ابتدایی در این سیاره باشد.

ناکامی قبلی

هند پیش از این هم کوشیده بود تا سفینه‌هایی را به خارج از مدار زمین پرتاب کند، اما این تلاش‌ها به جایی نرسید. هند در سال ٢٠٠٩ سفینه‌ای را به سوی کره ماه پرتاب کرد، اما ارتباط این سفینه به زودی با زمین قطع شد و در سال بعد، سفینه دیگر هندی پس از پرتاب، منفجر شد.هزینه ساخت و پرتاب مریخ‌گرد هندی حدود ٧٣ میلیون دلار برآورد شده است در حالیکه هزینه ساخت و پرتاب سفینه‌ای که قرار است ناسا - سازمان فضایی آمریکا - اواخر ماه جاری به سوی مریخ پرتاب کند بیش از ۴۵۰ میلیون دلار بوده است.

بسیاری از مردم هند احتمالا از موفقیت طرح سفینه مریخ گرد احساس غرور می‌کنند، اما کسان دیگری در این کشور اجرای چنین برنامه‌هایی را برای کشوری فقیر مناسب نمی‌دانند.به گفته آنان، در حالی که بسیاری از مردم هند در شرایط دشوار اقتصادی به سر می‌برند، هزینه‌ای که صرف اجرای این طرح شده می توانست به بهبود شرایط آنان کمک کند.

سازمان تحقیقات فضایی هند در پاسخ به این انتقادات گفته است که اجرای طرح‌هایی مانند ساخت و پرتاب این سفینه، علاوه بر کمک به راهیابی هند به بازار جهانی فن‌آوری فضایی پیشرفته، هزاران شغل ایجاد می‌کند.مرکز تحقیقات فضایی هند در بنگالور حدود شانزده هزار کارمند دارد و تحقیقات خود را در مشارکت با وزارت دفاع هند، مسئول اجرای طرح ساخت موشک‌های نظامی، به اجرا در می‌آورد.

در مورد اهمیت علمی طرح پرتاب سفینه هندی، نظرات متفاوتی ابراز شده است. مریخ‌نورد آمریکایی که در اوت سال گذشته میلادی بر سطح این سیاره نشست اثری از گاز متان نیافت و برخی پژوهشگران گفته‌اند که این سفینه هندی دستاورد متفاوتی نخواهد داشت.در مقابل، مدافعان این طرح گفته‌اند که مریخ‌نورد آمریکایی تنها منطقه محدودی را بررسی کرد و امکان دارد که سفینه هندی بتواند نشانه حیات را در نقاط دیگری بیابد.

منبع :bbc
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید