تبلیغات
بروز توفان‌های خورشیدی با واژگونی قطبش خورشید
ارسال در: 1392/08/26-14:05
دانشمندان انتظار دارند میدان مغناطیسی خورشید طی سه هفته آینده قطبیت خود را واژگون کند که می‌تواند تاثیر بزرگی بر منظومه شمسی داشته باشد.

دانشمندان انتظار دارند میدان مغناطیسی خورشید طی سه هفته آینده قطبیت خود را واژگون کند که می‌تواند تاثیر بزرگی بر منظومه شمسی داشته باشد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به گفته ناسا، واژگونی میدان مغناطیسی خورشیدی یک رویداد بزرگ بوده چرا که هلیوسفر این ستاره که دامنه نفوذ مغناطیسی خورشید بوده تا میلیاردها کیلومتر ورای سیاره پلوتو گسترش می‌یابد.

میدانهای مغناطیسی قطبی خورشید تقریبا هر 11 سال یکبار در اوج دوره خورشیدی قطبیت خود را تغییر می‌دهد. در این زمان این میدانها تضعیف شده و به صفر می رسند؛ سپس دوباره با قطبش معکوس ظاهر می‌شوند. این رویداد در اوج هر دوره خورشیدی و با تنظیم مجدد دینام مغناطیسی داخلی خورشید رخ می‌دهد.

قطبیت خورشید بتدریج در طول چرخه خورشیدی تغییر کرده و نواحی قطبش جدید موسوم به «لکه خورشیدی» را بوجود می‌آورد.

در طول یک دوره تقریبا یک ماهه، لکه‌های خورشیدی از هم تجزیه شده و میدانهای مغناطیسی به سمت قطبهای خورشیدی حرکت می‌کنند.

به گفته محققان رصدخانه خورشیدی Wilcox دانشگاه استنفورد، این حرکت شبیه آمد و رفت جزر و مد است.

هر موج کوچک با خود آب بیشتری آورده و در نهایت واژگونی کامل را ایجاد خواهد کرد.

تاثیر این واژگونی گسترده بوده و تا لبه فضای میان‌ستاره‌ای می‌رسد که منجر به جبهه‌های آب‌وهوایی میان کهکشانی مانند توفانهای ژئومغناطیسی خواهد شد. این توفانها می‌توانند در کار ماهواره‌ها اختلال ایجاد کرده و منجر به قطع ارتباطات رادیویی شوند.

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید