تبلیغات
دیدار با فضانورد افغان
ارسال در: 1392/09/18-14:48
دیدار کودکان افغانی علاقمند به نجوم و فضا با فضانورد افغان عبدالحمید مومند در یک شب رصدی.

مدتها قبل تصمیم بر آن بود تا یک شبی یک برنامه رصدی با شبکه تلویزیونی بی بی سی بسازیم. هفته پیش این فرصت ایجاد شد و بر اساس توافق قرار شد یک تعداد کودکان را نیز با خود برای رصد ببریم. هرچند هوا سرد بود اما علاقمندی کودکان ما را دلگرم تر از از بیش ساخت. به گفته مسئولین بی بی سی این رصد بخشی از یک مستند درباره زندگی آقای عبدالاحمد مومند اولین فضانورد افغان است. آقای عبدالاحمد مومند فعلن در کشور آلمان زندگی می کند. آقای عبدالاحمد مومند در سال 1988 به مدت 9 روز به ایستگاه فضایی میر متعلق به شوروری سابق پرواز کرد. در جریان این مأموریت مهم فضایی، تصاویر و نقشه برداری های خوبی از افغانستان صورت گرفت. 
 

اما وقتی به محل رصد یا رصدگاه مان رسیدیم، مسئولین بی بی سی یک مهمان به همراه داشتند. در نگاه اول باورمان نمی شد که عبدالاحد مومند اولین فضانورد افغان را می بینیم. مسئولین بی بی سی همه اعضای انجمن نجوم و بخصوص کودکان را با فراهم نمودن این دیدار غافلگیر کردند. کودکان وقتی شناختند که با یک فضانورد صحبت می کنند، خیلی هیجان زده شده بودند و هر کدام سعی داشت تا از آقای مومند بیشتر سوال کند. سوال های کودکانه اما خیلی جالب و مهم. به گونه مثال یکی از کودکان پرسید، شما در فضا چگونه می خوابیدید و چگونه کار می کردید؟ یعنی برنامه کاری شما بر اساس چی بود؟ کودک دیگری پرسید که در آن زمان غذای شما چطور بود؟ آیا حس تهوع و دلتنگی نداشتید، زیرا در داخل سفینه فضایی شما جاذبه را حس نمی کنید و بالا و پایین برای شما قابل تفکیک نیست؟

در ادامه چند عکس از این رویداد تاریخی را با شما عزیزان شریک می سازم.


 

 

 

منبع :kabulsky.com
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید