تبلیغات
تاکید دولت بر حفظ استقلال و یکپارچگی سازمان فضایی ایران
ارسال در: 1392/09/29-22:26
معاون اجرایی رییس جمهور:دستیابی به فناوری اعزام فضانورد از وظایف اساسی سازمان فضایی است.

معاون اجرایی رییس جمهور اعلام کرد: تاکید دولت تدبیر و امید بر حفظ استقلال و یکپارچگی سازمان فضایی ایران است.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، محمد شریعتمداری که در نخستین همایش تجلیل از پژوهشگران پژوهشگاه فضایی ایران به مناسبت هفته پژوهش سخن می‌گفت، خطاب به دست‌اندرکاران حوزه فضایی کشور، گفت: در نخستین روز از هفته پژوهش، کاوشگر پژوهش به فضا ارسال شد. بر اساس گزارشی که کارشناسان ارائه کردند و مشاهدات عینی ما که در صحنه حاضر بودیم، تمامی اهداف از پیش تعیین شده اعزام این محموله به فضا به نتیجه قطعی رسید و به همه اهداف نائل شد.

معاون اجرایی رییس جمهور با اشاره به تاثیرات رسانه‌یی ارسال دومین میمون از خاک ایران به فضا افزود: آثار و نتایج این اقدام بزرگ، هر چند در گذشته نیز به نوعی مشاهده شده بود، این بار کامل و تکامل‌یافته‌تر شد. به‌رغم این که در یک فعالیت رسانه‌یی سازمان‌دهی شده توسط سازمان در رسانه ملی و هم سایر رسانه‌ها مطرح شد، همچنان جای تببین و توضیح بیشتری برای جامعه ایران دارد. لازم است در فواصل زمانی‌ای که در پرتاب‌های مختلف طی سال جاری و در ادامه راه، خواهیم داشت، این ماموریت به طور مستمر از سوی اندیشمندان علم و فناوری با سازماندهی و هماهنگی که از طرف سازمان فضایی ایران به عمل می‌آید، صورت بگیرد که یکی از مهمترین کارهاست و جنبه ترویجی این کار مهم در حوزه علم و فناوری فضا را نباید کم گرفت.

شریعتمداری با بیان اینکه در نقشه جامعه علمی کشور، جایگاه سازمان فضایی ایران به روشنی تبیین شده است، وظایف اصلی این سازمان را برشمرد و خطاب به دانشمندان و مسوولان فضایی کشور گفت: سازمان دو وظیفه اساسی دارد که در سند چشم‌اندازایران 1404 بایستی به آنها دست پیدا کنیم. یکی دستیابی به فناوری اعزام انسان به فضاست که مقدماتش همین اعزام این کاوشگر پژوهش در چند روز پیش بود و موضوع دیگر، کسب دانش ساخت و پرتاب ماهواره به مدار زمین‌آ‌هنگ (GEO) که به روشنی در این سند که یکی از مهمترین اسناد بالادستی فعالیت‌های ما و چراغ راه و یک دارایی ارزشمند برای همه ماست، آمده است.

معاون اجرایی رییس جمهور در ادامه با اشاره به تغییر و تحولات سازمان فضایی ایران در دولت‌های پیشین داشت و گفت: به لطف و تلاش دولت‌های گذشته، اولا سازمان فضایی ایران به عنوان یک سازمان مستقل شکل گرفت و این خود یک قدم بزرگ و اساسی برای این علم و فناوری بود، ثانیا این سازمان در قالب مستقلی زیرنظر رییس جمهور در دولت قبل قرار گرفت که این هم به نظر من قدم موثر دیگری بود که طی این دوران برداشته شد. این هر دو اقدام از ارزش والایی برخوردار است و به نظر من می‌تواند موجبات رشد و تعالی فعالیت‌های علمی در عرصه فضا را برای ما فراهم کند.

شریعتمداری درباره جایگاه سازمان فضایی ایران نیز گفت: از ابتدای آغاز به کار دولت تدبیر و امید به دلیل اینکه این سازمان تجمیع شده و نه ادغام یافته دستگاه‌های گوناگون با سلایق مختلف بود، این تشکیک که آیا این تصمیم اصلا درستی بوده است یا خیر مطرح شد و از سوی رییس جمهور، مهندس ترکان که مسوولیت این امر را در آن زمان از طرف دکتر روحانی بر عهده گرفته بود، کارگروهی را تشکیل داد و نظرات و دیدگاه‌های مختلف از وجوه گوناگون ذی‌مدخل در این امر را مورد بررسی قرار داد، جلسات متعددی در سازمان برگزار شد و نتیجه آن کار کارشناسی در واقع رسیدن به یک پاسخ ظرف دو ماه بود و آن، حفظ سازمان به صورت مستقل و حفظ یکپارچگی فعالیت‌های فضایی کشور در درون سازمان فضایی ایران است.

وی با اشاره به حد و اندازه یکپارچگی و تمرکز فعالیت‌های فضایی و نحوه تقسیم کار بین بخش‌های گوناگونی که در مورد موضوع فضایی در کشور فعال هستند، گفت: قطعا نمی‌شود همه آن‌ها را در قالب یک سازمان به صورت اجرایی جمع‌آوری کرد. دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و موسسات تحقیقاتی و پژوهشی دانش بنیان، فعالیت‌های اقتصادی که در کنار این کار بزرگ می‌تواند شکل بگیرد، دستگاه‌هایی که در حوزه‌های دفاعی کشور مسئولیت‌های مشابه این را دارند، خصوصا در حوزه پرتاب، همه نشان می‌دهد که وقتی صحبت از تمرکز و یکپارچگی می‌کنیم، منظورمان تمرکز و یکپارچگی سازمان‌یافته در قالب درون یک سازمان به صورتی که یک پادگان را فرماندهی می‌کنیم نیست بلکه می‌تواند یک مدیریت یکپارچه و ماتریسی در کشور شکل بگیرد به گونه ای که این دستگاه ها هماهنگ با هم کار کنند. برخی از امور، به هیچ وجه قابل واگذاری نیست؛ بحث تعیین خط مشی، سیاست‌گذاری‌ها، کنترل و نظارت پیشرفت کار در حوزه‌های گوناگون این علم و فناوری از اموری است که از ذات تمرکزیافته‌ای برخورددار است که قابلیت تفویض و تشکیک در یکپارچگی آن وجود ندارد. به طور مثال همین پرتاب کاوشگر پژوهش توسط همکارانمان در مجموعه دفاعی کشور را شاهد بودیم که این هیچ اشکالی را هم به وجود نخواهد آورد. شاید در بعضی زمینه‌ها، هزینه کردن این منابع برای ما به صورت چندگانه حتما دردآور و گرفتارکننده است و بایستی ما به این موضوع، به این شکل نگاه کنیم اما اصل تمرکز و یکپارچگی سازمان فضایی ایران و استقلال آن، تحت نظر ریاست جمهوری، یک امر تصمیم گرفته شده است. این ها همه دارایی‌های ارزشمندی است که ما می‌توانیم از آن برای رشد و تعالی فعالیت‌های سازمان فضایی ایران و هم علم و فناوری فضا به طور کامل بهره‌مند بشویم.

معاون اجرایی ریاست جمهور، فعالیت‌های اساسی سازمان فضایی ایران را به سه حوزه تقسیم کرد و مورد نخست آن را تلاش در حوزه علم و فناوری فضا برای حفظ اقتدار ملی خواند.

شریعتمداری گفت: هنگامی که این موجود به فضا پرتاب شد، من در بین دوستان و عزیزان بودم. هر حرکتی که اتفاق می‌افتاد، یک دوربینی که فعال می‌شد، یک قسمتی از این محموله اعزام شده که با یک انفجار در بدنه آن، جدا می‌شد، هر چتری که باز می‌شد و عمل می‌کرد، یک حیات تجدیدیافته‌ای را در چهره و ذهن دست‌اندرکارانی که آنجا بودند، می‌دیدم. به قدری که خودم که عمری از من گذشته است و پا در سن پیری گذاشتم به وجد می‌آمدم و دچار نشاط جوانانه‌ای می‌شدم که این قابلیت بازگویی آن و احساس درونی ما، کار سختی است. این همانی است که از آن صحبت می‌کنیم به ایجاد نشاط و ایجاد روحیه خودباروی و خود اتکایی در بین جوانان و آحاد این ملت و هم افتخاری که در دنیا به وجود می‌آورد. وقتی این تصاویر پخش می‌شود، مطمئن هستیم که دنیا این تصاویر را ملاحظه می‌کنند. وقتی که قدم گذاردن اندیشمندان و صاحبان علم و دانش کشور ما را به قله‌های رفیع این دانش مشاهده می‌کنند به ما غبطه می‌خورند. این، اقتدار ملی را در سطح جهان افزایش می‌دهد و حتما یکی از حوزه‌های مهمی که ما باید به آن توجه بکنیم این موضوع مهم است.

وی، اثر توسعه ضرورت پرداختن به این فعالیت را دومین موضوع مورد تاکید دانست و گفت: وقتی در مورد پرتاب ماهواره صحبت می‌کنیم و ماهواره از جنس سنجش از راه دور است، فعالیت‌های ما در عرصه‌های گوناگون هوافضا تکمیل می‌شود، کشاورزی ما را رونق می‌یابد، تلاش‌های دیگر ما در عرصه فعالیت‌های مربوط به آب و هوا و جغرافیا تغییر می‌کند و هزینه‌های مبادله را کاهش می‌دهد؛ همینطور در بحث ارتباطات، روند توسعه کشور را سریعتر می‌کند، جهش ایجاد می‌کند که قطعا ما باید به این موضوع هم نگاه جدی داشته باشیم. هم به لحاظ اینکه از لحاظ اقتصادی برای ما این موضوع مهم است و هم به لحاظ اینکه روند توسعه همه جانبه، متوازن و پایدار را در کشور، این علم و فناوری تسریع، تحکیم و تعمیق می‌بخشد و از نظر ما مهم است.

معاون اجرایی رییس جمهور، سومین عرصه را عرصه پژوهش دانست و گفت: دانشمندان و نخبگان ما درگیر یک فعالیت فکری هستند و این سازمان و این فعالیت علمی و فناوری، هزاران فعالیت علمی و فناوری دیگر را به دنبال خود می‌کشد. من وقتی از همین محموله بازدید می‌کردم، دوستان گفتند ما در این محفظه‌ای که این میمون را نگه‌داری می‌کنیم باید به مدت چهار ساعت به آن، امکان تنفس بدهیم. این امکان از بیرون فراهم نیست و از داخل با یک فناوری، همین بازدم را تبدیل به اکسیژن قابل مصرف آن می‌کنیم. همان جا بحث شد که برخی جاهای دیگر از این امکان استفاده می‌کنند و ما الان خودمان در سازمان، صاحب یک ایده هستیم و یک توانایی فوق‌العاده داریم که حتی نهادهای دیگرکه از این فناوری بی‌بهر‌ه‌اند برای ساخت ابزارهای مورد نیازشان از این فناوری استفاده کنند. این نشان می‌دهد ما در هر زمینه از فعالیت‌های این علم و فناوری وارد شویم، سایر علوم و فناوری‌ها، مربوط به این سازمان به صورت مستقل را به تنهایی به دنبال خودش می‌کشد. اگر ما در فضا بخواهیم وارد بشویم، بحث مربوط به مباحث الکترونیک، انتقال تصویر و ارتباطات، هر کدام از این‌ها علوم متنوع و فراوانی است که به هر صورت اثر توسعه پژوهشی کشور با ورود به موضوع علم و فناوری، نمی‌تواند از نظر ما دور بماند.جلب و جذب اندیشمندان این حوزه، یکی از مهمترین دستاوردها در حوزه پژوهشی هم باز هست.

شریعتمداری در پایان خاطرنشان کرد: نگاه بلندمدت به موضوع علم و فناوری فضا را نمی‌توانیم نادیده بگیریم. کسانی که در گذشته دور به موضوع فناوری اطلاعات توجه کردند، امروز صاحبان اصلی این فناوری در دنیا هستند. ما هر چه تلاش می‌کنیم، بالاخره به آن‌ها نمی‌رسیم. هندی‌ها، یک زمانی فکر کردند که در این زمینه باید فعال باشند، این کار را زود شروع کردند و امروز نتایج آن را می‌بینند. زود گام نهادن به عرصه تسخیر فضا که در آینده یکی از موضوعات اساسی در جهان خواهد بود، کار بسیار مهمی است که ما باید به آن بپردازیم و نمی‌توانیم به آن بی‌توجه باشیم. همه این‌ها نشان می‌دهد که دولت تدبیر و امید، برای موضوع علم و فناوری فضا و هم سازمانی که متولی این امر است و بایستی این امر را تعقیب کند، اهمیت فوق‌العاده‌ای قائل است.

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید