تبلیغات
بیانیه انتقادی Iota-me
ارسال در: 1392/10/27-12:15
نجوم یک علم است و فضایی است برای علم ورزی، علم دوستی و نه یک فضای جدل، بحث های بی مورد، حاشیه های مخرب، دعواهای بی حاصل، و از همه مهمتر نه فضایی برای مشهور شدن های بیزحمت.
نجوم یک علم است و فضایی است برای علم*ورزی، علم*دوستی و نه یک فضای جدل، بحث*های بی*مورد، حاشیه*های مخرب، دعواهای بی*حاصل، و از همه مهمتر نه فضایی برای مشهور شدن*های بی*زحمت.
متاسفانه اتفاقاتی که از شهریورماه سال جاری برای قسمت خاورمیانه¬ای مجمع جهانی زمان¬سنجی اختفا (International Occultation Timing Association-Middle East) پیش آمده و ادامه دارد، باعث شده سکوت را بشکنیم. تاکنون سکوت کردیم تا اعضا و پژوهش¬گران، در فضایی آرام و در یک محیط علمی و بدون تنش بتوانند فعالیت¬های خود را به نحو مناسبی ادامه دهند. به همه¬ی آنها باید درود فرستاد که با امکاناتی اندک و با پشتکار، فعالیت¬هایی داشتند که برخی از آنها در نجوم کشور کم سابقه بوده است. 
برای نمونه، در جریان برگزاری چهارمین کنفرانس بین*المللی اختفا و گرفت (۲ آبان ۹۲ - تهران) برخی منجمان حرفه*ای صاحب نام به جای همکاری و کمک در روند برگزاری همایش کارشکنی و سنگ*اندازی کردند. شرایط به گونه¬ای شد که اگر تدبیر هیات رئیسه نبود می¬توانست تصویری نادرست از جامعه نجومی کشور را در مجامع بین¬المللی انعکاس دهد. در آن زمان با متانت سکوت کردیم و اما اکنون....
اخیراً مقاله¬ی یکی از تیم*های بخش گرفت IOTA/ME توانست به عنوان سخنرانی در هفتمین همایش ملی و سالانه*ی نجوم ایران که توسط دانشگاه کرمان و انجمن نجوم ایران در طی هفته آینده (۳ و ۴ بهمن ماه ۹۲) برگزار خواهد شد توسط کمیته علمی پذیرفته شود و برای سخنرانی در روز اول انتخاب گردد. این موضوع از طریق ایمیل به نویسندگان اعلام شد. ده روز مانده به این همایش ایمیلی دریافت شد که موجب شد موجی از شگفتی برای کسانی که آن را مشاهده کرده*اند، پدید آید.

"مولف محترم مقاله رصد و تحلیل داده های ستاره متغییر دلتا- اسکوتی تازه کشف شده...که با کد 50 در دبیرخانه هفقمین همایش ملی نجوم و اخترفیزیک ایران ثبت شده است. بر اساس اعلام قبلی مقاله شما به صورت سخنرانی پذیرفته شده است اما بر طبق نظر هیات مدیره انجمن نجوم ایران مقاله شما از سخنرانی به پوستر تغییر یافته است. این تغییر با مسئولیت کامل انجمن نجوم بوده و کمیته علمی و اجرایی همایش در این مورد نقشی نداشته است. خواهشمند است کار خود را بر این اساس تهیه و تنظیم نمایید. در ضمن عین نظر هیات مدیره انجمن در ارتباط با قسمتی که باید از مقاله حذف گردد بدین شرح است:
عنوان آیوتامی باید از مقاله حذف شود چون این گروه به ثبت نرسیده است و صرفا یک ادعا بیش نیست. مگر اینکه نویسندگان با سند و مدرک ثابت کنند که چنین گروهی در ایران به ثبت رسیده است.

نامه انجمن نجوم ایران و پذیرش مسئولیت از طرف این بزرگواران نیز ضمیمه می باشد.
با تشکر
دبیر اجرایی هفتمین همایش نجوم
دکتر حمید ارجمند کرمانی"

 
چند نکته در خصوص متن ایمیل و نامه*ی فوق:
۱. در مجامع علمی به هیچ عنوان پذیرفته نیست که نامی از مرجعی که استفاده کرده¬اید و یا اینکه نام محلی که در آن مقاله را کار کرده¬اید برده نشود. چگونه انتظار دارید که نام IOTA/ME به عنوان مرجعی که ایده و مسؤلیت هدایت مقاله را به عهده داشته از مقاله برداشته شود؟ البته لازم به یادآوری است که اصالت یک مقاله محتوای علمی آن است، که در اینجا به هیچ انگاشته شده است.
۲. به صراحت در نامه ی ارسالی به برگزار کنندگان همایش نوشته شده که IOTA/ME چون در ایران ثبت نشده است نباید مقاله*ای و یا کسی از طرف آن ثبت نام شود. با ابراز تعجب از این جمله به صراحت اعلام می*کنیم که حاضر به پذیرش چنین ادعایی نیستیم. ولی باید متوجه باشید که IOTA/ME می*تواند در تمام خاورمیانه فعالیت داشته باشد و به عنوان یک نهاد علمی با نام خود در برنامه*های نجومی مختلف ایران و جهان شرکت خواهد کرد. این سوال برای ما مطرح است که چرا شما به جای اینکه کمک به حال این درخت جوان و شاداب در جامعه نجومی باشید مانند کسانی شده*اید که پی خشک کردن آن هستند؟
۳. بنابر اظهارات آمده در نامه*ی جناب آقای دکتر خسروشاهی، می*توان اینگونه نتیجه گرفت که به طور نمونه اگر یک فرد ایرانی یا خارجی از استرونومی لیگ و یا از انجمن نجوم شهر فریولی مقاله*ای ارسال می*کرد چون در ایران و حتی در كشورهایشان ثبت نشده*اند باز هم همین برخورد انجام می*شد. حتی این موضوع را می*توان گسترده*تر در نظر گرفت که اگر کسی از دانشگاه*های معتبر اروپایی یا امریکایی نیز مقاله*ای ارائه می*کرد چون آن دانشگاه در ایران مجوز از انجمن نجوم ایران ندارد امکان پذیرش نخواهند یافت و ظاهراً آنها هم باید حق عضویت انجمن نجوم ایران را بدهند تا مقاله هایشان پذیرش شود.
آیا اگر كسی به هر شیوه و روشی بتواند گروهی را ثبت کند، محق و مجاز است آزادانه هر فعالیتی را قانونی انجام دهد، ولی IOTA/ME با فعالیتی روشن و منشی مشخص این حق را ندارد در ایران فعالیت کند. این روش انجمن نجوم ایران به هیچ عنوان حرفه*ای نیست.
۴. ما می*دانیم که این اقدامات خلاف اخلاق و عرف توسط عده*ای در هیات مدیره انجمن نجوم ایران در حال انجام است و بویژه در این مورد خاص کمیته برگزار کننده همه*ی تلاش خود را برای تغییر نظر ارسال کنندگان نامه فوق انجام داده*اند. در این مقطع زمانی بر خود واجب می*دانیم که مانند بسیاری از بزرگان نجوم کشور با این اقدامات شما مخالفت کنیم و نامحصور بودن علم نجوم را تذکر دهیم.

در پایان، IOTA/ME* مصادره علم نجوم به نام هر گروهی را محکوم می*کند و همگان را تشویق می*کند که با انگیزه و توان بیشتر نسبت به گذشته برای فعالیت*های علمی خود در کشور عزیزمان ایران تلاش کنند.


هیات رئیسه IOTA/ME
منبع :iota-me.com
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید