تبلیغات
رقابت ستاره‌شناسان برای ساخت نسل بعدی ابرتلسکوپ‌ها
ارسال در: 1392/12/27-14:56
یک رقابت جدید فضایی در حال آغاز است که می‌تواند به رمزگشایی از برخی از بزرگترین اسرار جهان کمک کند.

یک رقابت جدید فضایی در حال آغاز است که می‌تواند به رمزگشایی از برخی از بزرگترین اسرار جهان کمک کند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ستاره شناسان از سراسر جهان در حال آماده‌سازی برای ساخت سه تلسکوپ بزرگ هستند که حداقل 10 برابر قدرتمندتر از تمام نمونه‌های کاربردی کنونی خواهند بود.

این رقابت به تماشای ساخت رصدخانه‌های پیچیده در نوک کوهستانهای هاوایی و شیلی خواهد پرداخت که به دنبال کشف عجایب پنهان در لبه بیرونی کیهان خواهند بود.

شرکت‌کنندگان در این رقابت تلسکوپ عظیم ماژلان، تلسکوپ 30 متری و تلسکوپ بسیار بزرگ اروپا هستند.

ستاره‌شناسان امیدوارند بتوانند از این ابرتلسکوپها برای رصد اولین ستارگان و کهکشانهایی که 13.7 میلیارد سال قبل پس از انفجار بزرگ شکل گرفته‌اند، استفاده کنند.

آنها همچنین قرار است سیارکهای مرگبار را که در مسیر زمین هستند کشف کرده و همچنین سیارات زمین مانند با احتمال برخورداری از حیات را در مدار اطراف ستارگان دیگر شناسایی کنند.

در اینجا، اولین بودن در تکمیل پروژه بسیار اهمیت دارد. تلسکوپها قرار است دریچه‌هایی را به سوی رموز علمی که دانشمندان را برای قرنها گیج کرده‌اند، باز کنند.

تلسکوپ عظیم ماژلان برای مثال در حال حاضر در بالای قله لاسکامپاناس در شیلی در ارتفاع 2550 متری سطح دریا در حال ساخت است.

این تلسکوپ یک پروژه 700 میلیوت دلاری است که بودجه ساخت آن توسط آمریکا، کره و استرالیا تامین شده و قرار است در حدود 10 سال آینده بکار بیفتد.

این فناوری از هفت قطعه با قطر 8.4 متری ساخته خواهد شد و انتظار می‌رود که از قابلیت جمع‌آوری نور پنج تا 10 برابر ابزارهای کنونی برخوردار باشد.

در همین حال، تلسکوپ یک میلیارد یورویی بسیار بزرگ اروپا در صحرای آتاکامای شیلی در حال ساخت بوده که از یک گنبد با قابلیت پوشش منطقه‌ای به اندازه یک استادیوم برخوردار خواهد بود.

این تلسکوپ دهها برابر بیشتر از نمونه‌های قبلی نسبت به نور مرئی و مادون قرمز حساستر بوده و برای کمک به ستاره‌شناسان در مشاهده اولین کهکشانها در 14 میلیارد سال پیش طراحی شده است.

طبق برنامه، این قابلیت می‌تواند اسرار ماده تاریک و انرژی تاریک را که نیروهای کمتر درک‌شده فضا هستند، برای کمک به توضیح چگونگی تکامل جهان آشکار کند.

طرح تلسکوپ بسیار بزرگ اروپا برنامه‌های تلسکوپ بی‌نهایت بزرگ (Owl) را دنبال می‌کند که قرار بود دیافراگمی به اندازه 10 متر داشته باشد.

اگرچه این تلسکوپ به دلیل بودجه بی‌نهایت پرهزینه آن کنار گذاشته شد اما به گفته سازمان فضایی اروپا، احتمالا بتوان آنرا در آینده دوباره بکار انداخت.

آخرین رقیب تلسکوپ یک میلیارد یورویی 30 متری است که سال گذشته برنامه آن برای اجرایی شدن در سال 2022 تائید شد. این تلسکوپ بر روی قله کوه Kea در هاوایی در حال ساخت است که هم‌اکنون میزبان چند تلسکوپ دیگر نیز هست.

این آتشفشان خفته نزد ستاره‌شناسان از شهرت خاصی برخورار است چرا که قله آن با ارتفاع 4.2 کیلومتر در بالای ابرها قرار گرفته و نمای واضحی از آسمان را برای 300 روز در سال ارائه می‌کند.

تلسکوپ 30 متری به دانشمندان در مشاهده 13 میلیارد سال پیش برای بررسی سالهای اولیه جهان کمک خواهد کرد.

آینه اولیه قطعه‌قطعه تلسکوپ که نزدیک به 30 متر طول دارد، به آن 9 برابر منطقه جمع‌آوری بزرگتری نسبت به بزرگترین تلسکوپهای نوری امروزی ارائه خواهد داد. تصاویر آن نیز سه برابر واضحتر خواهند بود.

این مسابقه سه سویه، ترکیبی از همکاری و رقابت است.

بر ای هر کدام از این سه پروژه تلسکوپی، بیشتر کار صنعتی و تاریخ تکمیل پروژه اسراری هستند که بخوبی محافظت شده‌اند. وبگاههای هر سه پروژه از ارائه تاریخ دقیق تکمیل پروژه خودداری کرده و آغاز بکار آنها را تا سال 2022 اعلام کرده‌اند.

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید