تبلیغات
برنامه های ماه جهانی نجوم 2014
ارسال در: 1393/01/12-10:11
برنامه های ماه جهانی نجوم 2014 اعلام شد.

 

پس از رویداد با شکوه سال جهانی نجوم 2009 و به ویژه برنامه جهانی" 100 ساعت نجوم" بود که انجمن جهانی منجمان بدون مرز تصمیم گرفت که به یاد آن سال با شکوه برای منجمین، آپریل هر سال را با نام ماه جهانی نجوم (Global Astronomy Month) نامگذاری کرده و برنامه های ویژه ای را در این زمینه برگزار کند.

و اینک با گذشت چهار دوره از برگزاری موفق این برنامه در سال های 2010، 2011 ، 2012 و 2013  آماده می شویم تا جشن نجومی دیگری را در ماه جهانی نجوم تجربه کنیم.

برای همه شما منجمان عزیز ماه خوبی را آرزومندم

مهندس محمد امیرخانی دهکردی (10/1/1393)

 

 1.       مسابقه جهانی عکاسی زمین و آسمان(International Earth And Sky Photo Contest)

زمان برگزاری: 19 اسفند تا 4 اردیبهشت ( 10 مارس تا 24 آپریل)

 

خوش آمدید به پنجمین دوره برگزاری مسابقات جهانی عکاسی زمین و آسمان.

این دوره از مسابقات با هماهنگی پروژه TWAN در برنامه جهانی GAM2014 برگزار می گردد. شرکت در این مسابقه عکاسی هیچ گونه محدودیت سنی نداشته و کاملا رایگان می باشد.

معمولا در پایان هر دوره از این مسابقات به عکاسان 10 عکس برتر جوایز نقیسی اهدا خواهد شد.

عکس های ارسال شده به این دوره از مسابقات می بایست قوانین  TWAN ، مبنی بر پیوند زمین و آسمان، را رعایت کرده و بر دو موضوع  "زیبایی آسمان شب" و " ضد نور" تاکید کنند.

در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این ضمینه دارید می توانید اینجا را کلیک کنید

 

2. کمپین بین المللی جستجوی شهاب سنگ (IASC Asteroid Search Campaign 2014)

زمان برگزاری : 4 فروردین تا 8 اردیبهشت (24 مارس تا 28 آپریل)

انجمن منجمان بدون مرز و IASC از حامیان پروژه جستجوی بین المللی شهاب سنگ در ماه جهانی نجوم 2014 هستند. این برنامه در تاریخ 24 مارس تا 28 آپریل برگزار می شود .

IASC یک پروژه آموزشی آنلاین برای دبیرستان ها و دانشگاههاست که در آن دانش آموزان به کشف رویدادهای نجومی می پردازند. در این پروژه دانش آموزان می بایست با استفاده از تصاویر تلسکوپ ها و با استفاده از نرم افزار ویژه شهاب سنگ ها زمان و مکان دقیق حرکت شهاب سنگ را تعیین کنند.

سال گذشته بیش از 5000 دانش آموز از 500 مدرسه، و از بیش از 70 کشور جهان در این پروژه شرکت کردند.

در صورتی که تمایل به شرکت در این برنامه دارید می توانید اینجا را کلیک کنید

 3. ماراتن مسیه - از سری پروژه های رصد از راه دور ( Messier Marathon - online observing event)

زمان برگزاری: 12 فروردین / ساعت 18 به وقت گرینویچ (1 آپریل)

فناوری روز به روز پیچیده تر می شود و این ماشینی شدن، انسان ها را روز به روز بیشتر از تحرک باز می دارد. اما شاید هیچگاه فکر نمی کردیم که ماشینی شدن به دنیای منجم ها هم راه پیدا کند و به منجم ها این امکان را بدهد که حتی بدون بیرون آمدن از خانه و بدون کیلومتر ها دور شدن از شهر ها امکان رصد آسمان شب را تنها از طریق رایانامه کسب کنند. این مجموعه پروژه های رصد از راه دور است که توسط دکتر Gianluca Masi از ایتالیا پوشش داده می شود کافیست که در تاریخ و زمان اعلام شده وارد این صفحه شوید

4. چامه سرایی نجومی ویژه ماه جهانی نجوم 2014 (Astropoetry Contest for GAM 2014) :

زمان برگزاری: 12 فروردین تا 11 اردیبهشت (1 آپریل تا 1 می)

در این ماه جهانی نجوم 2014 نیز همچون ماه جهانی نجوم گذشته برنامه زیبای سرودن چامه های نجومی برگزار می گردد. علاقه مندان می توانند چامه های خود را در سه گروه سنی کودکان نوجوانان و جوانان برای انجمن بین المللی منجمان بدون مرز ارسال کنند. در صورتی که تمایل به شرکت در این برنامه دارید می توانید از تاریخ 1 آپریل تا 1 می به صفحه مربوطه مراجعه کرده و اقدام به ثبت چامه خود کنید

 5. مهمانی جهانی ستاره ها (Global Satr Party) :

 زمان برگزاری: 16 فروردین (5 آپریل)

این یک جشن نجومی است که شما بعنوان یک منجم هم میهمان و هم میزبان این جشن هستید.  انجمن منجمان بدون مرز از شما می خواهد که با شرکت در این جشن و به اشتراک گذاشتن ابزارهای نجومیتان، تماشای آسمان را با سایرین نیز شریک شوید و اگر تلسکوپی ندارید شور و هیجان ناشی از تماشای آسمان را به سایرین هدیه دهید. همچنین انجمن منجمان بدون مرز پیشنهادهای ویژه ای را برای گروه ها و افرادی که مایل به شرکت در این برنامه هستند دارد که می توانید برای مطالعه آنها اینجا را کلیک کنید

6. شب سیاره قرمز (The Night of Red Planet) :

زمان برگزاری:  19 فروردین / ساعت 23 به وقت گرینویچ (8 آپریل)

مریخ، سیاره قرمز، سامانه خورشیدیمان در 8 آپریل 2014 در موقعیت خوبی برای رصد قرار دارد. بدین سبب دکتر Gianluca Masi از ایتالیا در سری پروژه های رصد از راه دور شما را دعوت به رصد سیاره قرمز می کند.

شما می توانید در زمان اعلام شده به این صفحه وارد شده و نگاره های برخط این سیاره قرمز را مشاهده کنید

7. نجوم، هنر و موسقی بومیان استرالیا (Australian Aboriginal Astronomy, Art, and Music)

زمان برگزاری: 20 فروردین / ساعت 00:00 به وقت گرینویچ (9 آپریل)

در صورتی که تمایل دارید در مورد استرالیا، مردم بومی آن و هنر، موسقی و نجوم بومیان استرالیا بیشتر بدانید می توانید در نشستی که در تاریخ اعلام شده در گوگل برگزار می گردد شرکت کنید.

 

8. در تماشای وستا (Vesta Watch):

زمان برگزاری: 21 فروردین / ساعت 20:30 به وقت گرینویچ (10 آپریل)

خورده سیاره وستا یکی از بزرگترین سیارک های سامانه خورشیدی است که ظاهرا تمایل زیادی برای دیده شدن در ماه جهانی نجوم دارد. چرا که این خورده سیارک در تاریخ 10 آپریل با قدر 6 قابل دیدن می باشد.

بدین سبب دکتر Gianluca Masi از ایتالیا در سری پروژه های رصد از راه دور شما را دعوت به تماشای این خورده سیارک از طریق رصدخانه مجازی کرده است. شما می توانید در زمان اعلام شده به این صفحه مراجعه کنید

 

9. در تماشای مریخ (Mars Watch):

زمان برگزاری : 22 فروردین (11 آپریل)

مریخ، سیاره قرمز، سامانه خورشیدیمان در آپریل زمان مناسبی را برای رصد فراهم کرده. در آپریل، مریخ با قدر 1.5 و ضخامت 15.2 اینچ و فاصله ای در حدود 92.4 کیلومتر یک رصد دل انگیز را برای شما فراهم می کند.

فراموش نکنید که در صورت شرکت در این برنامه علاوه بر ثبت رصد خود در انجمن منجمان بدون مرز، نگاره های خود را در صفحه فیس بوک GAM2014 نیز به اشتراک بگذارید

 

10. کنسرت نجومی "شفق های شمالی" (AstroConcert 'Aurora Borealis')

زمان برگزاری: 23 فروردین / ساعت 19:00 به وقت گرینویچ (12 آپریل)

این یک تجربه شگفت انگیز است. یکی از زیباترین و تماشایی ترین رویدادهای ماه جهانی نجوم

این یک داستان علمی و یک یک کنسرت زنده است که شما هرگز آنرا فراموش نخواهید کرد.

در صورتی که تمایل دارید می توانید تریلر این برنامه را در اینجا مشاهده کنید و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید

 

 11. اپتیک (OPTICKS):

زمان برگزاری : 24 فروردین / ساعت 19:00 به وقت گرینویچ (13 آپریل)

اپتیک یک نمایش مخابراتی زنده صوتی-تصویری است بین زمین و ماه. در این نمایش زنده از سیگنالهای رادیویی برای ارسال تصاویر به سمت ماه استفاده می شود. که  برای این کار از یکی از سه آنتنی که در برزیل، بریتانیا و یا سوییس است استفاده می شود. سیگنالهای رادیویی ارسال شده به سمت ماه پس از بازگشت توسط رادیو تلسکوپ Dwingeloo دریافت می شوند. تصاویر تهیه شده از این سیگنالهای رادیویی به صورت آنی ارائه شده و در قالب کارت پستال برای افرادی که ثبت نام کرده اند ارسال خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت OPTICKS مراجعه کنید

 

12. در تماشای وستا (Vesta Watch) :

زمان برگزاری: 24فروردین (13 آپریل)

خورده سیارک وستا یکی از مهمترین خورده سیارک های کشف شده در سامانه خورشیدی است که در 1807 کشف شد. این خورده سیارک در آپریل امسال از موقعیت خوبی برای رصد برخوردار است. این خورده سیاره در آسمان با قدر 5.8 و به شکل یک سیاره کوتوله دیده می شود. این خورده سیاره را می توانید در صورت فلکی سنبله مشاهده کنید که برخلاف حرکت ستاره ها در حرکت است.

صفحه فیس بوک GAM2014 منتظر دریافت تصاویر شما است.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید

 

13 . گرفت کامل ماه (Total Lunar Eclipse) :

زمان برگزاری : 26 فروردین (15 آپریل)

اولین گرفت کامل ماه در سال 2014 را در 15 آپریل تجربه کنید. در این رویداد بی نظیر زمین بین ماه و خورشید قرار گرفته و سایه زمین به صورت کامل ماه را می پوشاند. این زیباترین بهانه برای جشن نجومی است. منجمان بدون مرز از شما می خواهند تا علاوه بر ثبت گزارش های خود در سایت انجمن، تصاویر خود را نیز در صفحه فیس بوک این انجمن به اشتراک بگذارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از توصیه های منجمان بدون مرز برای رصد بهتر اینجا را کلیک کنید

 

 14. ستاره ها برای همگان (Stars for All) :

زمان برگزاری : 31 فروردین / ساعت 20:30 به وقت گرینویچ (20 آپریل)

باز هم با دکتر Gianluca Masi  در سری پروژه های رصد از راه دور همراه شوید در سفری در کیهان با رصدخانه مجازی. سفری در سامانه خورشیدی تا آنسوی فضا زمان.

شما می توانید در زمان اعلام شده به این صفحه وارد شوید

 

15. بارش شهابی شلیاقی (Lyrid Watch 2014) :

زمان برگزاری: 31 فروردین تا 5 اردیبهشت (20 تا 25 آپریل)

بارش شهابی شلیاقی جز زیباترین بارش های شهابی در فصل بهار است که اوج آن در ابتدای اردیبهشت اتفاق می افتد. بارش شهابی شلیاق نتیجه عبور ستاره دنباله دار   C/1861 G1 Thatcher از مدار حرکت زمین است. بارش شهابی زمانی رخ می دهد که زمین در حرکت خود وارد توده ای از گرد و غبار می شود و پس از آن اینگونه به نظر می رسد که شهاب ها از یک نقطه از  آسمان که کانون بارش نامیده می شود وارد زمین می شوند. شهاب ها با سرعتی معادل29.8 مایل بر ثانیه به اتمسفر زمین برخورد می کنند و متلاشی می شوند.

اطلاعات رصدی شما در این شب بی شک اطلاعات ارزشمندی برای IMO خواهد بود.

برای ثبت داده های خود در IMO از این صفحه استفاده کنید و برای تماشای داده های ثبت شده اینجا را کلیک کنید.

  16. هفته جهانی آسمان تاریک (International Dark Sky Week) :

زمان برگزاری: 31 فروردین تا 6 اردیبهشت (20 تا 26 آپریل)

پس از برگزاری موفق این پروژه در ماه های جهانی نجوم، گذشته، مسئولان این پروژه تصمیم به برگزاری آن در این ماه جهانی نجوم نیز گرفته اند. اگرچه اهمیت آسمان تاریک  به ندرت پا از سخن ها و نوشته ها فراتر گذاشته وبیشتر در چارچوب سخن اسیر بوده، با این همه باز هم منجمان نا امید نشده و فعالیت هایی را با این نام ترتیب می دهند. در این برنامه مدیران بیش از هر چیز بر تبلیغات عملی و چهره به چهره تاکید دارند. در این برنامه از همه مردم خواسته شده است که دست کم در این هفته استفاده از نور های غیر ضروری را کاهش دهند و سپس این عمل را نیز به دوستان وهمسایگان نیز توصیه کنند. هدف اصلی این برنامه هشدار درباره ارزش حفظ آسمان تاریک است.

برای اطلاعات بیشتر به پایگاه مجازی این برنامه مراجعه کنید

 

17. زمین در شب (Globe at Night) :

زمان برگزاری: 31 فروردین تا 9 اردیبهشت (20 تا 29 آپریل)  

به نظر شما اگر زمانی فرا رسد که دیگر هیچ ستاره ای را در آسمان نبینیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟  به نظر شما اصلا همچین چیزی قابل تصور است ؟

واقعیت آن است که وضعیت آلودگی نوری به چالشی جدی برای منجمان تبدیل شده و هرکس در هر جایگاهی که هست در تلاش است تا سایر مردم را نیز از مشکل آلودگی نوری مطلع کند. اگرچه برنامه های دیگری نیز در ماه جهانی نجوم وجود دارد که به مشکل آلودگی نوری می پردازد. اما یکی از موفقترین این برنامه ها، پروژه زمین در شب است . این برنامه در طول برگزاری در ماههای جهانی نجوم گذشته توانسته است مردم بیش از 115 کشور را با خود همراه کند، که نتیجه آن ثبت بیش از 83000 مشاهده رصدی بوده است. در این پروژه راههایی معرفی شده است که شما می توانید با استفاده از آنها میزان روشنایی/ تاریکی آسمان شب را اندازه گیری کنید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه این پروژه در انجمن منجمان بدون مرز و با سایت این پروژه مراجعه کنید

 

18. نشست ماهانه انجمن منجمان بدون مرز (AWB Monthly Hangout) :

زمان برگزاری: 4 اردیبهشت ( 24 آپریل)

در این نشست در رابطه با آنچه که در طول ماه جهانی نجوم 2014 در سراسر جهان رخ داد بحث و تبادل نظر خواهد شد. شما می توانید این نشست را بعدا از طریق این آدرس مشاهده کنید

 

19. روز خورشید (SunDay) :

زمان برگزاری : 7 اردیبهشت (27 آپریل)

امروز روز خورشید است. امروز روز برگزاری برنامه هایی ویژه برای ستاره زندگی بخش سامانه ما، خورشید است. در این روز هرکسی در هرکجایی که هست می تواند، با رعایت اصول ایمنی، در رابطه با خورشید برنامه های آموزشی و رصدهای ایمن برگزار کند. همچنین شما می توانید در این روز همراه تور مجازی مایک سیمونز، مدیر انجمن منجمان بدون مرز، باشید که توسط تلسکوپ  مستقر در رصدخانه ویلسون انجام خواهد شد.

در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره تاریخچه این تلسکوپ دارید اینجا را کلیک کنید

در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره این برنامه دارید اینجا را کلیک کنید

 

 20. کنسرت کیهانی ماه جهانی نجوم 2014 (Cosmic Concert for GAM 2014) :

زمان برگزاری: 8 اردیبهشت / ساعت 20:30 به وقت گرینویچ (28 آپریل)

کنسرت کیهانی پروژه ای زیبا است که اولین بار توسط پیانو نواز ایتالیایی Giovanni Renzo برگزار شد. وی متولد 1962 مسینا ایتالیا است که در 1986 از کنسرواتور Corelli فارغ التحصیل شد و تحصیلاتش را در رم ادامه داد. او فعالیتش را در 1979 با نواختن پیانو آغاز و در 1994 ارکستر مسینا را تاسیس کرد. حالا برای سومین سال قرار است که پروژه کنسرت کیهانیش را در ماه جهانی نجوم 2014 برگزار کند.در صورتی که تمایل به مشاهده تریلر این برنامه دارید اینجا را کلیک کنید.

در صورتی که تمابل به شرکت در این برنامه را دارید می توانید در زمان اعلام شده به این صفحه مراجعه کنید

 

21. خورشید گرفتگی ناقص (Annular Solar Eclipse) :

زمان رویداد: 9 اردیبهشت / 3:53 به وقت گرینویچ (29 آپریل)

پایان بخش برنامه های ماه جهانی نجوم 2014 را خورشید رقم می زند زمانی که ماه، مابین زمین و خورشید قرار گرفته و خورشید دچار گرفت ناقص می شود.

این پدیده در ساعت 3:53 دقیقه به وقت گرینویچ شروع می شود، در ساعت 6:04 به وقت گرینویچ این گرفت به اوج خود می رسد و سپس در ساعت 8:15 دقیقه به وقت گرینویچ پایان می یابد.

شما می توانید این پدیده را به صورت برخط از طریق SLOOH مشاهده کنید و با اگر در این زمان در بیرون از منزل هستید می توانید خود بعنوان یک رصدگر مردم را نسبت به آنچه که روی می دهد آگاه کنید.

در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این ضمینه دارید اینجا را کلیک کنید

 

تاریخ

برنامه

19 اسفند تا 4 اردیبهشت

مسابقه جهانی عکاسی زمین و آسمان

4 فروردین تا 8 اردیبهشت

کمپین بین المللی جستجوی شهاب سنگ

12 فروردین / ساعت 18 به وقت گرینویچ

ماراتن مسیه - از سری پروژه های رصد از راه دور

12 فروردین تا 11 اردیبهشت

چامه سرایی نجومی ویژه ماه جهانی نجوم 2014

15 فروردین / ساعت 9:00 به وقت گرینویچ

نشست هماهنگ کنندگان

16 فروردین

مهمانی جهانی ستاره ها

19 فروردین / ساعت 23 به وقت گرینویچ

شب سیاره قرمز

20 فروردین / ساعت 00:00 به وقت گرینویچ

نجوم، هنر و موسقی بومیان استرالیا

21 فروردین / ساعت 20:30 به وقت گرینویچ

در تماشای وستا

22 فروردین

در تماشای مریخ

22 فروردین / ساعت 19:00 به وقت گرینویچ

نشست هماهنگ کنندگان

23 فروردین / ساعت 19:00 به وقت گرینویچ

کنسرت نجومی "شفق های شمالی"

24 فروردین / ساعت 19:00 به وقت گرینویچ

اپتیک

24فروردین

در تماشای وستا

26 فروردین

گرفت کامل ماه

31 فروردین / ساعت 20:30 به وقت گرینویچ

ستاره ها برای همگان

31 فروردین تا 5 اردیبهشت

بارش شهابی شلیاقی

31 فروردین تا 6 اردیبهشت

هفته جهانی آسمان تاریک

31 فروردین تا 9 اردیبهشت

زمین در شب

2 اردیبهشت / ساعت 17:00 به وقت گرینویچ

Hangout: CRaTER Live

4 اردیبهشت

نشست ماهانه انجمن منجمان بدون مرز

7 اردیبهشت

روز خورشید

8 اردیبهشت / ساعت 20:30 به وقت گرینویچ

کنسرت کیهانی

9 اردیبهشت / 3:53 به وقت گرینویچ

خورشید گرفتگی ناقص

نظرات ارسالی:
 
سعید
1393/01/12   11:22:00 PM
سپاس-عالی بود مثل همیشه! سعید از انجمن نجوم اردبیل http://sabalansky.com

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید