تبلیغات
کشف سیارکی با دو حلقه
ارسال در: 1393/01/17-15:03
مشاهدات جدید از یک سیارک، تصورات پیشین مبنی بر انحصاری‌بودن حلقه‌ها برای سیارات را نقض کرده است.

مشاهدات جدید از یک سیارک، تصورات پیشین مبنی بر انحصاری‌بودن حلقه‌ها برای سیارات را نقض کرده است.

نوعی جسم صخره‌ای که بین سیارات زحل و اورانوس، حول خورشید می‌چرخد، دارای دو حلقه است؛ این در حالیست که پیش‌تر تصور می‌شد فقط سیارات گازی عظیم و مهم‌تر از همه زحل، دارای نوارهایی متشکل از غبار، صخره و یخ هستند.

این صخره فضایی حلقه‌دار موسوم به «چاریکلو» (Chariklo) در ابتدا، در «کمربند کویپر» واقع شده بود؛ این کمربند شامل گروهی چرخان از سیارات کوتوله یخی و دنباله‌دار‌ها در لبه منظومه شمسی است.

سیارک مزبور زمانی از این کمربند به بیرون پرتاب شد و هم‌اکنون بزرگ‌ترین عضو گروهی به نام «قنطروس» است؛ این گروه، اجسام کوچک منظومه شمسی با یک محور بیضوی بین دو سیاره بیرونی‌تر هستند.

منجمان هنگام استفاده از چندین تلسکوپ برای مشاهده سیارک «چاریکلو» به قطر 250 کیلومتر، به این حلقه‌ها برخورد کردند.

دکتر «اوفه گراو یورگنسن» از موسسه نیلز بور دانشگاه کپنهاگ دانمارک گفت: ما به دنبال حلقه نبودیم زیرا آن‌ها هرگز در اطراف اشیای کوچکی مانند «چاریکلو» مشاهده نشده بودند و این کشف کاملا شگفت‌انگیز است.

حلقه‌های مزبور، دو حلقه باریک و جدا هستند که از ذرات یخ و سنگریزه‌ها تشکیل شده‌اند؛ عرض آن‌ها سه و هفت کیلومتر گزارش شده و ضخامتشان از چند صد متر تجاوز نمی‌کند. این حلقه‌ها از فاصله دو میلیارد کیلومتری رصد شده‌اند و جزئیاتشان در مجله Nature قابل‌مشاهده است.

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید