تبلیغات
«فرصت» با حمام مریخی تمیز شد
ارسال در: 1393/02/06-07:53
ناسا در اعلامیه‌ای بیان کرد کاوشگر «فرصت» به دلیل وزش بادهای مریخی بیش از هر زمان دیگری تمیز است.

ناسا در اعلامیه‌ای بیان کرد کاوشگر «فرصت» به دلیل وزش بادهای مریخی بیش از هر زمان دیگری تمیز است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، پس از شش سال مریخی اقامت روی این سیاره، کاوشگر فرصت ناسا غبارهای زیادی را به خود گرفته بود و در واقع، این سیستم به قدری غبار به چهره داشت که پنل‌های خورشیدی‌اش، آن طور که باید کار نمی‌کردند. با این حال، ناسا به تازگی تصاویری را مبنی بر تمیزبودن این سامانه به لطف بادهای مریخی منتشر کرده است.

بر اساس اعلامیه این آژانس، سیستم مزبور هم‌اکنون دارای آرایه‌های خورشیدی تمیزتر از زمان فرودش روی مریخ در سال 2005 است.

اثرات تمیزکننده رخدادهای بادی، میزان الکتریسیته قابل‌دسترس برای عملیات این کاوشگر را افزایش داده است.

یکی از تصاویر ارسالی وضعیت کثیف این سامانه را در ژانویه 2014 نشان می‌دهد که در آن، پنل‌ها دارای لایه ضخیمی از غبار هستند. با این حال، تصویر تمیز که در ماه مارس گرفته شده، تعدادی از پنل‌ها را با قابلیت‌ کامل بازیابی‌شده آن‌ها به نمایش می‌گذارد.

ماموریت فرصت از انرژی افزوده این سامانه برای بررسی Murray Ridge واقع روی لبه غربی دهانه اندیور استفاده می‌کند تا اطلاعاتی را در خصوص محیطهای مرطوب مریخ باستانی به دست آورد.

در طول نخستین دهه اقامت فرصت روی مریخ و همچنین فعالیت دوقلوی آن به نام «روح» طی سال‌های 2004 تا 2010، طیفی از یافته‌ها مبنی بر اثبات شرایط محیطی مرطوب در مریخ باستانی ارائه شد.

فرصت در ژانویه سال 2014 کثیف است

فرصت به لطف بادهای مریخی تمیز شده است

تصویری رنگی از تمیزبودن فرصت

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید