تبلیغات
گزارش برگزاری هفته و روز جهانی نجوم 93-انجمن نجوم مسجد امام علی(ع)پونک-تهران
ارسال در: 1393/02/27-15:08
گزارش هفته و روز جهانی نجوم
12 الی 19 اردی بهشت 1393
پایگاه شماره 1 انجمن نجوم ایران:انجمن نجوم مسجد امام علی علیه السلام - پونک

بسمه تعالی

گزارش هفته و روز جهانی نجوم

12 الی 19 اردی بهشت 1393

پایگاه شماره 1 انجمن نجوم ایران:انجمن نجوم مسجد امام علی علیه السلام - پونک

 

به پایان آمد این دفتر،حکایت همچنان باقیست...

دو سال پیش،همزمان با روز جهانی نجوم 1391 انجمن نجوم مسجد متولد شد.این انجمن هیچگونه وابستگی به هیچ نهاد و ارگان دولتی یا خصوصی ندارد و یک انجمن مستقل است که با حمایت های امام جماعت محترم مسجد،حاج آقای مرتضوی(عضو هیات علمی دانشگاه صتعتی شریف) و پیگیری علاقه مندان ، تاسیس شد و اداره می شود.تمام فعالت های آن داوطلبانه بوده و عضویت در آن آزاد و رایگان است.برای سومین سال پیاپی،روز جهانی نجوم را در اردی بهشت 93 جشن گرفتیم ودانش نجوم را به میان مردم آوردیم و در کنار مردم این روز را جشن گرفتیم.

گزارش برنامه های هفته نجوم 93-انجمن نجوم مسجد امام علی(ع):

به منظور شناساندن دانشمندان بزرگ پیشین کشورمان و معرفی فعالیت ها و دستاوردهای آنان،هر روز از هفته نجوم را به نام یکی از دانشمندان ایرانی نامیدیم و بروشوری از زندگینامه و فعالیت های آنها توسط اعضای انجمن تهیه شد و بین مردم توزیع شد.

روز شنبه:ابوالوفای بوزجانی

روز یکشنبه:خواجه نصیرالدین طوسی

روز دوشنبه:عمر خیام

روز سه شنبه:محمد بن موسی خوارزمی

روز چهارشنبه:ابوریحان بیرونی

روز پنج شنبه : ابوالحسن عبدالرحمن صوفی رازی

روز جمعه:روز جهانی نجوم به نام غیاث الدین جمشید کاشانی

هم چنین بنرهایی تهیه شد که  معرفی این دانشمندان بود و در روز نجوم در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت.

در روز دوشنبه 15 اردی بهشت ماه،که به نام عمر خیام نام نهاده بودیم،سخنرانی حاج آقای موحد نژاد با موضوع "شگفتی های آفرینش" را برای علاقه مندان برگزار کردیم.

در روز چهارشنبه  17 اردی بهشت ماه که به نام ابوریحان بیرونی نامیده بودیم،برنامه رصد ماه و سیاره مشتری با تلسکوپ و توضیحاتی در خصوص این اجرام را در محوطه مسجد برای عموم مردم برگزار کردیم ولی به دلیل ابری شدن هوا حدود 50 نفر موفق به رصد با تلسکوپ شدند.

 

غرفه ها و برنامه های روز نجوم 93 انجمن نجوم مسجد:

 

روز جمعه 19 اردی بهشت ماه،که به نام دانشمند بزرگ،غیاث الدین جمشید کاشانی نام گذاری کرده بودیم،به برپایی نمایشگاه و برنامه های متنوع دیگر پرداخیتم.

1-بنر و پوسترهایی به منظور اطلاع رسانی برنامه ها در منطقه نصب شده بود و فلش هایی در اطراف نمایشگاه نصب شده بود که مردم را به محل برگزاری آن راهنمایی می کرد.


2-هم چنین از ماههای قبل،وبلاگی جهت هماهنگی و اعلام برنامه های روز نجوم امسال راه اندازی کرده بودیم و جزییات برنامه ها و پوستری که توسط اعضای انجمن تهیه شده بود را در سایت های مختلف قرار دادیم و برنامه های خود را به انجمن نجوم ایران اعلام کردیم و به عنوان اولین پایگاه انجمن نجوم ایران اقدام به برگزاری هفته جهانی نجوم 93 کردیم.

3-نمایشگاه امسال شامل غرفه های متنوعی بود.فواد ابویی و امیر جمشیدی(مسوولین پذیرش نمایشگاه) که در ورودی نمایشگاه مستقر شده بودند،سی دی و بروشورهایی به مردم می دادند و نقشه راهنمای نمایشگاه را که همراه توضیحات مختصری درباره نمایشگاه بود را به بازدید کنندگان تقدیم می کردند.

4-غرفه صور فلکی : بروشوری توسط خانم فاطمه رضاپورتهیه شده بود و در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گرفت.هم چنین توضیحات کاملی درباره صور فلکی توسط خانم سمانه بهزادی و خانم زهرا رضاپور به بازدید کنندگان و علاقه مندان داده می شد و آنها را با صورت های فلکی آشنا می کرد.

5-غرفه انرژی های نجومی : آقای امیر حیدری درباره سلول های خورشیدی و چگونگی تولید انرژی با استفاده از نور خورشید،اطلاعات خوبی را به بازدیدکنندگان ارایه می دادند و هم چنین وسایلی که اختراع کرده بودند و ساخته بودند را در معرض نمایش قرار داده بودند.

6-غرفه کودکان و نجوم سالان:خانم نرگس گلشن و خانم ایران منتظری،در این غرفه میزبان میهمانان کوچک آسمان بودند.کودکان در این غرفه با رنگ انگشتی و مداد رنگی نقاشی نجومی می کشیدند و توسط خانم گلشن به طور رایگان گریم می شدند که شامل طرح ماه و ستارگان بود.هم چنین امسال واژه و بخش خاصی داشتیم به نام نجوم سالان.طبق تعریف ما،نجوم سالان یعنی بزرگسالان و کودکان علاقه مند به دنیای نجوم.که این مفهوم را می رساند که علم نجوم برای همه سنین با هر دیدگاه و شغلی،یک دنیای جذاب و قابل پیگیری و کاوش است.هم چنین در این غرفه،بزرگسالان علاقه مند به دنیای کودکان،بر روی بنری که تعبیه شده بود نقاشی می کشیدند.از کودکان 5 ساله تا بزرگسالان 75 ساله در این غرفه نقاشی کشیدند.در این غرفه پوستر روز جهانی نجوم با کاغذهای رنگی و مداد رنگی درست شده بود.تزیینات این غرفه واقعا زیبا و منحصر به فرد بود.هم چنین کاردستی زیبایی آماده شده بود که به صورت سفینه و ماه و ستاره بود و به کودکان هدیه داده می شد.

 

7-غرفه خیالات یک طالع بین(چشماتو باز کن...):در این غرفه آقای مرصاد جعفری به صورت یک طالع بین گریم شده بود و لباس مخصوصی به سبک طالع بین پوشیده بود و گوی سفید رنگی که همه را به یاد جادوگران و طالع بینان می اندازد نیز در غرفه قرار داده بود.بازدیدکنندگان به صورت انفرادی وارد این غرفه می شدند تا طالع آنها گفته شود.برنامه این بود که ابتدا با توجه به ماه تولد هر فرد،دروغهایی در خصوص آینده و خلقیات افراد به آنها گفته می شد و سپس آقای طالع بین(!!)،به روشن کردن موضوع و غیر علمی بودن طالع بینی و خرافه بودن آن می پرداخت و مردم را آگاه می ساخت و به آنها می گفت که چشماتو باز کن! تا خوب ببینند و خوب فکر کنند در خصوص همه چیز.هم چنین بروشوری نیز توسط آقای جعفری تهیه شده بودو به بازدید کنندگان داده می شد که به خرافه بودن و غیر علمی بودن طالع بینی می پرداخت.

8-غرفه نجوم و فضا:آقای مجید ستوده(مسوول کانون فرهنگی مسجد و از موسسین انجمن نجوم مسجد) به همراه سید حسین رسول مطهری،بازدیدکنندگان را با فضا، ماموریت های فضایی،برنامه ها و ایستگاههای فضایی آشنا می کردند و به آنها کتاب ها و نرم افزارهایی که توسط سازمان فضایی ایران تهیه شده بود اهدا می شد.هم چنین در این غرفه ماکت بزرگ شاتل که توسط آقای سعید بیات ساخته شده بود نیز در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته بود و بروشوری شامل اطلاعاتی در خصوص فضا و ماموریت های فضایی که توسط آقای ستوده تهیه شده بود در اختیار بازدید کنندگان قرار می گرفت.

9-غرفه کیهان شناسی:خانم رضوانه بختیاری به همراه خانم سعادت یعقوبی در این غرفه مردم را با مسایل کیهان شناسی و نظریه مهبانگ آشنا می کردند و نظریات و موضوعات کیهان شناسی را با پوسترهایی که تهیه شده بود به بازدید کنندگان توضیح می دادند.هم چنین بروشوری در خصوص اشارات قرآن کریم پیرامون کیهان شناسی،توسط خانم بختیاری آماده شده بود و به بازدیدکنندگان داده می شد.

10-غرفه منظومه شمسی:جذابیت این غرفه مربوط به ماکت های خورشید،ماه و سیارات منظومه شمسی بود که طی چندین روز تلاش  با استفاده از نخ کاموا توسط آقای سعید بیات ساخته و رنگ آمیزی شده بود.هم چنین صحبت های جذاب و شنیدنی مسوول این غرفه،آقای سید سبحان عباس نژاد،در خصوص اجرام منظومه شمسی و مشخصات آنها،بازدیدکنندگان بسیاری را مجذوب می کرد.هم چنین بروشوری شامل اطلاعاتی در خصوص سیارات و بعضی ویژگی های آنها  تهیه شده بود و به بازدید کنندگان داده می شد.

11-غرفه فروشگاه نجومی:این غرفه توسط آقایان شهاب استخر و مهدی حیدری اداره می شد.غرفه فروشگاه نجومی به منظور معرفی کتاب ها ، نرم افزارها و مجلات معتبر نجومی دایر شده بود و بازدیدکنندگان می توانستند مجلات نجومی،کتاب ها و نرم افزارهای نجومی،بازی های نجومی،گردونه های آسمان،فیلم و مستندهای نجومی و پیکسل های نجومی را تهیه کنند.

12-غرفه نرم افزار روز نجوم+پرسش و پاسخ+ثبت نام:در این غرفه نرم افزار نجومی "ثریا"  که توسط امیر جمشیدی (از اعضای انجمن نجوم مسجد) ویژه روز جهانی نجوم ساخته شده بود و شامل کتاب،مقالات و کلیپ ها و نرم افزارهای نجومی بود به بازدید کنندگان اهدا می شد.هم چنین بروشور مربوط به هفت دانشمند پیشین ایرانی که هر روز از هفته نجوم را به نام یکی از آن بزرگان نام گذاری کرده بودیم به بازدید کنندگان اهدا می شد.در این غرفه،بازدید کنندگان سوالات خود را در خصوص نجوم از من می پرسیدند و پاسخ آن را دریافت می کردند.هم چنین علاقه مندان برای شرکت در برنامه های انجمن نجوم مسجد فرم عضویت رایگان در انجمن را پر می نمودند.

 

13-در نمایشگاه روز نجوم امسال،علاوهه بر غرفه های فوق،بازی مارو پله فضایی که توسط انجمن نجوم مسجد درست شده بود،در نظر گرفته شده بود که هربار دونفر با هم این بازی را انجام می دادند و برنده آن از ما جایزه ای دریافت می کرد.

14-هم چنین برنامه رصد خورشید با فیلتر و نمایش لکه های آن در طول روز برای بازدید کنندگان انجام گرفت و با تاریک شدن هوا،بازدید کنندگان از پشت تلسکوپ به رصد ماه و گودال های آن و رصد سیاره مشتری و اقمار آن پرداختند.

15-با تاریک شدن هوا،"سینما آسمان" شروع به کار کرد.در این قسمت،علاقه مندان روی صندلی هایی که آماده شده بود می نشستند و در یک فضای متفاوت و جذاب،کلیپ ها و تصاویر زیبای نجومی را می دیدند و نماهنگ های نجومی را می شنیدند و به توضیحات نجومی کارشناسان گوش می دادند.

یکی از نکات جالب این نمایشگاه حضور نوزاد 6 ماهه و پیر زن 75 ساله بود.

با سپاس فراوان و تشکر ویژه از:

امام جماعت محترم مسجد امام علی علیه السلام،حاج آقای مرتضوی

اعضای محترم هیات امنای مسجد

مدیریت محترم مسجد،جناب آقای فراهانی

آقای مهدی صادقی و آقای هادی رضایی

و سپاس بی پایان از تمام افرادی که ما را در برپایی این جشن ویژه و برگزاری نمایشگاه روز نجوم 93 یاری کردند.

عکس دسته جمعی اعضای انجمن نجوم مسجد امام علی(ع) در پایان روز جهانی نجوم 93

 

گزارش از:علی ایران نژاد

 

"آسمانتان صاف و پر ستاره باد"

 


 

منبع :www.astronomyday1393.blogfa.com
نظرات ارسالی:
 
علی ایران نژاد
1393/03/03   10:23:00 AM
سلام.شما هم خسته نباشید خانم بختیاری.همه غرفه های امسال عالی بودن و بهتون خسته نباشید میگم که مردم رو در روز نجوم با کیهان شناسی آشنا کردید.

رضوانه
1393/02/31   12:20:00 PM
سلام.خسته نباشید.کلا روز نجوم روز خوبیه.... توی انجمنم امسال غرفه خیالات یک طالع بین فوق العاده خوب بود.بازم خسته نباشید.

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید