تبلیغات
قدیمی‌ترین سیاره بیگانه شناسایی شد
ارسال در: 1393/03/16-18:36
اخترشناسان دانشگاه کوئین‌مری موفق به شناسایی قدیمی‌ترین سیاره بیگانه با قابلیت میزبانی احتمالی از حیات در فاصله 13 سال نوری از زمین شدند.

اخترشناسان دانشگاه کوئین‌مری موفق به شناسایی قدیمی‌ترین سیاره بیگانه با قابلیت میزبانی احتمالی از حیات در فاصله 13 سال نوری از زمین شدند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عمر سیاره فراخورشیدی جدید Kapteyn b حدود 11.5 میلیارد سال تخمین زده می‌شود که 2.5 برابر بزرگتر از زمین و تنها دو میلیارد سال جوان‌تر از کائنات – با عمر 13.8 میلیارد ساله – است.

سیاره فراخورشیدی Kapteyn b و سیاره خواهرش Kapteyn c در مدار یک ستاره کوتوله قرمز به نام Kapteyn در حال چرخش هستند.

سیاره Kapteyn b یک ابر زمین با جرمی پنج برابر زمین، بطور بالقوه میزبان حیات است؛ اما سیاره بزرگتر Kapteyn c بسیار سرد بوده و میزبانی از حیات احتمالی در آن منتفی است.

سیاره Kapteyn b در منطقه قابل سکونت ستاره میزبان قرار دارد که فاصله مناسب برای داشتن آب به شکل مایع و احتمال میزبانی از حیات است و مدت هر سال یا چرخش کامل سیاره بدور ستاره 48 روز بطول می‌انجامد که این زمان برای سیاره Kapteyn c حدود 121 روز است.

این دو سیاره فراخورشیدی از طریق تکان‌های ظریف در جاذبه گرانشی آنها ناشی از حرکت ستاره میزبان شناسایی شدند؛ این جاذبه گرانشی که با استفاده از طیف‌سنج HARPS در رصدخانه La Silla در شیلی کشف شد، باعث تغییر در نور ستاره می‌شود.

رصدهای بعدی با استفاده از طیف‌سنج HIRES در رصدخانه کک در هاوایی و ابزار PFS در تلسکوپ ماژلان II‌ در شیلی انجام شدند.

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید