تبلیغات
درخشش عکاس نجومی ایرانی در رقابت عکاسی زمین و آسمان
ارسال در: 1393/03/28-11:44
پنجمین دوره رقابت بین المللی عکاسی از زمین و آسمان در سال 2014 با موضوع اهمیت آسمان‌های تاریک و با هماهنگی پروژه‌ی بین‌المللی جهان در شب (TWAN) برگزار شد.

پنجمین دوره رقابت بین المللی عکاسی از زمین و آسمان در سال 2014 با موضوع اهمیت آسمان‌های تاریک و با هماهنگی پروژه‌ی بین‌المللی جهان در شب (TWAN) برگزار شد.  پس از داوری و انتخاب تصاویر برتر ، عکس پانورامای آسمان شب در دریاچه نمک کویر مرنجاب حاصل کار عکاسی نجومی آقای مجید قهرودی حائز رتبه سوم پنجمین دوره رقابت بین المللی عکاسی از زمین و آسمان در سال 2014 شد. 

تصویر بزرگتر را اینجا ببینید.

گالری تصاویر این عکاس را در وبگاه نگاره های آسمان شب SkyPix.org ببینید.

خبر کامل رقابت در سایت جهان در شب TWAN

آسمان پارس این موفقیت ارزنده را به آقای مجید قهرودی تبریک و برای ایشان آرزوی موفقیت میکندپنجمین دوره رقابت بین المللی عکاسی از زمین و آسمان

مهرشاد مروجی


پنجمین دوره رقابت بین المللی عکاسی از زمین و آسمان در سال 2014 با موضوع اهمیت آسمان‌های تاریک و با هماهنگی پروژه‌ی بین‌المللی جهان در شب (TWAN) برگزار شد. شرکت در این رقابت برای همه ، با هر ملیت، سن و حرفه ای در سراسر دنیا آزاد بود. 

پروژه‌ ی بین‌المللی جهان در شب و ماه جهانی نجوم با همراهی رصدخانه ستاره شناسی ملی برگزار کننده این دوره از رقابت بوده اند. رقابت بین المللی عکاسی از زمین و آسمان نخست توسط TWAN و Dark Skies Awareness  در سال 2008 به عنوان یک برنامه منطقه‌ای بنیان‌گذاری شد، اما در سال 2009 و طی سال جهانی نجوم، به کوششی بین‌المللی تبدیل گردید. در سال 2013 شرکت کنندگان از 45 کشور جهان مجموعه تصاویر زیبایی با محوریت عکاسی طبیعت در شب ارسال نمودند. اخبار این رقابت در بسیاری از رسانه های معتبر علمی دنیا اعلام گردید و تصاویر برگزیده با استقبال زیادی روبرو شدند. تاثیر به سزای پروژه‌ی توآن بر جوامع نجومی و عکاسی به همراه کوشش های فراوان انجمن ستاره شناسان بدون مرز (حامی پروژه ماه جهانی نجوم) باعث شد تا رقابت امسال بازخورد گسترده تری داشته باشد.

در تمام عکس‌های شرکت‌کننده باید سبک عکاسی توآن که هم‌ زمان در بر دارنده آسمان و زمین است، لحاظ شده باشد. در این سبک عکاسی نجومی، عناصر آسمان شب با پس‌زمینه‌ای از افق زمین به همراه یک نشان یا موقعیت مکانی برجسته ترکیب می‌شوند؛ سبکی که با نام عکاسی نجومی با منظره نیز شناخته می‌شود. تمرکز بیشتر بر روی آسمان، چشم انداز سماوی و پدیده های مرتبط با آن  وجه تمایز این سبک از عکاسی با عکاسی طبیعت در شب است.

تم اصلی این رقابت همانند سال های گذشته، با عنوان اهمیت آسمان‌های تاریک در دو بخش "زیبایی آسمان شب" و "علیه نورها" بود. تاثیر گذاری بر روی مخاطب بواسطه نمایش زیبایی و شگفتی آسمان پر ستاره و همچنین اثرات مخرب آلودگی نوری بر زندگی انسان ها که روز به روز گسترده تر می شوند، از جمله اهداف این رقابت است. 

داوران این دوره عبارتند از:

-          دیوید مالین (از عکاسان برجسته آسمان شب، عضو و مشاور پروژه توآن)

-          جیم ریچاردسن (عکاس با سابقه نشنال جئوگرافیک)

-          جری بانل (دانشمند مرکز پروازهای فضایی گدارد ناسا، از بنیان گذاران و سردبیران صفحه اینترنتی تصویر نجومی روز (APOD)

-          کانی واکر (مدیر برنامه گیتی در شب، متخصص آموزش علوم در رصدخانه ستاره شناسی بصری ملی در ایالات متحده)

-          والی پاچوکا (عضو پروژه توآن در ایالات متحده)

-          تانک تزل (عضو پروژه توآن درترکیه و از هماهنگ کنندگان اصلی رقابت بین المللی عکاسی از زمین و آسمان)

-          تاماس لادنی (عکاس پروژه توآن و هماهنگ کننده رقابت بین المللی عکاسی از زمین و آسمان در مجارستان)

-          کوآن اوچل لادنی (عکاس پروژه توآن و هماهنگ کننده رقابت بین المللی عکاسی از زمین و آسمان در کره جنوبی)

-          بابک تفرشی (بنیان گذار و مدیر پروژه توآن، عکاس برگزیده و عضو هیئت مدیره ستاره شناسان بدون مرز)


 ادامه مطلب را در این بخش بخوانید

منبع :skypix.org
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید