تبلیغات
عنصر اسرارآمیز
ارسال در: 1393/06/20-12:27
ستاره شناسان به تازگی دریافته اند که لیتیوم عنصری کمیاب در سراسر کیهان است.

نمایی از خوشه ستاره‌ای کروی ام 54 از دید تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا در کشور شیلی / عکس از رصدخانه جنوبی اروپا 

برای دهه ها اخترشناسان می دانستند که لیتیوم در کهشان ما عنصری نادر است.اما به تازگی دانشمندان با بهره گیری از سامانه یکپارچه نقشه برداری تلسکوپ های بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا، به جستجوی این عنصر کمیاب در خارج از کهشان راه شیری پرداختند.

آلسیو موچیارلی مدیر پروژه تحقیقاتی در رصدخانه جنوبی اروپا در این باره می گوید؛ بیشترین مقدار عنصر سبک لیتیومی که در جهان موجود است، مربوط به انفجار بزرگ می باشد.این عنصر شیمیایی به همراه هیدروژن و هلیوم، اما به میزان بسیار کمتر، از همان ابتدای آفرینش بوجود آمده است.

دانشمندان قادرند مقدار دقیق عنصر لیتیوم موجود در عالم را محاسبه نمایند. اما مشاهدات اخیر چیزی دیگری نشان می دهد و مقدار لیتیوم شناخته شده، سه برابر کمتر از میزانی است که دانشمندان انتظار داشته اند. بررسی های به عمل آمده از ام 54 نشان داد که لیتیوم نه تنها در راه شیری، بلکه در بسیار دیگری از کهکشان ها و خوشه های کهکشانی بسیار نایاب است. علی رغم تحقیقات انجام شده، دانشمندان هنوز به پاسخ قطعی دست نیافته اند و پس از سال ها بازهم قرار است این راز کشف نشده باقی بماند.

مسیه ۵۴ (Messier 54) یا ان‌جی‌سی ۶۷۱۵ یک خوشه ستاره‌ای کروی در صورت فلکی کمان است که فاصله آن از زمین هشتاد وسه هزار سال نوری و قدر ظاهری آن ۸.۵ است.

 نتایج این تحقیقات در ماهنامه انجمن سلطنتی ستاره شناسی به چاپ رسیده است.

 مهرشاد مروجی

منبع :سرویس علمی آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید