تبلیغات
دومین مدرسه تابستانی نجوم IOTA/ME برگزار شد
ارسال در: 1393/06/29-09:00
شهر تبریز میزبان دومین مدرسه تابستانی نجوم IOTA/ME (1393) با عنوان نجوم نیمه حرفه ای با تلسکوپ های کوچک از ۲۲ تا ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ بود.
شهر تبریز میزبان دومین مدرسه تابستانی نجوم IOTA/ME (1393) با عنوان نجوم نیمه حرفه ای با تلسکوپ های کوچک از ۲۲ تا ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ بود. ثبت نام اولیه این دوره که حدود یکماه به طول انجامید، 293 نفر ثبت نام کرده و در فرم های مربوطه ضمن ارائه اطلاعات اولیه پرسنلی، موظف به پر کردن بخش معرف خود نیز بودند؛ و درنهایت باتوجه به محدودیت امکانات و ایجاد کیفیت علمی مناسب، 40 نفر از شهرهای تهران، کرج، تبریز، خوی، میانه، خرمشهر، شاهین شهر، نیشابور، بابل، ورامین، شیراز، رشت، مراغه، امیدیه، قم، سنندج، شهرکرد، دلیجان، نورآباد ممسنی، عجبشیر، دزفول، بانه، بناب، ازمیر برای حضور در این مدرسه پذیرفته شدند.
براساس برنامه زمان بندی اعلام شده، روز نخست اختصاص به بازدید جمعی از برخی مناطق دیدنی در تبریز و آشنایی شرکت کنندگان با یکدیگر و البته کمی استراحت برای آمادگی حضور در مدرسه تابستانی را داشت. با اینحال در روز نخست آقای آتیلا پرو (ریاست IOTA/ME) سخنرانی یک و نیم ساعته در خصوص سیارک ها؛ از مدل تا رصد را ارائه دادند.
صبح روز دوم، سخنرانی ها با حضور جناب آقای امیر حسن زاده در خصوص پروژه هایی در نجوم نیمه حرفه ای با تلسکوپ های کوچک آغاز شد. دومین سخنرانی را دکتر Volkan Bakis از دانشگاه آنتالیا ترکیه در خصوص طیف سنجی از تئوری تا رصد ایراد کردند. در نوبت عصر، دکتر مرجان ذاکرین مطالب خود را با عنوان مبانی پژوهش در اخترزیست شناسی ارائه دادند.
سومین روز مدرسه برنامه بسیار شلوغی را سپری کرد. سخنرانی با عنوان بررسی فیزیک خورشید با تلسکوپ های کوچک و فضایی توسط دکتر محمد جواد کلایی از موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران نخستین برنامه صبح مدرسه در روز دوشنبه ۲۴ شهریور ماه بود. دومین ارائه را دکتر Volkan Bakis در مورد معرفی و کاربردهای نرم افزار جدید طراحی شده توسط ایشان و همکاران دیگرشان در خصوص ترانزیت ها و گرفت ها داشتند. پس از زمان ناهار، همایش مشترک IOTA/ME و انجمن نجوم آیاز با عنوان سمینار ستاره شناسی و علوم سیاره ای برگزار شد که طی آن آقایان کورش رکنی، دکتر محمد جواد کلایی، دکتر محمد رضا نوروزی، دکتر مرجان ذاکرین، دکتر Volkan Bakis و کامبیز خالقی در موضعات مختلف به ایراد سخنرانی پرداختند. این همایش با هدف استفاده از اساتید حاضر در مدرسه تابستانی در بخش های عمومی تر نجوم (منجمین آماتور) بویژه منجمان شهر تبریز برگزار شد. در انتهای این روز از برگزاری مدرسه، آقای دکتر محمد رضا نوروزی سخنرانی جذابی را در خصوص شگفتی های سطحی ماه با تلسکوپ های کوچک را در ادامه ی مدرسه تابستانی ارائه دادند.
چهارمین و آخرین روز مدرسه تابستانی نجوم به سیارات فراخورشیدی اختصاص داشت. در ابتدا مهندس کورش رکنی (سازمان فضایی ایران) در خصوص پروژه های مدرسه تابستانی توضیحاتی را ارائه دادند، سپس آقای Jens Hoeijmakers از دانشگاه لایدن و خانم سارا خلفی نژاد از دانشگاه هامبورگ مهمانان مدرسه تابستانی نجوم، در طی چهار قسمت مطالبی را در خصوص تحقیقات اخترفیزیکی، فراخورشیدی ها از گذشته تا حال، رصد فراخورشیدی ها و ابزارهای مورد نیاز سخنرانی های جذابی را ایراد کردند که با استقبال شرکت کنندگان مواجه شد. در آخرین سخنرانی نیز آقای حاج محمد حسنی در خصوص بررسی و استفاده از دیتاهای تلسکوپ فضایی هابل مطالبی را به استحضار شرکت کنندگان رساندند. همچنین در این روز، نمایشگاهی از کتاب های تازه به چاپ رسیده موسسه المپیاد های علمی ایران (آیریسک) در محل مدرسه و همایش به نمایش گذاشته شد.
بخش حضوری دومین مدرسه تابستانی نجوم IOTA/ME با ارائه گواهی های حضور به پایان رسید. کلیه شرکت کنندگان در صورت ارائه موفق پروژه هایی که از سوی کمیته علمی مدرسه برای آنان در نظر گرفته شده، موفق خواهند شد از طرف IOTA/ME‌ و رصدخانه و دانشگاه چاناکالای ترکیه گواهی علمی دومین مدرسه تابستانی نجوم IOTA/ME را دریافت نمایند.
دومین مدرسه تابستانی نجوم IOTA/ME با مشارکت انجمن نجوم آیاز، سازمان فضایی ایران، موسسه المپیادهای علمی ایران (آیریسک)، اتحادیه جهانی نجوم (IAU)، رصدخانه و دانشگاه چاناکالای ترکیه برگزار گردید. حمایت رسانه ای این دوره را وبگاه پارس اسکای برعهده داشت.

www.iota-me.com
www.iota-me.com/school.php
info@iota-me.com
منبع :www.iota-me.com
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید