تبلیغات
ویژه نامه هفته جهانی فضای ماهنامه آسمان شب
ارسال در: 1393/07/19-15:06
سی و سومین شماره ماهنامه آسمان شب، با مطالب متعدد و جذاب در زمینه دانش فضایی و ستاره شناسی، ویژه هفته جهانی فضا، منتشر شد.
در شماره33 ماهنامه آسمان شب می‌خوانیم:
      قلم

دکتر حمید فاضلی؛

 قائم مقام سازمان فضایی ایران


cover gallery-500.jpg
      نگارخانه

راهی از ستاره؛ علی احمدبیگی

فراتر از ابرها؛ امیر شاهچراغیان

حرکت ابر و ستارگان؛ مجتبی ده پویه 

بازهم ستارگان در رقص ؛ علیرضا ندیمی

نقاشی نجومی؛ اوین حمیدی

فوت کوزه گری؛ مرتضی مرادلی


  برنامه های هفته جهانی فضا و محورهای موضوعی و شعار روزهای هفته هانی فضا سال 93  111.jpg
 

      فضا مرز بیکران

cover faza-500.jpg

راه پرسنگلاخ مریخ

نگاهی به تاریخچه ناکامی های مدارگردهای مریخی

برگردان: احسان سنایی اردکانی

سیاره سرخ، امسال میزبان دو مدارگرد جدید از دو سازمان فضایی مختلف دنیا بود؛ مدارگرد «تطوّر جو و گازهای فرّار مریخ» (MAVEN)، متعلق به سازمان فضایی ایالات متحده (ناسا)، و مدارگرد «مانگالیان»، متعلق به سازمان تحقیقات فضایی هندوستان (ایزرو)، که نخستین سفیر آسیا در این سیاره هم به شمار می‌رود. با این حساب، تعداد کاوشگرهایی که هم‌اینک در این سیاره مشغول به فعالیت‌اند، به هفت عدد ارتقا یافت؛ دو مریخ‌نورد، و پنج مدارگرد. 

سرآغاز

طلوع عصر گردشگری فضایی

در حال حاضر تنها حدود 500 نفر خطر این را پذیرفته اند که به فضا بروند. اما آیا سال 2014 می‌تواند سالی برای شروع مرحله‌نهایی پروازهای مرتب به فضا باشد؟!!

برگردان: مهسا چوپان نژاد

در حال حاضر ما در آستانه یک عصر جدید در گردشگری فضایی هستیم. صدها نفر از چتربازان با پریدن از ارتفاعات  سعی بر تبدیل شدن به یک فضانورد را دارند. مجموعه‌ای از آزمایشات پرواز موفق، نخستین خط فضایی تجاری به نام ویرجین گلکتیک را نوید می‌‌دهد. هدف از این پروژه رقابت برای ایجاد خطوط فضایی آن هم برای عموم مردم است. این پروژه بزرگ‌ترین جهش خود را در 2013 با آزمایش موتور راکت اصلی خود به‌دست آورد.

درآمدزایی نوین فضایی

چگونه ماهواره خود را نجات دهیم

 

برگردان:محمدتقی امیرسام

زمانی‌که یک ماهواره­ 2تُنی پرتو ایکس آلمانی، با نهایت توان و زوزه‌کشان به‌سمت پایتخت چین،پکن، در حرکت است و احتمال نجات آن از تنش­ها و اصطکاک ناشی از برخوردش با جوّ زمین نیز بالاست، درحقیقت شاهد بازی مرگ و زندگی هستیم، یک بازی حتی بسیار خطرناک‌تر از رولت روسی!

صنعت فضایی

انرگیا

در سال 1959، سرگئی کارالیف، بخش‌های طراحی انستیتوی پژوهش و توسعه شماره88 با یک کارخانه دیگر در شهر کویبیشو، متحد شد تا بتواند با همگرایی دو دفتر طراحی و ساخت سامانه‌های موشکی-فضایی از قدرت عمل بیشتر و سریع‌تری برخوردار گردد.

 
gozaresh tasviri-500.jpg

گزارش تصویری

فرود سایوز تی ام آ-12ام و

پرتاب سایوز تی ام آ-14ام


     ستاره شناسی
cover setare-500.jpg

کیهان شناسی عجیب

سیاهچاله ایی در آغاز زمان

آیا انفجار بزرگ و تمام آنچه از آن ناشی می‌شود سرابی هولوگرافیک از بعد دیگری است؟

برگردان : واروژان هارطون

فیلسوف یونانی، افلاطون، در غار فرضی خود، زندانی‌هایی را متصور بود که همه زندگی خود را زنجیر شده به دیواره یک غار تاریک سپری کرده بودند. پشت این زندانی‌ها مشعلی قرار داشت و میان مشعل و زندانی‌ها، اجسامی رفت‌و‌آمد می‌نمودند که بر دیواره روبه‌روی زندانی‌ها، سایه‌هایی را تشکیل می‌دادند. این سایه‌های دو بعدی تنها چیزهایی بودند که این زندانی‌ها تا به حال دیده بودند- تنها حقیقت در نظر آنها. غل و زنجیرها، آنها را از درک جهان واقعی، قلمرویی با یک بعد اضافه نسبت به جهانی که می‌شناختند، بعدی که برای زندانی‌ها غنی از پیچیدگی‌ها و ناشناخته‌ها بود و قادر بود همه آن چیزی که می‌بینند را توضیح دهد، محروم نموده بود. افلاطون از این تمثیل منظوری داشت.

دید بهتر 

آسمان در چشمان شما

ابیراهی‌های چشم تاثیر زیادی بر رصدهای بصری می‌گذارد. با آوردن چند نکته در اینجا و کار بر روی نقص دید انسان می‌خواهیم رصدهای واضح‌تری را تجربه کنیم.

برگردان: فاطمه هاشمی نسب

 

زمانی که با چشم غیرمسلح به درخشان‌ترین ستارگان در آسمان شب نگاهی می‌ندازید، آیا واقعا شبیه نقطه‌های کوچکی از نور هستند؟ اگر جوابتان بله است، تبریک: شما ممکن است که در میان معدود افرادی باشید که اپتیک چشم آنها تقریبا عالی کار می‌کند. اما اکثر ما احتمالا اگر با دقت به آنها نگاه کنیم، تصویری‌ پرزدار از ستاره‌ها می‌بینیم. چیزی دور از انتظار نیست. این آشکارترین تاثیر خطایی چشم است.

 از دیدگاه مهندسان سازنده ابزار، در حقیقت اپتیک چشم انسان تا عالی شدن فاصله زیادی دارد. همان‌طور که کالبدشناس و فیزیکدان مشهور آلمانی، هرمان فون هلمهولتز، (1821-1894) زمانی نوشت:

«خیلی بیراه نیست که بگویم اگر یک عدسی‌ساز می‌خواست ابزاری به من بفروشد که تمام این عیب‌ها را داشته باشد، او را به بی‌دقتی زیاد متهم می‌کردم و ابزار را به او پس می‌دادم.»

 
      خبر و فراخبر
cover khabar-500.jpg

اخبار ویژه
مروری بر آخرین اخبار دنیای ستاره‌شناسی و فضا

 
 
      چرا و چگونه
cover chera-500.jpg

نبرد فضایی

جنگ سرد در میان ستارگان

برنامه این شماره سینما و دانش

پیش به سوی آینده

TOP10

ده قمرفرامنظومه‌ شبه زمین


*****************************

     پرداخت آسان و بدون مراجعه به بانک یا نیاز به اینترنت برای سفارش آسمان‌شب کافی است کد زیر را از گوشی همراهتان شماره‌گیری نمایید. به‌همین سادگی!     

*724*888*103396#

      جهت خرید آنلاین شماره 33 ماهنامه آسمان شب اینجا را کلیک کنید      

منبع :http://nightsky.ws/
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید