تبلیغات
سیاهچاله‌ گرسنه‌ای که گاز را سریع‌تر از تصورات پیشین می‌بلعد
ارسال در: 1393/07/25-18:48
منجمان دانشگاه استراسبورگ فرانسه سیاهچاله‌ای را کشف کرده‌اند که گاز ناشی از ستاره مجاورش را 10 برابر سریع‌تر از آن چه تصور می‌شد، مصرف می‌کند.

منجمان دانشگاه استراسبورگ فرانسه سیاهچاله‌ای را کشف کرده‌اند که گاز ناشی از ستاره مجاورش را 10 برابر سریع‌تر از آن چه تصور می‌شد، مصرف می‌کند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، سیاهچاله P13 در لبه کهکشان NGC7793 واقع شده و در فاصله حدود 12 میلیون سال نوری از زمین قرار دارد؛ این سیاهچاله در هر دقیقه میزان گازی به جرم 100 میلیارد هات‌داگ را مصرف می‌کند.

دکتر «روبرتو سوریا» بر این باور است این گاز وقتی به داخل سیاهچاله سقوط می‌کند، بسیار داغ و شفاف می‌شود.

وی و همکارانش برای نخستین بار این سیاهچاله را کشف کردند چون بسیار شفاف‌تر از سیاهچاله‌های دیگر بود و در ابتدا تصور می‌شد که این جرم کیهانی بسیار بزرگ‌ باشد. معمولا این اعتقاد وجود دارد که سرعت حداکثری که با آن سیاهچاله‌ای می‌تواند گاز را ببلعد و نور تولید کند، با اندازه‌اش تعیین می‌شود.

دکتر سوریا و همکارانش از دانشگاه استراسبورگ جرم P13 را اندازه‌گیری کردند و دریافتند این سیاهچاله بر خلاف این که حداقل یک میلیون برابر شفاف‌تر از خورشید است، اندازه‌اش کوچک است و در این جا بود که دانشمندان متوجه شدند این شیء کیهانی چه میزان بزرگی از ماده را می‌بلعد.

سیاهچاله P13 حول ستاره‌ای غول‌پیکری می‌چرخد که 20 برابر سنگین‌تر از خورشید است.

جزئیات این مطالعه در مجله Nature منتشر شد.

منبع :ایسنا
نظرات ارسالی:
 
الهام مالکی
1393/07/26   6:46:00 PM
بسیارجالب و هیجان انگیز در اینده ای نه چندان دور سیاهچاله ها گریبان انسانهای زمینی رو هم میگیره

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید