تبلیغات
تصاویری از غبار دنباله‌دار تحت تعقیب روزتا
ارسال در: 1393/08/05-10:59
تصاویر جدید نشان می‌دهند فعالیت دنباله‌دار تحت‌تعقیب روزتا به نام 67P/Churyumov-Gerasimenko به طور قابل‌رویتی افزایش یافته است.

تصاویر جدید نشان می‌دهند فعالیت دنباله‌دار تحت‌تعقیب روزتا به نام 67P/Churyumov-Gerasimenko به طور قابل‌رویتی افزایش یافته است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حالی که طی چند ماه گذشته بخش اعظم غبار منتشرشده از سطح این جرم کیهانی از ناحیه گردن آن ناشی می‌شد، اکنون تصاویر سیستم تصویربرداری علمی روزتا (OSIRIS) جتی از غبار را در طول تقریبا تمامی بدنه دنباله‌دار نشان می‌دهند. گردن دنباله‌دار دو گوشه آن را به هم متصل می‌کند.

به گفته «جین-بپتیست ونسان» از «موسسه تحقیقات منظومه شمسی» ماکس پلانک آلمان، در حال حاضر کسر بزرگی از سطح دنباله‌دار شفاف‌شده، به نوعی سطوحی از فعالیت را به نمایش می‌گذارند.

طی چند هفته گذشته، تیم علمی OSIRIS شاهد تغییر اندک اما کیفی در فعالیت دنباله‌دار بوده است. نخستین تصاویر مخابره‌شده در تابستان، جت‌های مجزای غباری را نشان دادند که دنباله‌دار را ترک می‌کردند. این جت‌ها به ناحیه گردن دنباله‌دار محدود شده بودند اما در حال حاضر این جت‌ها در بدنه و سر دنباله‌دار نیز ظاهر شده‌اند.

هنوز فاصله بیش از 450 کیلومتر، دنباله‌دار را از خورشید جدا می‌کند و بر اساس سابقه غنی مشاهدات زمین‌محور، دانشمندان فعالیت قابل‌توجه دنباله‌دار را هنگامی که در فاصله 300 میلیون کیلومتری خورشید قرار گیرد، انتظار دارند. نظارت بر چنین انتشاراتی از نزدیک برای نخستین بار، دیدگاه‌های دقیقی به محققان ارائه می‌دهد. تیم علمی هم‌اکنون به دنبال درک بهتر تکامل فعالیت دنباله‌دار و فرآیندهای فیزیکی در پس آن است.

در حالی که فعالیت کلی دنباله‌دار به وضوح در حال افزایش است، محل فرود طراحی‌شده برای ماموریت فرودگر روزتا بر روی سر دنباله‌دار هنوز آرام به نظر می‌رسد. با این حال شواهدی وجود دارند درباره این که نواحی فعال در یک کیلومتری محل فرود هستند.

روزتا نخستین ماموریت در تاریخ است که با یک دنباله‌دار ملاقات می‌کند و آن را حین مدارگردی‌اش در اطراف خورشید اسکورت خواهد کرد. روزتا همچنین به زودی فرودگری را روی دنباله‌دار فرود خواهد آمد.


غبار منتشره از گردن دنباله‌دار

غبار منتشره از تمامی بدنه دنباله‌دار

منبع :ایسنا
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید