تبلیغات
شایعه «سه روز تاریکی زمین» دروغ است
ارسال در: 1393/08/06-12:00
دانش نجوم و اخبار مربوط به آن برای بسیاری از جذابیت بالایی برخوردار است و همین جذابیت بالا باعث شده تا بازار شایعاتی که براساس این اخبار و با تحریف آنها در وب‌سایت‌ها دست‌به‌دست می‌شوند نیز هرروز داغتر از دیروز شود.

دانش نجوم و اخبار مربوط به آن برای بسیاری از جذابیت بالایی برخوردار است و همین جذابیت بالا باعث شده تا بازار شایعاتی که براساس این اخبار و با تحریف آنها در وب‌سایت‌ها دست‌به‌دست می‌شوند نیز هرروز داغتر از دیروز شود، شایعاتی مانند شایعه جدید سه‌روز تاریکی که چند سالی است در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها رواج یافته‌است.

براساس گزارش GMA، شایعاتی مبنی بر روزهای تاریکی در ماه دسامبر چند سالی است که با نزدیک‌شدن به ماه دسامبر در میان وب‌سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی با سرعتی باورنکردنی پخش می‌شوند و درصد باور آن از سوی کاربران باورنکردنی‌تر است. کاربرانی که زحمت بررسی ساده و ابتدایی خبری با چنین اهمیت بالایی را به خود نداده و صرفا به خواندن چند خط از چند وب‌سایت بی‌نام و نشان و نامعتبر کفایت می‌کنند.

فریب چند روز تاریکی از انواع شایعاتی است که برای آژانس فضایی آمریکا به بیماری سالیانه‌ای تبدیل شده‌است، زیرا هرسال با نزدیک شدن ماه دسامبر مجبور می‌شود این شایعات را تکذیب کند.

امسال اما این شایعه ابعادی دیگر به خود گرفت و وب‌سایتی با نام Huzlers.com اعلام کرد چارلز بولدن رئیس ناسا ورود زمین در پی توفانی خورشیدی، به دوره‌ای 6 روزه از تاریکی مطلق را تایید کرده‌است، درحالی‌که دیگر وب‌سایت‌ها این دوره تاریکی را سه روز عنوان می‌کنند. به گفته این وب‌سایت، پس از وقوع توفانی خورشیدی چنان توده ظخیمی از غبارهای کیهانی از خود ایجاد خواهد کرد که 90 درصد از نور خورشید به سوی زمین مسدود خواهد‌شد.

    آشنایی با فریب مریخی

افراد کمی پیدا می‌شوند که زحمت کنترل کردن اعتبار این وب‌سایت را به‌خود بدهند، وب‌سایتی که خود در صفحه اولش نوشته Huzlers  وب‌سایتی خبری متشکل از ترکیبی اخبار شگفت‌انگیز حقیقی و هزل است تا کاربران خود را در حالت ناباوری نگه‌دارد.

بررسی نزدیک و دقیق وب‌سایت ناسا نیز در چند دقیقه نشان خواهد داد که این آژانس هرگز هیچ بیانیه رسمی درزمینه تایید شایعه‌ای که وب‌سایت Huzlers آن را پخش کرده، منتشر نساخته‌است. ابعاد وسعت این شایعه به حدی است که عده‌ای از کاربران روی وب‌سایت یوتیوب ویدئویی منتشر کرده‌اند که در آن چارلز بولدن ظاهرا درحال هشدار دادن درباره خاموشی غریب‌الوقوع است.

با این‌همه در این ویدئو ناکامل، بولدن در حقیقت درحال هشدار دادن کلی درباره فجایع طبیعی و لزوم به آمادگی برای وقوع ناگهانی چنین رویدادهایی است و هرگز هیچ اشاره‌ای به خاموشی و تاریکی جهانی و یا رویداد فاجعه‌بار مشابهی نکرده‌است.

دردسرهای مشابه ناسا

تنها زمانی که ناسا در وب‌سایت خود به عبارت روزهای تاریکی اشاره کرده‌است، زمانی است که در سال 2011 شایعه‌ای مشابه را در زمینه تاریکی زمین در اثر عبور دنباله‌دار النین از نزدیکی سیاره رد کرد.

ناسا باری دیگر در سال 2012 دچار شایعه‌ای مشابه شد، زمانی که ناسا ظاهرا تایید کرده‌بود اگر زمین در 21 دسامبر ازمیان کمربندی فوتونی عبور کند، در تاریکی فرو خواهد‌رفت.

این شایعات باعث شد دیوید موریسون زیست‌اخترشناس ارشد ناسا در صفحه خود در وب‌سایت ناسا واکنش نشان دهد و این شایعه را دروغی احمقانه توصیف کند و وجود پدیده‌ای به نام کمربند فوتونی را رد کند.

براساس گزارش ناسا، وی در پاسخ خود به سوالات افرادی که نگران این خاموشی جهانی بودند پرسش‌هایی دیگر مطرح می‌کند: چطور ممکن است خورشید تاریک شود؟ آیا ناگهان خاموش خواهد شد؟ چطور ممکن است چنین رویدادی با این ابعاد اهمیت در هیچ وب‌سایت خبری معتبری بازتاب نداشته باشد و تنها در چندین وب‌سایت بی‌اسم‌ و‌ رسم و نامعتبر مطرح شوند؟


همه چیز در رابطه با شایعه «۳ روز تاریکی زمین»


همه چیز در رابطه با شایعه «۳ روز تاریکی زمین»


همه چیز در رابطه با شایعه «۳ روز تاریکی زمین»


همه چیز در رابطه با شایعه «۳ روز تاریکی زمین»


همه چیز در رابطه با شایعه «۳ روز تاریکی زمین»


همه چیز در رابطه با شایعه «۳ روز تاریکی زمین»
نظرات ارسالی:
 
منصور
1393/09/10   7:59:00 PM
نه فقط دروغ نیست که مدت آن هم 6 روز است. این را همین امروز ناسا اعلام کرد.

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید