تبلیغات
فضاپیمای مادر روزتا و فرودگر Philae در وضعیت فرود
ارسال در: 1393/08/20-12:36
آژانس فضایی اروپا به کاوشگر Philae برای آغاز تلاش خود جهت انجام نخستین فرود تاریخی‌اش بر روی دنباله‌دار 67P، چراغ سبز نشان داد.

آژانس فضایی اروپا به کاوشگر Philae برای آغاز تلاش خود جهت انجام نخستین فرود تاریخی‌اش بر روی دنباله‌دار 67P، چراغ سبز نشان داد.

  نمایندگان آژانس فضایی اروپا طی کنفرانسی در مرکز عملیات فضایی اروپا و مرکز هوافضای آلمان اعلام کردند که فضاپیمای مادر روزتا و فرودگر Philae در وضعیتی عالی برای جداسازی برنامه‌ریزی‌شده فرودگر از روزتا و فرود آن بر روی دنباله‌دار 67P/Churyumov-Gerasim هستند.

پس از سال‌ها سیر و سفر که شامل سه بار مدارگردی حول زمین، یک بار مداگردی حول مریخ و سفر طولانی در آن سوی مشتری و همچنین افزایش سرعت برای رسیدن به دنباله‌دار، هر دوی روزتا و Philae در آستانه محقق‌کردن ماموریت اصلی‌شان هستند.

بنابر اعلام آژانس فضایی اروپا، دستور جداشدن از روزتا و فرودآمدن نرم آن بر روی دنباله‌دار در انتظار تایید نهایی پیش از مخابره‌شدن به روزتا است. همزمان، روزتا در حال عملیاتی‌کردن موتور سوختی است که این مدارگرد را در بهترین وضعیت برای جداشدن قرار می‌دهد.

پیش از جداشدن Philae از فضاپیمای مادر، امروز سه‌شنبه ساعت 18:33 دقیقه به وقت گرینویچ (22:03 دقیقه به وقت تهران) روشن می‌شود. این نخستین باری است که سیستم‌های این فرودگر از زمان خواب زمستانی طولانی‌ش در راه دنباله‌دار روشن می‌شوند. باتری‌های این سامانه تا دمای عملیاتی گرم می‌شوند، چرخ پرواز تثبیت‌کننده آن شروع به کار خواهد کرد و سیستم‌هایش توسط ماموریت کنترل و از طریق دورسنجی بررسی خواهند شد.

چنانچه همه چیز به خوبی پیش برود، کاوشگر Philae روز چهارشنبه ساعت 9:03 دقیقه به وقت گرینویچ (12:33 دقیقه به وقت تهران) از روزتا جدا خواهد شد و ساعت 16:02 دقیقه به وقت گرینویچ (19:32 دقیقه به وقت تهران) بر روی دنباله‌دار 67P فرود خواهد آمد. چون این کاوشگر 51 میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد، رسیدن سیگنال‌های رادیویی آن به زمین، 28 دقیقه و 20 ثانیه طول می‌کشد. این بدین معناست که با ارسال دستور، مهندسان اثرات آن را یک ساعت بعد می‌بینند.

آژانس فضایی اروپا اعلام کرده زمانی که کاوشگر روی دنباله‌دار فرود آید، چندین دقیقه طول می‌کشد که تماس آن با دنباله‌دار تایید شود، چون فرودگر باید ایمن‌سازی خود بر روی دنباله‌دار را با استفاده از نیزه ویژه‌اش و به دلیل گرانش بی‌نهایت پایین تکمیل کند.

در صورت موفقیت، Philae پس از فرود، ماموریت علمی دو و نیم روزه خود را شروع خواهد کرد و چنانچه پنل‌های خورشیدی‌اش قادر به شارژ باتری‌های آن باشند، این ماموریت را می‌توان بسط داد.

روزتا برای بیش از 10 سال است که در تعقیب دنباله‌دار 67P در فضا بوده و پس از یک سفر 6.5 میلیارد کیلومتری، این فضاپیما اکنون در 30 کیلومتری طعمه‌اش جایگیری کرده و روز چهارشنبه تلاش می‌کند فرودگر خود را بر روی سطح آن فرود بنشاند.

گفته می‌شود مرکز عملیات فضایی اروپا امروز بسیار آرام است و مهندسان معدودی درباره این فرود صحبت می‌کنند. روز چهارشنبه رسانه‌های سراسر جهان فرود بر روی دنباله‌دار را مخابره می‌کنند و پرسنل این مرکز در حال سپری لحظاتی پراسترس هستند.

زمانی که روزتا در سال 2004 به فضا پرتاب شد، به اندازه‌ای از آن دور بود که باید سه بار حول زمین و یک بار حول مریخ می‌چرخید تا بتواند از گرانش آن‌ها برای پرتاب به عمق منظومه شمسی استفاده کند. این فضاپیما بیش از یک سال را به بررسی 67P خواهد پرداخت که ماده تشکیل‌دهنده آن از بقایای شکل‌گیری منظومه شمسی در 4.5 میلیون سال پیش است.

ماموریت فرودگر Philae، تحلیل دنباله‌دار 67P با جزئیات و دقت بیشتر است و به ادعای آژانس فضایی اروپا، نتایج این تحلیل می‌تواند تاریخ چگونگی‌گیری زمین را از نو بنویسد.

«خوزه لوئیز پلون-بیلون»، یکی از هشت مهندس پروازی است که مسئولیت فرود Philae را بر عهده دارند. وی اعلام کرد تیم مهندسان آماده این ماموریت است. فرودگر مزبور با سرعت یک متر در ثانیه (سرعت پیاده‌روی) نسبت به دنباله‌دار 67P حرکت خواهد کرد در حالی که این دنباله‌دار اردک‌مانند به طور مداوم می‌چرخد.

گفته می‌شود محل فرود فرودگر از ترکیبی از صخره‌ها و دره‌های عمیق تشکیل شده و این امر می‌تواند شانس موفقیت آن را کاهش دهد.

 

مرکز ماموریت کنترل روزتا

مرکز ماموریت کنترل روزتا

مرکز ماموریت کنترل روزتا

تصویری هنری از فرود Philae بر روی دنباله‌دار

سلفی روزتا از بال‌های خورشیدی‌اش

دنباله‌دار مورد هدف روزتا

تصویری از دنباله‌دار
منبع :ایسنا
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید