تبلیغات
حل اسرار لکه‌ سرخ بزرگ سیاره مشتری
ارسال در: 1393/08/24-14:06
اخترشناسان ناسا موفق به رمزگشایی از اسرار لکه بزرگ سرخ بر چهره مشتری شدند که نشان می‌دهد، این لکه در اثر آفتاب‌سوختگی ایجاد شده است.

اخترشناسان ناسا موفق به رمزگشایی از اسرار لکه بزرگ سرخ بر چهره مشتری شدند که نشان می‌دهد، این لکه در اثر آفتاب‌سوختگی ایجاد شده است.

 منشأ لکه سرخ بزرگ بر سطح مشتری برای سال‌ها باعث سردرگمی محققان شده بود؛ محققان ناسا معتقدند که این لکه محصول ترکیبات شیمیایی ساده‌ای است که توسط نور خورشید در جو بالای سیاره شکسته می‌شود.

این نتایج در تضاد با نظریه دیگری است که منشأ رنگ این لکه را ناشی از مواد شیمیایی سرخ‌رنگ از ابرهای مشتری عنوان می‌کند.

«کوین بینز» از محققان تیم فضاپیمای کاسینی ناسا در آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL)‌ تأکید کرد: مدل‌های ما نشان می‌دهد که این لکه از مواد شیمیایی سرخ‌رنگ لایه ابرهای فوقانی نشأت می‌گیرد که توسط نور خورشید شکسته می‌شوند.

محققان ناسا با استفاده از ترکیبی از داده‌های تهیه شده توسط کاسینی از دسامبر 2000 و آزمایشات مختلف به این نتیجه دست پیدا کردند.

در آزمایشگاه، آمونیاک و گازهای استیلن – مواد شیمیایی موجود در مشتری – با کمک نور فرابنفش منفجر شدند تا تأثیرات خورشید بر روی مواد شیمیایی در ابرهای مرتفع شبیه‌سازی شود.

با این کار ماده قرمز رنگی تولید شد که از طریق طیف‌سنج نقشه‌برداری مادون قرمز و مرئی کاسینی با لکه بزرگ سرخ مورد مقایسه قرار گرفت؛ خواص پراکندگی نور ماده قرمز رنگ تولیدی با مدل مورد بررسی لکه بزرگ سرخ مطابقت داشت.

این نتایج در تضاد با تئوری قبلی است که عنوان می‌کند، رنگ قرمز به علت بالا آمدن مواد شیمیایی تشکیل شده در عمق لایه‌های ابر ایجاد شده است.

مشتری دارای سه لایه ابر اصلی است که در ارتفاعات خاصی در آسمان این سیاره قرار داشته و به ترتیب از بالاترین به پایین‌ترین شامل: ابرهای آمونیاک، آمونیوم هیدروسولفید و ابرهای آبی هستند.

محققان معتقدند که ارتفاع، نقش تعیین‌کننده‌ای در مشاهده رنگ‌ها ایفا کرده و بخش‌های دیگر سیاره مشتری، پالت مخلوطی از رنگ‌های نارنجی، قهوه‌ای و سایه‌ای از قرمز هستند.

منبع :ایسنا
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید