تبلیغات
آجیل مشکل‌گشایی به نام فناوری فضایی
ارسال در: 1393/09/21-13:46
چرا باید کشور در حال توسعه‌ای مثل ایران که روی زمین با چالش‌های زیادی روبروست، روی فناوری فضایی سرمایه‌گذاری کند؟ آیا این کار عاقلانه است؟

عباس خاراباف: کشورهای درحال‌توسعه مثل ایران، گاهی در زمین با چالش‌های زیادی روبرو هستند. در چنین شرایطی شاید برای بعضی این سؤال پیش آید که چرا با وجود این‌همه مشکل روی زمین، این کشورها علاقه دارند فضاپیما به فضا بفرستند؟

فضا و فناوری فضایی ویژگی‌های منحصربه‌فرد زیادی دارند. همان‌طور که در مطالب قبلی گفته شد، کشور ما در حال حاضر با عجیب‌ترین چالش‌های ممکن روی زمین دست پنجه نرم می‌کند و کارشناسان هشدار می‌دهند مشکلات پیچیده‌تری در آینده نه چندان دور به‌عنوان بزرگ‌ترین تهدیدات طول تاریخ گریبان ایران را خواهند گرفت. (اینجا و اینجا را ببینید).

برای حل این مشکلات تنها راه‌حل موجود مدیریت بحران و عملکرد مدبرانه است. چرا؟ چون هیچ‌کس نمی‌تواند به‌یک‌باره دریاچه خشک‌شده ارومیه را پر از آب کند؛ اما کارشناسان ناسا سال‌هاست که با استفاده از فضاپیماها خشک شدن دریاچه را از آن‌سوی دنیا هشدار می‌دهند. درحالی‌که هر از چند گاهی یکی از مسئولان و مدیران تصمیم‌ساز یا تصمیم‌گیر برای نمایش هم که شده به ارومیه رفته و به دریاچه مظلوم سرک می‌کشد تا مشکل را از نزدیک بررسی کند، یک کارشناس جوان از دورترین نقطه ممکن به این دریاچه با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای به‌راحتی بخش اعظمی از ماجرا را کارشناسی کرده و بهترین راه‌حل را برای مدیریت این بحران ارائه می‌دهد. برای حل مشکلات اقتصادی، آب و انرژی گرفته تا چالش‌های عجیب‌وغریب امنیتی، فضا و فناوری فضایی برای کشور ما هم‌اکنون حکم آجیل مشکل‌گشا را دارد. گرچه در این آجیل مشکل‌گشا وجود چند عدد بادام تلخ‌کام بعضی‌ها را نیز تلخ کرده است. (اینجا و اینجا را ببینید).

فضا برای هند احترام و قدرت آورد
هرروز در کشور هند بسیاری از مردم از گرسنگی تلف می‌شوند. همچنین این کشور با پیچیده‌ترین مشکلات روی زمین از بهداشت گرفته تا حتی تأمین مواد غذایی برای مردم عادی دست‌وپنجه نرم می‌کند. بااین‌وجود سیاست‌مداران هند سال‌هاست که ارزش فضا را درک کرده و برنامه‌ریزی‌های خوبی درزمینه فناوری فضایی دارند. (اینجا را ببینید). برای نمونه از سال گذشته تاکنون هند با پرتاب و اعزام موفق یک کاوشگر به مدار مریخ با هزینه‌ای حدود 70 میلیون دلار کلیه معادلات فضایی و حتی برخی معادلات اقتصادی جهان را به هم زده است. درحالی‌که برای ساخت فیلم پرفروش جاذبه (Gravity) رقمی معادل 100 میلیون دلار هزینه شد، هند با خلق این شاهکار، توجه ده‌ها کشور دارای فناوری را به خود جلب کرده است. هرازگاهی چین، روسیه، ژاپن، اروپا و سایر کشورهای رقیب هند با این کشور قراردادهای همکاری مشترک درزمینه فناوری فضایی می‌بندند. اخیراً آمریکا (ناسا) نیز یک کارگروه مشترک با هند (ایسرو) جهت مطالعه سطح مریخ تشکیل داده است.

به نظر شما نتیجه این اتفاقات چیست؟ کارشناسان اعتقاد دارند که هند در آینده نه‌چندان دور به یکی از کشورهای پیشرفته و بدون رقیب در حوزه فناوری فضایی تبدیل خواهد شد. دانش و فناوری فضایی همچون گذشته و حال در آینده نزدیک نیز موتور محرک سایر علوم و فناوری‌های بومی هند شده و این کشور در مدیریت مشکلات خود یک الگوی موفق خواهد بود.

کارشناسان سیاسی اعتقاد دارند هند در گذشته تمایل داشت با حرکات سیاسی و ایستادگی در برابر ابرقدرت‌ها و استعمارگران قدرت خود را به آن‌ها نشان دهد؛ اما در حال حاضر با حرکتی ساده‌تر و با هزینه‌های بسیار کمتر توانسته است با استفاده از سرمایه‌گذاری و مدیریت موفق در زمینه فناوری فضایی به یک «قدرت بزرگ» تبدیل شده و کشوری مثل آمریکا را ترغیب به درخواست همکاری کند.

خلاصه سخن این‌که هند با دستاوردهایی که داشته می‌تواند به‌عنوان یک الگوی مناسب برای کشور ما در زمینه فناوری فضایی باشد.

ما تربیت کنیم، اعراب استفاده کنند؟
چند روز پیش شرکت ماهواره‌ای عرب‌ست طی آخرین خبر اعلام کرد که قصد دارد در سال 2015/ 94-93، حدود 2.5 میلیارد دلار برای راه‌اندازی 5 ماهواره مخابراتی پیشرفته هزینه کند. این رقم درست برابر با کل بودجه فضایی کشورهایی مثل فرانسه و ژاپن بوده و حدوداً 2.5 برابر کل بودجه فضایی کشور هند است. هزینه کردن رقمی تقریباً 20 تا 25 برابر بودجه فضایی ایران برای ساخت تنها پنج ماهواره مخابراتی به‌وضوح نشان می‌دهد که اعراب برای فضا و فناوری فضایی برنامه‌های گسترده‌ای دارند. آن‌ها اهمیت فناوری فضایی را به‌خوبی درک کرده و می‌دانند اگر فضا را در چنگ خود نداشته باشند، زمین دیگر برای آن‌ها ارزش چندانی ندارد.

در یک مثال دیگر می‌توان به فعالیت‌های فضایی اخیر کشور امارات اشاره کرد. امارات به‌تازگی اعلام کرده است که در سال 2021/ 1400 می‌خواهد کاوشگر خود را به‌سوی مریخ بفرستد. در حال حاضر نیز این کشور سرمایه‌گذاری‌های کلانی در حوزه‌های مختلف فضایی از ماهواره‌های سنجش‌ازدور و مخابراتی گرفته تا توریسم فضایی انجام می‌دهد. با چنین فعالیت‌هایی این کشور در سال‌های اخیر به دنبال آن است که منابع انسانی خود را نیز در زمینه فناوری فضایی ارتقا دهد چراکه پس از گذشت سال‌ها، مجموع متخصصین فضایی این کشور هنوز به ۳۰ نفر نمی‌رسد. به همین دلیل این کشور با الگو قرار دادن صنعت نفت خود، راهبرد جذب متخصصین خارجی به‌ویژه متخصصین فضایی ایران را در پیش گرفته و با سوءاستفاده از عدم توجه دولت به بخش فضایی کشورمان این روند را نیز شدت بخشیده است. تا جایی که بر اساس آخرین اخبار از منابع غیررسمی دعوت‌نامه‌هایی نیز برای ده‌ها نفر از کارشناسان فضایی که طی سال‌های گذشته در حوزه فضایی در ایران مشغول بوده‌اند نیز ارسال شده است.

حال اگر امارات موفق شود تا 17 سال دیگر مثل هند یک کاوشگر به مریخ بفرستد و از آن بدتر در این موفقیت از دانشمندان ایرانی که تابعیت امارات را گرفته‌اند استفاده کند، چیزی جز افسوس خوردن برای ما باقی می‌ماند؟ آیا بااین‌وجود بازهم می‌توان اعتقاد داشت دولت به‌جای حفظ سرمایه‌ها و حمایت از بخش فضایی به مشکلات روی زمین بپردازد؟

توانایی ایران با یک‌پنجاهم هزینه‌ها
چند سال پیش که ماهواره امید سوار بر ماهواره‌بر بومی سفیر به فضا رفت، ایران نشان داد که توانایی‌های بسیار زیادی در حوزه فناوری فضایی دارد. بااینکه امید و سفیر از ساده‌ترین نوع مدل ماهواره‌ها و ماهواره‌برهای فضایی بودند، اما پرتاب موفقیت‌آمیز آن‌ها ایران را در آن زمان جزو 10 کشور دارای توانمندی پرتاب فضایی قرار داد. کارشناسان می‌گویند انجام چنین مأموریتی برای ایران با رقمی کمتر از یک‌پنجاهم هزینه‌های معمول دنیا برای انجام مأموریت‌های مشابه در شرایط مشابه رخ داد. آخرین پرتاب فضایی ایران (کاوشگر پژوهش) نیز دقیقاً نشان می‌دهد ایران می‌تواند با رقمی معادل هزینه ساخت فیلمی مثل «شهر موش‌ها» یک مأموریت فضایی انجام دهد. دست‌یابی به فضا با هزینه ساخت یک فیلم دستاورد کمی است؟ قضاوت با شما.

منبع :khabaronline.ir
نظرات ارسالی:
 
jhj
1393/09/26   5:25:00 PM
برادر مشکل دریاچه اورمیه چه ربطی به فضا داره، نکنه فضایی ها اومدند خشکش کردند. لطفاً مسائل را باهم قاطی نکنیم. تازه اگه ناسا از قبل هشدار داده چرا از قبل شما به فکرش نیافتادید. خداوند متعال نظاره گر اعمال بنده گان خود و بنده گان شیطان می باشد.

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید