تبلیغات
پایشگاه رصدخانه ملی ایران راه اندازی شد
ارسال در: 1393/09/23-12:29
سامانه اندازه‌گیری خودکار دید اواخر آبان ماه در شرایط بسیار طاقت‌فرسای جوی در ارتفاعات ۳۶۰۰ متری قله گرگش- کاشان راه‌اندازی و اولین نور این سامانه شامگاه همان روز در تهران دریافت شد.

پایشگاه رصدخانه ملی ایران راه اندازی شد.

سامانه اندازه‌گیری خودکار دید اواخر آبان ماه در شرایط بسیار طاقت‌فرسای جوی در ارتفاعات ۳۶۰۰ متری قله گرگش- کاشان راه‌اندازی و اولین نور این سامانه شامگاه همان روز در تهران دریافت شد.

سامانه اندازه‌گیری دید نجومی – که معیاری از میزان تلاطم جو است – یکی از الزامات هر رصدخانة اپتیکی است.

این سامانه وضعیت تلاطم در ستون جو بالای تلسکوپ را به صورت کمّی گزارش می‌کند. تجهیزات کنترل این سامانه در طی دو سال گذشته به سفارش طرح رصدخانه‌ی ملی در بخش توسعة فناوری پژوهشکده نجوم طراحی و ساخته شد و مورد سنجش قرار گرفت. در سال ۹۲ این سامانه، به منظور سنجش عملکرد از دور، در روستاشهر کامو (در دامنة کوه گرگش) نصب شد. پس از اعمال اصلاحات لازم، سرانجام این سامانه در اردیبهشت ۱۳۹۳ در محل دائمی خود در نزدیکی قلة گرگش نصب شد.

سامانه خودکار اندازه‌گیری میزان تلاطم جو رصدخانه ملی ایران

گفتنی است، ساخت یک رصدخانه بزرگ برای کشور به عنوان یک آزمایشگاه علمی ملی در سال ۱۳۷۷ مطرح شد و در همین سال رصدخانه ملی یکی از دو طرح کلان پژوهشی بود که در شورای پژوهش‌های علمی تصویب شد. طرح تأسیس «رصدخانه ملی ایران» در اسفند ۱۳۸۲ به تصویب هیات دولت رسید و در سال ۱۳۸۵مدیریت آن به پژوهشگاه دانش‌های بنیادی محول شد.

عدم حمایت مناسب از این طرح کلان ملی و تنگناهای شدید مالی که این پروژه را بارها تا مرز توقف کامل برده باعث شده روند ساخت رصدخانه ملی ایران بسیار به کندی و با افت و خیزهای فراوان دنبال شود.

منبع :ایسنا
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید