تبلیغات
استقرار ماهواره‌های دانشجویی ایران در فضا از ایستگاه فضایی
ارسال در: 1393/10/08-15:08
آمادگی روسیه برای استقرار ماهواره‌های دانشجویی ایران در فضا از ایستگاه فضایی

فضانورد و مهندس روسی طراح سامانه های فضایی از آمادگی روس ها برای استقرار ماهواره های کوچک ایرانی در فضا توسط فضانوردان این کشور در ایستگاه فضایی بین‌المللی خبر داد.

الکساندر الکساندروف در گفت‌و‌گو با خبرنگار فناوری ایسنا خاطرنشان کرد: با این روش استقرار ماهواره های کوچک در فضا که هدف آنها عمدتا آزمایش زیرساختارها و تجهیزات ماهواره یی است با کمترین هزینه نسبت به پرتاب های زمینی میسر خواهد شد.

وی با اشاره به پیشگامی شوروی در پرتاب نخستین ماهواره و اعزام فضانورد به فضا اظهار داشت: گسترش صنایع فضایی بیش از شش دهه زمان برده و اکنون فناوری‌های فضایی در کشورهای مختلف در حال توسعه است.

این فضانورد روس تصریح کرد: اکنون روسیه عمده توجه خود را به گسترش فعالیت های فضایی در ماه معطوف کرده است. می توان در ماه تلسکوپ و رادیو تلسکوپ مستقر و اطلاعات جدیدی از جهان هستی کسب کرد.

الکساندروف در ادامه طرح بلندپروازانه و پر سر و صدای اعزام یک طرفه انسان به مریخ را در شرایط فعلی دور از واقع و غیرعملی خواند و گفت: زمینه های فنی و زیستی سفر به مریخ در شکلی که مطرح می شود، فراهم نیست و آمریکا و روسیه به عنوان قدرتهای برتر فضایی هم برنامه مشخصی برای سفر به سیاره سرخ ندارند در این شرایط صحبت بر استقرار اردوگاه در مریخ کار صحیحی نیست و اعزام یک طرفه فضانورد به مقصد مریخ چیزی جز خودکشی نخواهد بود.

وی در ادامه پیشرفت های فضایی ایران در سالهای اخیر را قابل توجه عنوان کرد و گفت: هر کشوری که می‌خواهد مستقل باشد، باید به آخرین فناوری‌های روز دسترسی داسته باشد. البته ارتباطات بین‌المللی و استفاده از تجارب سایر کشورها می تواند پیمودن مسیر دشوار پیشرفتهای فضایی را تسهیل کند.

این فضانورد روس که اخیرا سفری یک هفته یی به ایران داشت با ابراز شگفتی از موفقیت های فضایی ایران گفت: من از طریق دوستان ایرانی در جریان موفقیت های فضایی ایران قرار گرفتم و به نظر من رسیدن به این سطح از پیشرفت برای کشوری مثل ایران که سال ها تحت محاصره اقتصادی بوده قابل تحسین است.

الکساندروف همچنین گفت: در جریان یکی از سخنرانی‌های من در تهران فیلمی درباره محموله زیستی که توسط کارشناسان ایرانی به فضا پرتاب شده بود به نمایش درآمد که برایم بسیار جالب بود. بعد از تماشای فیلم چند نفری از من درباره آن سوال کردند که آیا ضرورت دارد چنین کارهایی که قبلا توسط کشورهای دیگر انجام شده، مجددا تکرار شود. در پاسخ به این سوال باید بگویم بسیاری از آزمایش هایی هم که ما در ایستگاه فضایی انجام می دهیم تکراری هستند. این به معنای کار بیهوده نیست. فناوری هر روز پیشرفت دارد و آنچه یک سال پیش انجام شده، امروز ممکن است نتایج متفاوتی داشته باشد. ما در ایستگاه فضایی میر تجربه پرواز های طولانی حتی بیش از 400 شبانه روزی را به دست آوردیم اما قرار است به زودی تجربه پرواز یک ساله در ایستگاه فضایی بین المللی را داشته باشیم.

وی گفت: شما امروز پرتاب محموله های زیستی را با فناوری جدیدی انجام می دهید و آن طور که در خبر ها خوانده ام تصمیم دارید در آینده فضانورد پرتاب کنید. پس به این تجربه ها نیاز دارید. در عین حال توصیه می کنم از کمک کشور هایی که تجربه برنامه های مشابه داشتند را استفاده کنید تا برنامه های فضایی تان سرعت بیشتری پیدا کند.

گفتنی است، الکساندر الکساندروف، مهندس طراح سامانه های فضایی و خلبان و فضانورد روسی که متولد 20 فوریه 1943 میلادی است، طی دو بار سفر به فضا دو اقامت بلند ‏مدت در ایستگاه های فضایی سالیوت 7 و میر داشته و جمعا 309 شبانه روز و 18 ساعت و دو دقیقه و 58 ثانیه را در فضا به سر برده ‏است. ‏

الکساندروف یکی از مهندسان ارشد در مؤسسه فضایی انرگیای روسیه بوده و سال ها مسوولیت بخش ویژه آموزش ‏و ‏ارزیابی ‏عملکرد تمرینی فضانوردان را برعهده داشته است ‏و در برهه ای از فعالیت های حرفه‌یی خود نیز مسئولیت دستگاه تمرینی مدارگرد ماه را ‏به عهده داشته است.‏

وی در سال های 1964 تا 1969 در دانشگاه فنی بائومان درس خواند و تخصص مهندسی الکترومکانیک را به دست آورد و سپس ‏در 24 اکتبر 1988 در دانشکده مهندسی فیزیک مسکو موفق به دریافت دکترای علوم فنی شد. ‏

این فضانورد روس در برهه ای از فعالیت های حرفه‌یی خود مسوول دستگاه تمرینی مدارگرد ماه بوده و تعدادی از ‏کتب ‏مهندسی فضایی به تألیف و نگارش او بوده و موفق به دریافت دو مدال قهرمان اتحاد جماهیر ‏شوروی شده است.‏

الکساندروف، مؤلف مجموعه ای از کتب علمی و فنی و یکی از اعضای گروه نویسندگان کتاب های ‏‏«کارهای مونتاژی و تعمیر و بازسازی در فضا» است که در سال 1990 چاپ شده است. همچنین کتاب «تاریخچه فناوری ‏فضایی در انرگیا» نوشته الکساندروف در سال 1996 منتشر شد.‏

منبع :ایسنا
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید