تبلیغات
کشف تاریخچه خشونت‌آمیز کهکشان آندرومدا
ارسال در: 1393/10/22-09:25
دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در سانتاکروز به تازگی موفق به شناسایی تاریخچه خشونت‌آمیز کهکشان آندرومدا شده‌اند.

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در سانتاکروز به تازگی موفق به شناسایی تاریخچه خشونت‌آمیز کهکشان آندرومدا شده‌اند.

 کهکشان‌های راه شیری و آندرومدا مجموعه‌های مارپیچی از ستارگان با ساختارهای مشابه هستند؛ این دو جرم کیهانی تقریبا همسان هستند؛ با این تفاوت که بزرگی آندرومدا دو برابر راه شیری است.

با این حال، تحقیق جدید درباره حرکات ستارگان کهکشان آندرومدا نشان می‌دهد این کهکشان در مقایسه با تاریخچه نسبتا آرام راه شیری، گذشته مملو از خشونتی داشته است.

ستاره‌های آندرومدا بسیار نامنظم‌تر از ستاره‌های کهکشان راه شیری آرایش شده‌اند و این موضوع احتمالا در نتیجه برخورد و ادغام‌ آن با کهکشان‌های کوچک‌تر رخ داده است. تصور می‌شود چنین تاریخ خشنی برای کهکشان‌های مارپیچ عظیم امری معمول باشد و 70 درصد آن‌ها دست کم در 10 هزار سال گذشته خشونتی از این دست را تجربه کرده‌ باشند.

پروفسور «پوراگرا گوهاتاکورتا» از دانشگاه کالیفرنیا در سانتاکروز و رهبر ارشد این پروژه، در تحقیقاتش از مشاهده داده‌های «رصدخانه کک» در هاوایی بهره برد. وی و همکارانش دریافتند جوان‌ترین ستارگان آندرومدا در حالت نسبتا منظمی حول مرکز کهکشان آرایش شده‌اند در حالی که ستارگان مسن‌تر در حرکتی بسیار نامنظم به سر می‌برند.

این محققان به تازگی به دقیق‌ترین و بزرگ‌ترین تصویر از آندرومدا دست یافته‌اند. این تصویر بیش از 100 میلیون ستاره و هزاران خوشه ستاره‌ای را نشان می‌دهد که در بخشی از دیسک آندرومدا و در ناحیه 40 هزار سال نوری پخش شده‌اند.

این نما یک سوم از آندرومدا را به نمایش می‌گذارد و نشان می‌دهد این کهکشان حدود دو میلیارد سال پیش با کهکشان دیگری برخورد کرده است. گفته می‌شود این برخورد احتمالا تصادف عظیمی در تاریخ کهکشان آندرومدا بوده است.

کهکشان‌های راه شیری و آندرومدا 2.5 میلیون سال نوری از هم فاصله دارند و دو عضو از بزرگ‌ترین اعضای «گروه محلی» به شمار می‌آیند. این گروه، مجموعه‌ای از 30 کهکشان است.

جزئیات یافته‌های جدید در نشست انجمن نجوم امریکا در سیاتل ارائه شد.

منبع :skypix.org/isna
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید