تبلیغات
سوت آغاز ماراتن مسیه امسال در پایان بهمن نواخته می‌شود
ارسال در: 1393/10/30-17:39
پنجشنبه سی‌ام بهمن، جمع پرشوری از رصدگران از سراسر ایران برای شرکت در ماراتن مسیه (ماهنامه نجوم) سال 93 در محل اکوکمپ متین‌آبادحضور خواهند یافت.

پنجشنبه سی‌ام بهمن، جمع پرشوری از رصدگران از سراسر ایران برای شرکت در ماراتن مسیه سال 93 در محل اکوکمپ متین‌آبادحضور خواهند یافت. با توجه به تجارب سال‌های گذشته‌ی ماهنامه‌ی نجوم در برگزاری ماراتن مسیه در کاروانسرای قصربهرام و کمپ متین‌آباد، ماراتن سال 93 نیز در کمپ متین‌آباد برگزار خواهد شد. آسمان کمابیش تاریک و امکانات مطلوب کمپ متین‌آباد برای پذیرایی و اقامت شبانه‌روزی بیش از 150 میهمان و همین‌طور موقعیت مطلوب کمپ در استان اصفهان در مرکز جغرافیایی ایران که امکان دسترسی به آن را با فاصله‌ای متناسب برای شرکت‌کنندگان از اقصی نقاط کشور مهیا می‌کند، موجب شد تا کمپ متین‌آباد دوباره میزبان رصدگران ماراتن مسیه سال 1393 باشد.

ماراتن امسال نیز همچون ماراتن سال‌های 91 و 92 رنگ و بوی آزمون ندارد و رصدگران در کنار همدیگر و با راهنمایی همکاران کارشناس ماهنامه‌ی نجوم، شب رصدی تمام‌عیار در کمپ متین‌آباد برای رصد 110 جرم فهرست مسیه تجربه می‌کنند. سوت آغاز ماراتن مسیه برای شروع رقابت بین شرکت‌کنندگان حدود 20 دقیقه پس از غروب آفتاب، به شرط مساعد بودن وضعیت جوی نواخته می‌شود. در طول شب یک زمان استراحت برای شام وجود خواهد داشت و در مابقی مدت شب، رصدگران می‌توانند اجرام فهرست مسیه را رصد کنند و در صورت اضافه آوردن زمان به عکاسی از آسمان شب بپردازند و به هم‌گروهی‌های خود کمک کنند و تجارب خود را به دوستان خود انتقال دهند و متقابلاً از دانش و تجربه‌ی شرکت‌کنندگان و همین‌طور کارشناسان ماهنامه‌ی نجوم که از میان نویسندگان و همکاران مجرب ماهنامه انتخاب شده‌اند بیاموزند. به‌علاوه در صورت نیاز رصدگران به استراحت، چایخانه‌ی کمپ تا سپیده‌دم آماده‌ی سرویس‌دهی به شرکت‌کنندگان خواهد بود. با برآمدن سپیده‌دمِ جمعه یکم اسفند، سوت پایان این رقابت نیز به صدا درمی‌آید. پس از پایان رقابت رصدگران می‌توانند در محل‌های تعیین‌شده در چادرهای مجهز به سامانه‌ی گرمایشی و اتاق‌های کمپ تا ساعاتی پس از طلوع آفتاب استراحت کنند.

 
شرکت‌کنندگان در ماراتن مسیه ۱۳۹۲ ماهنامه نجوم عکس: علی متین‌فر

رقابت، آموزش و عکاسی در یک شب زیر یک آسمان

قوی‌ترین انگیزه‌ای که هر سال رصدگران را از سراسر کشور برای شرکت در ماراتن گرد هم می‌آورد، فضای رقابت مسالمت‌آمیزی است که همه‌ی حاضران را در جریان برگزاری این برنامه به تکاپو وامی‌دارد تا دست‌کم یک شب در سال، سرما و خستگی شبانه را در گرماگرم این رقابت از یاد ببرند. بیشتر شرکت‌کنندگان با ابزارهای رصدی خود در بخش رقابتی ماراتن مسیه شرکت می‌کنند. رصدگران در قالب گروه‌هایی دسته‌بندی می‌شوند که در هر گروه یک مربی از طرف ماهنامه‌ی نجوم با ابزار رصدی خود حاضر می‌شود تا ضمن اینکه خود به رصد می‌پردازد، اعضای گروه خود را در صورت نیاز در رصد اجرام مسیه یاری کند. برندگان ماراتن مسیه در این بخش با رأی‌گیری بین شرکت‌کنندگان در هر گروه انجام خواهد شد. ملاک انتخاب برنده در هر گروه بر اساس روش مرسوم برگزاری ماراتن مسیه در جهان، آرای شرکت‌کنندگان در گروه بر اساس تعداد جرم رصدشده در طول شب و بهره‌مندی از مهارت و دانش رصدی مطلوب و همچنین میزان همکاری مؤثر رصدگر با دیگر اعضای گروهش خواهد بود. این رأی‌گیری زیر نظر مربی هر گروه، صبح روز بعد و پس از صرف صبحانه در محوطه‌ی باز کمپ و با راهنمایی مربیان هر گروه انجام می‌شود.

بخش دوم ماراتن مسیه، بخش آموزشی است که ویژه‌ی رصدگرانی است که ابزار رصدی از قبیل تلسکوپ و دوربین دوچشمی ندارند، یا رصد با ابزار خود را تازه شروع کرده‌اند و آن‌قدر تبحر ندارند که بتوانند بیشتر از 10 جرم از فهرست مسیه را طی یک شب رصد و با دیگران رصدگران رقابت کنند؛ بااین‌همه مایلند حضور در ماراتن مسیه را تجربه کنند. این علاقه‌مندان در بخش آموزشی ماراتن، با راهنمایی مربیان ماهنامه‌ی نجوم نخست با صورت‌های فلکی آشنا خواهند شد و پس از آن الفبای رصد با ابزار رصدی را ضمن کار اشتراکی با تلسکوپ‌های ماهنامه‌ی نجوم و دیگر شرکت‌کنندگان در بخش آموزشی که با تلسکوپ یا دوربین دوچشمی خود حاضر شده‌اند خواهند آموخت. برندگان ماراتن مسیه در بخش آموزشی را مربیان ماهنامه‌ی نجوم بر اساس میزان پیشرفت رصدگران در طی شب انتخاب خواهند کرد.

در بخش عکاسی نجومی ماراتن مسیه نیز، رصدگران زیر نظر عکاسان مجرب همکار ماهنامه‌ی نجوم، به رصد و عکاسی نجومی در دو رده‌ی عکسی نمای باز و عکاسی ژرف آسمان خواهند پرداخت. انتخاب برنده در بخش عکاسی ماراتن با توجه به آرای مربیان این بخش و شرکت‌کنندگان در بخش عکاسی پس از جلسه‌ی نقد عکس‌های گرفته‌شده در شب قبل انجام خواهد شد. این جلسه با حضور شرکت‌کنندگان بخش عکاسی، صبح پس از صرف صبحانه در چایخانه‌ی کمپ برگزار می‌شود. از این رو لازم است شرکت‌کنندگان بخش عکاسی با لپ‌تاپ و دوربینی که باتری‌هایش از قبل شارژ شده است در برنامه حاضر شوند و زمان را برای گرفتن عکس‌ها طوری مدیریت کنند که در پایان شب و تا پیش از جلسه‌ی نقد عکس‌ها بتوانند عکس‌های خود را ویرایش و پردازش و در نهایت اصل فایل آن را به گروه مربیان بخش عکاسی ارایه دهند.


شب رصدی ماراتن مسیه ۱۳۹۲ زیر آسمان پرستاره متین‌آباد عکس: علی متین‌فر

ثبت‌نام و تخفیف‌ها

ثبت‌نام برای شرکت در ماراتن مسیه‌ی سال ۹۳ از 27 دی شروع می‌شود و تا 27 بهمن ادامه خواهد داشت. لازم به ذکر است شرکت‌کنندگانی که تا ۱۰ بهمن ثبت‌نام می‌کنند از تخفیف برخوردار خواهند شد. درحالی‌که شرکت‌کنندگانی که در روزهای پایانی بهمن ثبت‌نام می‌کنند، به علت دیرکرد در ثبت‌نام و به وجود آمدن هزینه‌های مضاعف برای گروه اجرایی، مبلغ بیشتری خواهند پرداخت.

همچنین شرکت‌کنندگان این امکان را دارند که بنا به بودجه و تمایل و توانایی خود، از میان چادرها و اتاق‌های کمپ متین‌آباد، به‌صورت انفرادی یا دسته‌جمعی، مکان مورد نظر برای اقامت خود (و در صورت تمایل همراهان‌شان) را انتخاب کنند. 

هزینه ثبت نام هر نفر برای شرکت در ماراتن مسیه سال 93 بر اساس زمان ثبت نام و محل اقامت
انتخاب استفاده از وعده‌‌ی ناهار برای روز جمعه نیز اختیاری است. همچنین شرکت‌کنندگان این امکان را دارند که برای کاهش هزینه‌های خود، با وسیله‌ی نقلیه‌ی شخصی یا هر وسیله‌ی دیگری خود را به کمپ متین‌آباد برسانند. بااین‌حال آن دسته از شرکت‌کنندگانی که مایلند از دغدغه‌های مربوط به رانندگی و سفر شخصی تا کمپ متین‌آباد فارغ شوند، می‌توانند همراه کاروان رصدی مجله‌ی نجوم شوند و با اتوبوسی که معمولاً بیشتر شرکت‌کننده‌ها با آن به کمپ متین‌آباد سفر می‌کنند عازم شوند. پرداخت هزینه‌ی ثبت‌نام برای شرکت در ماراتن برای همه‌ی شرکت‌کنندگان الزامی است. اما هزینه‌ی استفاده از اتوبوس و ناهار روز جمعه، بنا به درخواست متقاضیان مجزا در نظر گرفته می‌شود

پرداخت این هزینه‌ها در صورت انتخاب بر عهده شرکت‌کننده است و الزامی نیست

ثبت نام برای ماراتن مسیه 93 فقط از طریق دفتر ماهنامه‌ی نجوم صورت می‌گیرد. علاقه‌مندان ‌می‌توانند جهت اطلاع بیشتر از هزینه‌های شرکت در ماراتن و همین‌طور انجام فرایند ثبت‌نام، از 27 دی به وبگاه نجوم به نشانی www.nojum.ir سر بزنند، یا با تلفن‌ دفتر ماهنامه‌ی نجوم به شماره‌های 88286934- 021 و 88286932- 021 تماس بگیرند

پس از تماس از جاهای خالی (اتاق و چادر) مطلع خواهید شد. سپس فرصت دارید تا انتهای روز کاری، هزینه‌ی اعلامی را به شماره حساب‌های زیر (بانکی/اینترنتی) واریز کرده و پس از واریز با تماس دوباره با شماره‌ تلفن‌های فوق، نسبت به تکمیل فرایند ثبت‌نام و ثبت مشخصات خود و همرانتان اقدام کنید. 


شماره حساب/ شبا / کارت برای ثبت نام

116136701771 بانک اقتصاد نوین کد 116 یا حساب شبا ir470550011600103670177001  به نام ماهنامه‌ی نجوم یاشماره کارت 6274121145469060 به نام زهرا رحیمدل (مدیر اجرایی ماهنامه نجوم)


شرکت‌کنندگان ماراتن مسیه ۱۳۹۲ در مراسم اختتامیه عکس: امین جمشیدی

مجله نجوم ماراتن مسیه را چگونه برگزار می‌کند؟

ماراتن مسیه، شبی رصدی است که جنبه رقابتی میان رصدگران دارد و رصدگران با ابزارهای خود از غروب آفتاب تا طلوع خورشید به رصد اجرام فهرست مسیه (اعم از سحابی‌ها، کهکشان‌ها و خوشه‌های ستاره‌ای) می‌پردازند. در ماراتن مسیه مجله نجوم در کنار رصدگران، تازه‌کارها، فرصت آموزش و بهره از این شب رصدی و عکاسان، فرصت محک زدن مهارت‌های عکاسی خود را خواهند داشت.

 

برای ثبت‌نام در ماراتن مسیه، چقدر دانش و مهارت رصدی باید داشته باشیم؟

اگر قصد دارید در بخش رقابتی شرکت کنید، بهتر است به کار با ابزار رصدی و نقشه‌خوانی از روی اطلس‌های نجومی متداول مسلط باشید. اگر تا به حال حدوداً بیش از 10 جرم مسیه را توانسته‌اید با تلسکوپ رصد کنید، به شما اکیداً پیشنهاد می‌کنیم که در بخش رقابتی شرکت کنید تا با بهره‌گیری از فضای حاکم بر این بخش، از حداکثر توان رصدی‌تان برای رصد 110 جرم فهرست مسیه در یک شب استفاده کنید.

اگر به نقشه‌خوانی رصدی مسلط نیستید یا تسلط کافی به رصد با ابزارهای رصدی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم در بخش آموزشیشرکت کنید. شرکت در بخش آموزشی به شما کمک می‌کند تا خود را برای باقی برنامه‌های رصدی بیش از پیش آماده کنید و تسلطتان در یافتن اجرام اعماق آسمان را بالا ببرید.

اگر عکاسی نجومی می‌کنید و به عکاسی نمای باز از آسمان با مناظر زمینی یا عکاسی اعماق آسمان با تلسکوپ علاقه‌مند هستید، این امکان را دارید که در این بخش، شرکت کنید و عکس‌های خود را به معرض نقد همتایان و عکاسان باتجربه‌ی حاضر در بخش عکاسی ماراتن بگذارید.

  

پنجشنبه 30 بهمن، چه زمانی در کمپ حاضر باشیم؟

زمان پذیرش در کمپ متین‌آباد از ساعت 13 تا 15 پنجشنبه 30 بهمن است. این زمان برای تحویل مدارک مورد نیاز، تعیین محل اسکان در نظر گرفته شده است. سپس نصب ابزارها در رصدگاه حداکثر تا ساعت 16 و پس از آن برگزاری برنامه افتتاحییه پیش از غروب آفتاب و شروع رقابت دیده شده است. به همین علت توصیه می‌کنیم رصدگران ساعت 1 بعدازظهر در ورودی کمپ حاضر باشند.

با این حال کسانی که از راه‌های دور قرار است به متین‌آباد سفر کنند، می‌توانند طوری برنامه‌ریزی کنند که یک شب زودتر برسند (چهارشنبه شب، هفتم اسفند) تا به قدر کافی پیش از شروع ماراتن در کمپ استراحت کرده باشند. در این صورت بدیهی است هزینه یک شب اقامت اضافی بر عهده شرکت‌کننده خواهد بود و لازم است پیش از آن هماهنگی لازم با دفتر ماهنامه نجوم انجام شود تا از ابتدا در چادر یا اتاق از پیش تعیین شده برای شرکت‌کنندگان در ماراتن مسیه مستقر شوند.

  

شام و ناهار روز پنجشنبه و جمعه بر عهده کیست؟

ارائه شام روز پنجشنبه و صبحانه روز جمعه و پذیرایی در طول برگزاری ماراتن بر عهده برگزارکنندگان است.

تهیه ناهار روز پنجشنبه و جمعه بر عهده شرکت کنندگان است. پیشنهاد می‌شود شرکت‌کنندگان از رستوران کمپ متین‌آباد برای صرف ناهار استفاده کنند. در این صورت لازم است پیش از آن سفارش ناهار خود را در زمان ثبت نام به دفتر ماهنامه نجوم اطلاع دهند. 

 

زمان رفت و برگشت برای ثبت‌نامی‌ها در کاروان ماهنامه نجوم چه ساعتی است؟

ساعت 7 و 30 دقیقه صبح پنجشنبه 30 بهمن، کاروان مجله نجوم از تهران (ابتدای کوی نصر، خیابان بلوچستان، نبش خیابان هفتم) عازم کمپ کویری متین‌آباد خواهد شد. همچنین این کاروان ساعت 20 جمعه یکم اسفند به تهران باز می‌گردد.

همچون سال گذشته امسال نیز قرار است شرکت‌کنندگان در صورت تمایل مستقیماً خود را به کمپ متین‌آباد برسانند تا مدیریت هزینه‌های رفت‌وآمدشان در اختیار خودشان باشد. با این حال کسانی که مایلند رفت و برگشت خود را با دردسر کمتری از تهران انجام دهند و می‌خواهند با کاروان ماهنامه نجوم به کمپ سفر کنند، هزینه مربوط به استفاده از خودرو را که 50 هزار تومان است، جدا از هزینه ثبت نام در برنامه به دفتر ماهنامه نجوم خواهند پرداخت.

  

برنامه شب رصدی چیست؟  اگر آسمان ابری شود چه خواهیم کرد؟

تمامی رصدگران و عکاسان در صورتی که آسمان بیش از 50 درصد صاف باشد، در دو بخش (غروب آفتاب تا شام و پس از شام تا طلوع آفتاب) به رصد و عکاسی خواهند پرداخت.

با این حال به دلیل وضعیت متغیر اقلیمی در اسفندماه در صورتی که با هوای ابری مواجه شویم، بی‌درنگ برنامه‌های جانبی در سالن کمپ متین‌آباد برگزار خواهد شد. این برنامه‌ها که با اجرای اعضای تحریریه ماهنامه نجوم و مشارکت شرکت‌کنندگان برگزار خواهد شد عبارت است از: 

 •     کارگاه نقد و بررسی عکس‌های نجومی
 •     اجرای نمایشنامه
 •     مسابقه پاسخ کوتاه
 •     آشنایی با منابع نجومی
 •     نشست نقد و بررسی نجوم آماتوری در ایران
 •     نقد ماهنامه نجوم
 •     پرسش و پاسخ

 

 

لوازم ضروری برای شرکت در ماراتن مسیه چیست؟

 •     تلسکوپ یا دوربین دوچشمی (ضروری برای شرکت در بخش رقابتی)
 •     اطلس آسمان (از هر نوع که مناسب‌تر است)
 •     لباس گرم (شامل کاپشن ضخیم، بلوز ضخیم و کلاه و دستکش و ...)
 •     کفش مناسب پیاده‌روی
 •     چراغ قوه با نور قرمز
 •     خوراکی‌های قنددار (مانند بیسکویت و شکلات)
 •     داروهای ضروری
 •     کیسه خواب یا پتوی مسافرتی برای اقامت در چادر
 •     لیوان و بشقاب و قاشق سفری
 •     کرم ضد آفتاب
 •     کلاه و آفتاب‌گیر
    

آیا از لیزر و سبز و لپ تاپ و تبلت می‌توانیم به جای اطلس آسمان استفاده کنیم؟

استفاده از لیزر سبز، نرم‌افزارهای آسمان‌نما و اپلیکیشن‌های رصدی با استفاده از لپ‌تاپ و تبلت و گوشی تلفن همراه به دلیل ایجاد نور اضافی در محیط و بر هم زدن تاریکی و آرامش بصری رصدگاه مطابق رویه معمول در اغلب ماراتن‌های مسیه و استارپارتی‌های جهان و همین‌طور در بخش رقابتی ماراتن مسیه سال 93 مجاز نیست.

در صورت عدم رعایت این بند، لوازم مربوطه از طرف برگزارکنندگان ضبط و صبح پس از برگزاری ماراتن تحویل مالک آن خواهد شد.

فقط راهنمایان ماهنامه نجوم برای آموزش شرکت‌کنندگان در بخش آموزشی می‌توانند به صورتی که نور لپ تاپ یا تبلت آرامش و تاریکی محیط را بر هم نزند به صورت محدود از این ابزارها استفاده کنند.

  

در طول شب برگزاری ماراتن می‌توانیم موسیقی گوش دهیم؟

مطابق رویه‌ی معمول در اغلب ماراتن‌های مسیه و استارپارتی‌های جهان، ایجاد هر صدای مصنوعی به دلیل بر هم زدن آرامش محیط ممنوع است. از این رو کسانی که مایلند در طول رصد به موسیقی گوش دهند حتماً بایستی از گوشی هدست با صدایی که فقط خودشان بشنوند استفاده کنند.

در صورت عدم رعایت این بند، لوازم مربوطه از طرف برگزارکنندگان ضبط و صبح پس از برگزاری ماراتن تحویل مالک آن خواهد شد.

 

تذکر مهم: به دلیل تأکید ماهنامه‌ی نجوم بر حفظ فضای علمی - فرهنگی حاکم بر برنامه، استفاده از دخانیات در هر شکلی، در ملأ عام ممنوع است. در صورت عدم رعایت این بند، از ادامه حضور فرد خاطی در برنامه جلوگیری خواهد شد.

  

پایان برنامه چه ساعتی است؟

ساعت 11 صبح جمعه اول اسفند، پس از صرف صبحانه و برگزاری مراسم اختتامیه، حوالی ساعت 11 صبح یکم اسفند، ماراتن مسیه سال 92 پایان خواهد یافت.

شرکت‌کنندگان می‌توانند تا ساعت 13 و 30 دقیقه در محوطه کمپ یا اقامتگاه خود حضور داشته باشند.
برای مطالعه بیشتر درباره ماراتن مسیه لینک‌های زیر را ببینید:

گزارش برگزاری ماراتن مسیه سال 92

گزارش برگزاری ماراتن مسیه سال 91


منبع :nojum.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید