تبلیغات
دارنده جایزه ترویج علم ایران در «سین هشتم»
ارسال در: 1394/01/27-09:36
سیروس برزو - روزنامه‌نگار علمی پیشگام ترویج دانش فضایی در کشور و برنده جایزه سال گذشته ترویج علم ایران - با پیوستن به جمع هنرمندان حاضر در کمپین خیریه «سین هشتم؛ سرپناه»، تعدادی از یادبودهای موجود در کلکسیون منحصر به فرد فضایی خود را برای حمایت از مر

سیروس برزو - روزنامه‌نگار علمی پیشگام ترویج دانش فضایی در کشور و برنده جایزه سال گذشته ترویج علم ایران - با پیوستن به جمع هنرمندان حاضر در کمپین خیریه «سین هشتم؛ سرپناه»، تعدادی از یادبودهای موجود در کلکسیون منحصر به فرد فضایی خود را برای حمایت از مردم بی‌خانمان هدیه می‌کند.

به گزارش بخش رسانه ایسنا، بعد از شکل‌گیری حرکت «سین هشتم؛ سرپناه» از سوی تعدادی از هنرمندان برای حمایت از بی‌خانمان‌ها که در آستانه سال 94 آغاز شد، سیروس برزو، روزنامه‌نگار علمی مقیم مسکو نیز با پیوستن به هنرمندان حاضر در این جمع، از جامعه علمی کشور برای پیوستن به این حرکت دعوت کرد.

برزو درباره انگیزه خود از پیوستن به این چالش گفت: «در بسیاری از کشورها، دولت‌ها برای آن که از بار سنگین کاری و مالی برخی فعالیت‌های اجتماعی بکاهند و بتوانند در طرح‌های بزرگ ملی نقش خود را به خوبی ایفا کنند، دست مردم را در ایجاد موسسات مردم نهاد باز گذاشته‌اند. متاسفانه در کشور ما با این که چنین اقدامات خیرخواهانه‌ای تحت عنوان وقف سابقه کهنی دارد، بنا به دلایلی از جمله نگرانی از ایجاد چنین نهادهایی توسط افراد سودجو و رویکرد انحصارطلبانه دولتی از سوی دیگر، ایجاد این قبیل نهادهای مردم نهاد چندان از طرف بخش دولتی مورد استقبال قرار نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: این در حالی است که به دلیل فرهنگ انسان‌دوستانه ملت ایران تنها کافی است جرقه کار خیری از سوی فرد یا افراد مورد اعتماد زده شود تا با استقبال و همراهی گسترده مردم مواجه شود. در مورد جریان اخیر هم با پیش قدم شدن هنرمندان مردمی و مورد اعتماد، طبیعی است که هر کس به وسع خود برای مشارکت در این حرکت خیرخواهانه و خداپسندانه اقدام کند.

سیروس برزو

این روزنامه نگار باسابقه در پاسخ به این پرسش که چرا اغلب جای چهره‌های علمی در این قبیل حرکت‌ها که با مشارکت هنرمندان و ورزشکاران در کشور ایجاد می‌شود، خالی است، توضیح داد: پاسخ این پرسش را باید از خود اساتید و چهره‌های علمی بپرسید. ولی به عنوان روزنامه‌نگاری که در حوزه ترویج علم فعالیت دارد، تصور می‌کنم دلیل عدم مشارکت چهره‌های علمی، کم توجهی جامعه به جوایز یا اشیاء متعلق به آنها از یک سو و عدم توانایی مالی این افراد از سوی دیگر است.

برزو ادامه داد: متاسفانه افراد اهل علم در ایران در پایین‌ترین سطح توانایی‌های مالی قرار دارند و جوایز اهدایی به آنها هم به لحاظ کمیت و هم کیفیت، ارزش مالی چندانی ندارد؛ در صورتی که به طور مثال جوایز ادبی و هنری هم ارزش مالی دارند و تعدادشان بیشتر است.

وی افزود: متاسفانه دانشمندان و اهل علم نه فقط در ایران که در اکثر کشورهای دنیا چندان مورد توجه نیستند و حتی البسه و یادبودهای به جا مانده از یک خواننده بسیار بیشتر از یادبودها و آثار به جا مانده از دانشمندی مثل انیشتین در حراجی‌ها به فروش می‌رود که شاید یکی از دلایل حضور کم رنگ چهره‌های علمی در چنین حرکت هایی همین مساله باشد.

موسس و سردبیر مجله «مرزهای بی‌کران فضا» - نخستین مجله تخصصی کیهان نوردی ایران - درباره اقلام اهدایی خود به «سین هشتم؛ سرپناه» گفت: با توجه به علاقه شدیدی که از نوجوانی به جمع آوری یادبودهای فضایی داشته‌ام، طی سال‌های طولانی اقامتم در روسیه با توجه به روابط بسیار نزدیکی که با فضانوردان روسیه داشته و دارم، هدایایی بین من و آنها رد و بدل شده است. این هدایا در بسیاری موارد کاملا استثنایی و منحصر به فرد هستند. من تصمیم دارم 50 قطعه از آنها را که شامل عکس‌های امضا شده، مجسمه‌های رومیزی برخی از آنها، پاکت‌های پستی که به مناسبت‌های فضایی منتشر شده و فضانوردان همان سفینه به یادگار امضا کرده اند، کتاب‌هایی که فضانوردان نوشته‌اند و توسط خود آنها امضا شده است، روزنامه‌های مربوط به برخی از وقایع مهم تاریخی مثل پرتاب گاگارین یا سفر انسان به ماه و یادبودهای دیگری از این قبیل را به چالش «سین هشتم» اهدا کنم.

او در عین حال خاطرنشان کرد: البته می‌دانم که چنین اشیایی ممکن است در ایران ارزش مادی چندانی نداشته باشد، اما برگ سبزی است تحفه درویش، چه کند بینوا ندارد بیش. به هر حال امیدوارم بزرگوارانی که پیشتاز این حرکت انسانی و شرافتمندانه شده‌اند، هدایای ناچیز بنده را با بلند طبعی خود بپذیرند.

این روزنامه‌نگار علمی پیشکسوت و پیشگام ترویج دانش فضایی در پایان تصریح کرد: به عنوان خادم ناچیز ترویج علم در ایران، از چهره‌های علمی کشور خواهشمندم در این حرکت که جمعی از شریف‌ترین و مردمی‌ترین هنرمندان کشور پرچمدار آن هستند، مشارکت کنند. بی‌شک آنها که عمری را صرف آموزش علم کرده‌اند، خواهند توانست با این عمل خود، بار دیگر آموزگار مردم دوستی و شرافت در کلاسی به بزرگی ایران شوند. مطمئن هستم که این سرزمین بسیاری از آنها درس خواهند گرفت.

«سین هشتم؛ سرپناه» حرکتی خودجوش است که اسفند سال گذشته از سوی هنرمندان برای حمایت از بی خانمان‌ها شکل گرفت. تاکنون هنرمندانی مانند جمشید مشایخی، رخشان بنی‌اعتماد، بهمن فرمان آرا، رضا کیانیان، حسین پاکدل، فاطمه معتمد آریا، پرویز پرستویی، شمس لنگرودی، حمید جبلی، نیکی کریمی، بهرام رادان، مهناز افشار، عاطفه رضوی، سهراب پورناظری، علی زندوکیلی، فرشته طائرپور، حمید پورآذری، بهنام بهزادی، چیستا یثربی، ایوب آقاخانی، چکامه چمن ماه،الهام پاوه نژاد و ... در این چالش حضور پیدا کرده‌اند.

این هنرمندان بخشی از آثار یا جوایز خود را ارایه می‌کنند و تمام آثار و جوایز به صورت یک جا و بدون قیمت گذاری به حامیان مالی برنامه فروخته می‌شود و درآمد حاصل از آن صرف ایجاد سرپناه‌های امن برای بی‌خانمان‌ها خواهد شد؛ ضمن اینکه آثار و جوایز گردآوری شده، در قالب یک موزه نگهداری شوند.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید