تبلیغات
کشف تپ‌اختری با وسیع‌ترین مدار تاکنون توسط دانش‌آموزان دبیرستانی
ارسال در: 1394/02/19-12:13
تیمی از دانش‌آموزان دبیرستانی یک تپ‌اختر را شناسایی کرده‌اند که از وسیع‌ترین مدار شناخته‌شده تاکنون برخوردار است.

تیمی از دانش‌آموزان دبیرستانی یک تپ‌اختر را شناسایی کرده‌اند که از وسیع‌ترین مدار شناخته‌شده تاکنون برخوردار است.

 رصدهای بیشتر توسط ستاره‌شناسان و با استفاده از این تلسکوپ نشان داد که این تپ‌اختر با نام رسمی PSR J1930-1852 از وسیع‌ترین مدار مشاهده شده تاکنون در مقایسه با سایر ستاره‌های نوترونی برخوردار بوده و بخشی از تعداد انگشت‌شمار سیستم‌های ستاره نوترونی دوتایی است.

این دانش‌آموزان در کارگروه جست‌وجو برای تپ‌اختر شرکت کرده بودند که شرکت‌کنندگان در آن برای هفته‌ها و ماه‌ها به بررسی داده‌های تلسکوپی به منظور شناسایی نشانه‌های منحصربفرد از تپ‌اختر می‌پردازند. کسانی که کاندیدهای تپ‌اختر نیرومندی را شناسایی کنند، به بانک سبز دعوت می‌شوند تا با ستاره‌شناسان به تائید کشف خود بپردازند.

تپ‌اخترها بقایای متراکم ستارگان غول‌پیکر پس از انفجار آن‌ها به شکل ابرنواختر هستند که به دلیل چرخش بسیار سریعشان، پرتوهای امواج رادیویی را مانند چراغ فانوس دریایی به اطراف می‌فرستند.

حدود 10 درصد از تپ‌اخترهای شناخته‌شده، در سیستم‌های دوتایی هستند که از این میان، بسیاری از آن‌ها در اطراف ستارگان باستانی کوتوله سفید خود گردش می‌کنند. تنها تعداد محدودی از این تپ‌اخترها به دور ستارگان نوترونی یا ستاره‌های رشته اصلی مانند خورشید می‌چرخند.

تپ‌اختر PSR J1930-1852 در سال 2012 توسط سسیلیا مک‌گو که در آن زمان دانش‌آموز دبیرستان استراسبورگ در ویرجینیا بود و دیشانگ ری از دبیرستان پل لاورنس دونبار در مریلند کشف شد.

به گفته ستاره‌شناسان، مدار این تپ‌اختر دو برابر بزرگتر از سایر سیستم‌های دوتایی ستاره نوترونی شناخته‌شده تاکنون است.

نتایج این تحقیق در مجله Astrophysical منتشر شده است.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید