تبلیغات
راه‌اندازی سیستم کنترل ترافیک مریخ
ارسال در: 1394/02/22-13:25
ناسا به دنبال استفاده از سیستم مدیریت جدید ترافیکی برای جلوگیری از برخورد ماهواره‌های مدارگرد مریخ با یکدیگر است.

ناسا به دنبال استفاده از سیستم مدیریت جدید ترافیکی برای جلوگیری از برخورد ماهواره‌های مدارگرد مریخ با یکدیگر است.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، هزاران ماهواره فعال و غیرفعال در مدار زمین وجود دارند و در حال حاضر پنج ماهواره فعال نیز در اطراف مریخ مدارگردی می‌کنند.

با قرارگرفتن سیستم مدارگرد MAVEN و «سیستم مدیریت مدارگرد مریخ» هند در مدار سیاره سرخ، این جرم کیهانی به مقصد بین‌سیاره‌ای شلوغی تبدیل شده است؛ علاوه بر پنج ماهواره فعال، «نقشه‌بردار سراسر» مریخ ناسا و همچنین دو قمر طبیعی در مدار این سیاره وجود دارند، بنابراین وضعیت ترافیکی این ناحیه مشکلی جدی است.

فضاپیماهایی که در اطراف مریخ مدارگردی می‌کنند، نه تنها در همسایگی یکدیگر قرار دارند بلکه دارای مدارهای متقاطع نیز هستند. این مشکل شاید ساده‌تر از جلوگیری از برخورد هزاران ماهواره زمینی با یکدیگر به نظر برسد اما ماهواره‌های مریخی صدها میلیون مایل از زمین فاصله دارند و کنترل ترافیک آن‌ها بسیار دشوارتر است.

ناسا، سوم ژانویه ابراز نگرانی کرده بود که ممکن است ظرف دو هفته، ماهواره‌های MAVEN و مدارگرد شناسایی مریخ از سه کیلومتری یکدیگر عبور کنند اما محاسبات بعدی نشان داد این مشکل رخ نمی‌دهد. با این حال، چنین موضوعی لزوم جدی‌گرفتن ترافیک مدار مریخ را برجسته می‌کرد.

ماهواره‌های زمینی را می‌توان به طور دقیق رهگیری کرد اما ماهواره‌های اطراف مریخ با استفاده از محاسبات و شبکه فضای عمیق (DSN) ناسا رهگیری می‌شوند و سر و کارداشتن با مدارهای ماهواره‌های آتی، اطمینان چنین محاسباتی را تضمین نمی‌کند.

این بدین معناست که در آینده، مدارگردهای مریخ به رهگیری دقیق‌تری نیاز دارند و سیستم مدیریت ترافیک جدید ناسا این کار را انجام خواهد داد. ایده موجود، نظارت دقیق بر مدارگردهای مریخ و ارائه شیوه‌هایی برای بسط این سیستم ترافیکی با رسیدن مدارگردهای جدید است.

اجتناب از برخورد این سامانه‌ها بخشی از فرایند سیستم «ارزیابی تقاطع فضای عمیق خودکار چندماموریتی» ناسا است که به این آژانس امکان تعیین خطرات آتی را می‌دهد؛ این موضوع همچنین امکان نوشتن کدهای دستوری جدید پیش از بروز هر گونه برخورد را برای تصحیح مانورهای ماهواره‌ها فراهم می‌سازد.

ناسا مدعی است پیشرفت در مدیریت ترافیک، نه تنها خطر برخورد سامانه‌های فضایی با یکدیگر را کاهش می‌دهد بلکه به مدارگردهای مریخ امکان عملکرد نزدیک‌ با یکدیگر برای انجام پروژه‌های مشترک بررسی مریخ را می‌دهد.

منبع :isna
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید