تبلیغات
تصاویری از غروب آبی خورشید در مریخ
ارسال در: 1394/02/22-13:27

کاوشگر کنجکاوی ناسا که در اوت 2012 در مریخ فرود آمده، نخستین تصاویر رنگی خود را از یک غروب خورشید آبی‌رنگ در این سیاره ثبت کرده است.

  مریخ‌نورد کنجکاوی که اکنون در سومین سال مریخی خود قرار دارد، این تصاویر را با استفاده از دوربین پرقدرت رنگی MastCam ثبت کرده است.

هر روز مریخی موسوم به سول، 24 ساعت و 39 دقیقه است. تصاویر غروب خورشید که در روز 956 مریخی (15 آوریل برابر با 26 فروردین) ثبت شده‌اند، با غروب زمینی بسیار متفاوت بوده و به رنگ آبی است. این تفاوت رنگ به دلیل جو نازکتر مریخ و غبار درون آن است.

این تصاویر در میان توفانهای غبار گرفته شده‌اند که مقادیر زیادی از ذرات غبار درون جو منتشر بوده است. این امر به محققان اجازه داد تا توزیع عمودی گرد و غبار را در جو مریخ بررسی کنند.

به گفته محققان، رنگهای این تصاویر از این واقعیت سرچشمه می‌گیرند که اندازه غبارهای ریز برای نفوذ رنگ آبی به درون جو، بسیار مناسب بوده است. زمانی که رنگ آبی از غبار منکسر می‌شود، نسبت به رنگهای دیگر، در فاصله نزدیکتری از جهت خورشید قرار می‌گیرد. سایر بخشهای آسمان به رنگ زرد تا نارنجی است، زیرا نور زرد و قرمز بجای جذب شدن توسط خورشید، در کل آسمان منتشر می‌شوند.

این دقیقا متفاوت از غروب خورشید در زمین است که در آن، آسمان با فرو رفتن خورشید در افق به رنگ قرمز و زرد درآمده و در سایر بخشها، آبی است.

تصاویر دریافتی از کنجکاوی در ابتدا به رنگ سفید و سیاه بود. این تصاویر با الگوی «ماتریس بایر» به صورت رنگی درآمده‌اند.

فیلتر بایر، مجموعه‌ای از فیتلرهای رنگی است که روی آشکارساز MastCam قرار گرفته‌اند. هر پیکسل به رنگ قرمز، سبز یا آبی رنگ‌آمیزی شده و با باز شدن شاتر MastCam، نور بر اساس اینکه چشم انسان چگونه آن را مشاهده می‌کند، وارد هر کدام از این پیکسل‌ها می‌شود.

اگرچه خود حسگر نمی‌تواند رنگها را تعبیر کند. دوربین‌های دیجیتالی از نرم‌افزار آنبرد برای رمزگشایی از ماتریس مقیاس خاکستری، برخوردارند، اما برخی از داده‌های بایر، دریافتی از کاوشگر کنجکاوی، باید روی زمین رمزگشایی شوند.

ثبت این تصاویر حدود شش دقیقه و 51 ثانیه بطول انجامیده است.

اگرچه این تصاویر از وضوح بسیار بالایی برخوردار بوده و برای نخستین بار توسط کنجکاوی ثبت شده‌اند، اما این نخستین تصاویر از غروب خورشید در مریخ نیست که به زمین ارسال شده‌اند. در سال 2010، آزمایشگاه جت رانشگر ناسا یک ویدئو از غروب خورشید را که کاوشگر فرصت در نوامبر آن سال ثبت کرده بود، منتشر کرد.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید