تبلیغات
نشست ۱۴۴ باشگاه نجوم اصفهان نجوم و ادب پارسی
ارسال در: 1394/02/23-14:36
یکصد و چهل و چهارمین نشست باشگاه نجوم اصفهان به همت مرکز آموزش نجوم ادیب، دوشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۴ از ساعت ۱۷ الی ۲۰ در سالن همایش‌های کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان برگزار می‌شود.

یکصد و چهل و چهارمین نشست باشگاه نجوم اصفهان به همت مرکز آموزش نجوم ادیب، دوشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۴ از ساعت ۱۷ الی ۲۰ در سالن همایش‌های کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان برگزار می‌شود. موضوع ویژه این نشست «نجوم و ادب پارسی» است و دکتر عباس ماهیار، استاد پیشکسوت ادبیات کشور به عنوان مهمان ویژه سخنرانی خواهد کرد.

نشست اردیبهشت‌ماه ۹۴ باشگاه نجوم اصفهان، همزمان با دوازدهمین سالگرد تاسیس این باشگاه، به موضوع «نجوم و ادب پارسی» اختصاص دارد. آسمان شب و پدیده‌های نجومی یکی از سوژه‌های جالب‌توجه شاعران و ادبای قدیم ایران بوده است. برخی از این شاعران در آثار ادبی خود به توصیف اجرام آسمانی و برخی از رویدادهای نجومی می‌پرداختند. خاقانی، نظامی گنجوی، حافظ و سعدی از جمله شاعرانی هستند که در اشعار آنها، به نجوم توجه ویژه‌ای شده است.

دکتر عباس ماهیار، استاد و پژوهشگر پیشکسوت ادبیات کشور به عنوان مهمان ویژه در نشست ۱۴۴ باشگاه نجوم اصفهان، به سخنرانی خواهد پرداخت. وی در آخرین کتاب خود با عنوان «نجوم قدیم و بازتاب آن در ادب پارسی»، به جمع‌آوری و تحلیل مهم‌ترین آثار شاعران و ادبای قدیم ایران پیرامون مباحث نجومی پرداخته است. دکتر ماهیار در سخنرانی خود به معرفی این کتاب و موضوعات موجود در آن می‌پردازد. بخش دوم سخنرانی وی به بررسی واژه‌های نجومی اختصاص دارد. ماهیار بین سال‌های ؟؟؟ تا ؟؟؟ به عنوان مدیر پژوهشگاه واژه‌های فرهنگستان زبان فارسی خدمت می‌کرد.

«اکبر زمانی»، پژوهشگر تاریخ نجوم، دیگر سخنران نشست باشگاه نجوم اصفهان است. او به مناسبت روز بزرگداشت حکیم عمر خیام، به بررسی فعالیت‌های علمی و نجومی وی می‌پردازد. خیام، رباعی‌سرای معروف ایرانی، در زمینه تقویم‌نگاری و علوم ریاضیات، آثار برجسته‌ای از خود به جای گذاشته است. طراحی تقویم جلالی و حل معادلات درجه۳ از شاخص‌ترین فعالیت‌های علمی خیام محسوب می‌شود.

بررسی آخرین اخبار نجوم و فضا به همراه معرفی مهم‌ترین پدیده‌های آسمان خردادماه ۹۴، از دیگر بخش‌های درنظر گرفته‌شده در نشست اردیبهشت‌ماه ۹۴ باشگاه نجوم اصفهان است.

همچنین در نشست این ماه باشگاه نجوم اصفهان، ویژه‌برنامه‌ای همراه با برگزاری مسابقه و اهدای جوایز به مناسبت دوازدهمین سالگرد تاسیس این باشگاه برگزار می‌شود.

شرکت در نشست‌های باشگاه نجوم برای عموم شهروندان آزاد و رایگان است.

محل برگزاری: اصفهان، میدان امام حسین (ع)، خیابان باغ گلدسته، سالن همایش‌های کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان

اطلاعات بیشتر: ۳۶۶۸۳۵۳۵ – ۳۶۶۹۱۸۰۰

نظرات ارسالی:
 
hossin
1394/02/31   7:07:00 PM
منمیخواهم در باشگاه نجوم اصفهان حضور داشته باشم

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید