تبلیغات
نخستین کارگاه شناخت و جستجوی شهاب سنگ ها برگزار شد
ارسال در: 1394/03/11-14:36
انجمن علمی پژوهشی شهاب و شهاب سنگ، از ابتدای سال 1394 برای برگزاری کارگاهی در خصوص شهاب سنگ ها برنامه ریزی لازم را به انجام رساند.
انجمن علمی پژوهشی شهاب و شهاب سنگ، از ابتدای سال 1394 برای برگزاری کارگاهی در خصوص شهاب سنگ ها برنامه ریزی لازم را به انجام رساند. سخنرانان این کارگاه جناب آقای حامد پورخرسندی (دانشجوی دکتری شهاب سنگ شناسی در مرکز اروپایی مطالعات و آموزش علوم زمین) و جناب آقای امیر حسن زاده (مدیر انجمن و کارشناس ارشد موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران) بودند. همچنین برای بازدهی بیشتر کارگاه در کنار مباحث اصلی و کاربردی آن، انجام کار عملی برنامه ریزی شده بود. به دلیل ظرفیت محدود و جهت بالا بردن سطح کیفی، ظرفیت پذیرش 12 نفر تعیین و پذیرش انجام گردید.
 طبق برنامه، صبح روز چهارشنبه 9 اردیبهشت، در محل مرکز فضایی البرز (ماهدشت کرج) کارگاه با ارائه آقای امیر حسن زاده در مورد واژه شهاب و شهاب سنگ آغاز شد. سپس آقای حامد پورخرسندی، سخنرانی خود را با عنوان «آشنایی با انواع سنگ ها و کانی ها» ارائه کردند. این بحث برای شرکت کنندگانی که تحصیلات زمین شناسی نداشتند، تازگی داشت. پس از استراحت و پذیرایی مختصر، مباحث «شهاب سنگ ها و دسته بندی آنها» و «مطالعات شهاب سنگ ها در ایران» ارائه گردید. ضمن اینکه آقای پورخرسندی، چند نمونه شهاب سنگ برای درک بهتر مباحث در اختیار شرکت کنندگان قرار دادند که به جذابیت مباحث افزود. در ادامه آقای امیر حسن زاده طرح های مختلف ثبت آذرگوی را به منظور ردگیری سقوط شهاب سنگ ها ارائه کردند. بعد از نماز و ناهار، ایشان به صورت مختصر در مورد رخداد شهاب سنگ ورامین که در 1259ه.ش در محلی در اطراف اشتهارد کرج اتفاق افتاده بود توضیحاتی ارائه دادند و طبق برنامه در بعدازظهر روز نخست این کارگاه شرکت کنندگان و اساتید به محل احتمالی سقوط شهابسنگ در اطراف روستای اسدآباد بوقین اعزام شدند. از روستای بوقین، فقط دو خانه قدیمی که به دامداری مشغول بودند، باقی مانده بود. آقای پورخرسندی، توضیحاتی در مورد روش های جستجو ارائه کردند. بیشتر سنگ های منطقه از نوع آذرین و سیاه رنگ بودند که این کار تجسس را خیلی مشکل می کرد. مسافتی در داخل صحرا طی شد تا گودال های کم عمق و قدیمی نمایان گردید. مطابق اطلاعاتی که در روز قبل از یکی از اهالی روستا کسب شده بود، این محل احتمالا در قرن گذشته محل برپا کردن چادرهای عشایر ساکن این منطقه بوده است. آن طور که در اسناد موجود در محل نگهداری شهاب سنگ ورامین ذکر شده است، عشایر منطقه شاهدان این رخداد غیرمنتظره بودند. در کنار روستا، کاروانسرایی قدیمی، آبراهه و مراتع سرسبز نیز وجود داشت که از آنها نیز بازدید بعمل آمد. شرکت کنندگان پس از بررسی منطقه به سمت دشت شقایق اخترآباد حرکت کردند. این دشت در نیمه اردیبهشت محل رویش هزاران گل شقایق است.
متأسفانه پس از صرف شام در محل مرکز فضایی البرز، حراست مرکز در ساعت 23 به محل اقامت شرکت کنندگان مراجعه و به علت خروج کارشناس سازمان فضایی درخواست ترک محل را داشتند.
 زیرا طبق قوانین سازمان فضایی باید کارشناس سازمان در تمام مدت در محل حضور داشته باشند. متاسفانه توضیحات لازم در مورد اینکه اکثر شرکت کنندگان از شهرهای دور آمده و این کار غیرعملی و به دور از شأن و اصول متعارف است، فایده ای نداشت و علی الرغم مراجعت کارشناس مربوطه، در ساعت 23:30 همه شرکت کنندگان به علت رفتار توهین آمیز و نامناسب، محل را ترک کردند و با تدبیر اندیشیده شده توسط هیأت رئیسه انجمن علمی پژوهشی شهاب و شهابسنگ، شرکت کنندگان در کرج اقامت شبانه خود را سپری نمودند. صبح روز بعد، با ریاست محترم مرکز ستاره شناسی تهران (جناب آقای چیذری)، صحبت شد و ایشان برای برگزاری ادامه کارگاه در یکی از کلاس های مجهز آن مرکز، موافقت و مساعدت شایسته ای مبذول داشتند.
در روز پایانی کارگاه مباحثی مانند: ریزشهاب سنگ ها و روش های مطالعات و آنالیز شهاب سنگ ها، توسط آقای حامد پورخرسندی ارائه شد که مطالب ایشان مورد استقبال و استفاده شرکت کنندگان قرار گرفت. در ادامه مختصری درباره گودال های برخوردی در ایران و سایر نقاط جهان مطالبی مطرح شد. سخنرانی پایانی توسط آقای امیر حسن زاده صورت گرفت که در مورد چند رخداد سقوط شهاب سنگی در سال های اخیر بود. سرانجام نخستین کارگاه شناخت و جستجوی شهاب سنگ ها در ساعت 19 روز پنج شنبه 10 اردیبهشت با کسب تجاربی مفید به کار خود پایان داد.
منبع :www.ramm.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید