تبلیغات
دیدار سفیر ایران در روسیه با فضانوردان نام آور روس
ارسال در: 1394/03/13-17:36
دکتر مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه با چند تن از فضانوردان معروف روسیه در محل سفارت دیدار و گفتگو کرد.
سیروس برزو

دکتر مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه با چند تن از فضانوردان معروف روسیه در محل سفارت دیدار و گفتگو کرد. در این ملاقات صمیمانه که با ضیافت ناهار همراه بود فضانوردان مزبور ازجمله گئورگی گرچکو، پاول وینوگرادف، الکساندر بالاندین و سالیجان شاریپف به بیان خاطرات و تجربیات خود از سفر به فضا و فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی خود در زمینه فناوری فضایی پرداختند. همچنین برخی از این دانشمندان که تاکنون به ایران سفر داشته اند و از مراکز علمی و تحقیقاتی ذیربط ایران نیز بازدید بعمل آورده اند به پیشرفت فناوری فضایی در ایران اشاره کردند و جمهوری اسلامی ایران را با توجه به بسترهای مناسب جهت توسعه، یکی از کشورهای مطرح در این خصوص عنوان و به زمینه های توسعه همکاری های فیمابین دانستند.
سفیر ایران نیز ضمن آشنایی با فعالیت های علمی این دانشمندان بویژه آقای گئورگی گرچکو به عنوان یکی از پیشکسوتان عرصه فضانوردی در روسیه و تقدیر از ایشان، به توسعه روابط ایران و روسیه در کلیه زمینه ها اشاره و بر آمادگی کشورمان و مساعدت سفارت جهت توسعه همکاری با مراکز ذیربط روسیه در زمینه فناوری فضایی اشاره کرد.
در این دیدار همچنین سردبیر و مفسر مجله اخبار فضانوردی که معتبرترین نشریه فضایی در روسیه این کشور است، حضور داشتند. اضافه می نماید مجله مذکور در شماره اخیر خود به درج مقالات در خصوص فناوری فضایی در ایران و توسعه آن در کشورمان در سال های اخیر پرداخته است.
درباره فضانوردانی که با سفیر ایران در روسیه ملاقات داشتند:
گئورگی گرچکو
از نوابغ و نخبگان تاریخ فضانوردی است. وی از جمله دستیاران سرگئی کارالیف، پدر فضانوردی روسیه است که از نخستین روز های آغاز عصر فضانوردی در تشکیلات فضایی شوروی فعالیت داشت؛ به طوری که او را تاریخ زنده کیهان نوردی لقب داده اند.  کمتر کسی است که با تاریخ فضانوردی آشنا باشد و گئورگی گرچکو را نشناسد. شاید بتوان گفت وی بعد از گاگارین، سرشناس ترین فضانورد روسیه است.
گرچکو تا به حال دو بار به ایران سفر کرده و از عاشقان فرهنگ و تاریخ ایران زمین است. سفر اول اول او در دی ماه 1386 اتفاق افتاد و وی به عشق تخت جمشید به ایران آمد. و بعد از این سفرها، اینک یکی از مبلغان فرهنگ و تاریخ تمدن ایران است.
الکساندر بالاندین
بعد از گرچکو، نوبت الکساندر بالاندین، مهندس برجسته سامانه های فضایی اتحادیه تولید سامانه های فضایی انرگیا بود که به ایران بیاید.
او نه فقط یک فضانورد بلکه انسانی اهل هنر و شعر و ادبیات نیز هست. گرچه در بین فضانوردان هستند آلن بین، الکسی لئونف و ولادیمیر ژانیبکف هم نقاشی می‌کنند اما در بین فضانوردان کسی نیست که هم نقاش باشد و هم شاعر. بالاندین چنین فضانوردی است.
او 179 روز و یك ساعت و 17 دقیقه و 57 ثانیه از عمر خود را در فضا گذرانده است.
الکساندر بالاندین در سال 1389 به ایران سفر کرد و در تهران و گیلان  برای دانشجویان سخنرانی داشت.
سالیجان شریپوف
سالیجان شریپوف، کیهان نورد مسلمان روس چند سال قبل سفری یک هفته ای به دامغان داشت. او دوبار به فضا سفر کرده و بیش از 200 شبانه روز از عمرش را در مدار زمین گذرانده است.
او متاهل است و جالب است بدانید که یک دختر به نام نگار و یک پسر به اسم جهانگیر دارد. 
سالیجان شریپف نیزدر سال 1391 به دعوت انجمن نجوم دامغان سفری یک هفته ای به ایران داشت.
تمامی این فضانوردان از خاطرات خوب خود از ملت ایران سخن راندند.
پاول وینوگرادوف
پاول وینوگرادوف (متولد ۱۹۵۳) سرمهندس طراح سامانه های فضایی و فضانورد کهنه کار روسیه، تاکنون سه بار به فضا رفته و 5 راهپیمایی فضایی انجام داده و در مجموع 547 شبانه روز در فضا حضور داشته است. 
لازم به یادآوری است که پاول وینوگرادوف  فضانوردی است که با بردن و به نمایش گذاشتن آثاری از استاد فرشچیان به فضا ، نخستین نمایشگاه هنری در فضا را به اسم ایران به ثبت رساند.
مسلما حضور این افراد بلند پایه ، نشانگر قدر و احترامی است که جامعه فضایی روسیه برای مردم ایران قایلند.
جالب است بدانید کیهان نوردانی که به ایران آمده اند به پاس محبت های مردم ایران هدایایی به کمپین خیریه «سین هشتم؛ سرپناه» تقدیم کرده اند.   
منبع :http://cborzu.mihanblog.com/post/150
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید