تبلیغات
سقوط یا مشاهده شهابسنگ! مسئله این است
ارسال در: 1394/05/10-07:06
مشاهده یا سقوط چند شی نورانی در شهر های ایران گزارش شده است.
چند روزی است اخباری که نشانه سقوط یا مشاهده یک یا چند گوی آتشین در آسمان چند شهر ایران است به گوش میرسد.
 به گزارش برخی از خبرگزاری های داخلی این گوی های آتشین یا آذرگوی ها در شهر های کرج زنجان  تاکستان اشتهارد و .. دیده شده و حتی در گزارش های اولیه تاکید بر وجود خسارت شهابسنگ ها در مناطق مسکونی شده است. در شبکه های اجتماعی و در برخی گزارش های اولیه مشاهده این شهابها توسط منجمان آماتور نیز گزارش شده که میتواند تاییدی بر وجود آذرگوی یا آذرگوی هایی در آسمان این شهرها باشد.

باید در نظر داشت که در سالهای گذشته چنین گزارش هایی توسط مردم بارها اعلام میشد ، ولی پس از بررسی های اولیه مشخص شده بود که منشا این نورها پرتاب های فضایی یا بازگشت مخازن موشک های سوخته در جو و یا مشاهده سیارات پر نور آسمان و حرکت هواپیما یا ایستگاه فضایی و ... بوده و وجود اشیا نورانی یا شهاب در آسمان منتفی میشد.

متاسفانه تنظیم اخبار توسط بسیاری از خبرگزاری های معتبرو غیر معتبر داخلی چنان شتاب زده و معمولا برپایه حدس و گمان و شایعات مردمی استوار است که نمیتواند صحیح و بر مبنای اصول اولیه تنظیم اخبار درست باشد.
 اگر کمی در اخبار اولیه دقت کنیم متوجه میشویم از دید علمی چنین اتفاقاتی در این وسعت و با این خسارت یک اتفاق بسیار مهم و با وسعت جهانی خواهد بود. اگر فرض را براین بگذاریم که چنین شهابسنگ هایی به ناگاه و در چند شهر ایران به زمین اصابت کرده و خساراتی بر جای گذاشته باشند، باید گفت تعداد آنها دیگر یکی دو تا نیست احتمالا هزاران هزار هستند ! 
شهابسنگها به دلیل اندازه کوچکی که دارند احتمال کمی از اصابت آنها در مناطق سکونت انسانی میرود و معمولادر مناطق بیابانی ،  یا جنگلها ، کوهستانها ، دریا و اقیانوس ها سقوط میکنند ، در تایید این اخبار باید گفت آنها باید چنان وسعتی از نظر تعداد ، اندازه  و سرعت  داشته باشند که علاوه  بر این که از جو عبور کرده و سپرهای دفاعی طبیعی زمین را پشت سرگذاشته اند ، بسیاری از آنها در مناطق سکونت انسان که نسبت بسیار کمتری از سطح زمین در مقایسه با کوه و دشت و دریا شامل میشود  سقوط کرده اند! و باعث خسارت هم شده اند 

اینها عناوینی است که خبرگزاری ها بر مشاهده شهابهای آسمانی نهاده اند

خسارت شهاب سنگ از بیجار تا اشتهارد
سقوط شهاب سنگ در استان البرز تائید شد
گزارش‌های ضد و نقیض درباره 'سقوط شهاب‌سنگ' در مناطقی از ایران

علاوه بر این عناوین بسیاری از تصاویر نا مرتبط به موضوع نیز به این اخبار چسبانده و به خواننده متحیر شده از این عناوین خورانده شده است.
این تصاویر عکسهای ایست که باشگاه خبرنگاران جوان پس از گزارش این رویداد منتشر کرده است که یکی مربوط به عبور یک هواپیما و عکسهای بعدی مربوط به یک خبر قدیمی در خصوص نشت سوخت ازمخزن یک موشک در کشورهای دیگر است.


موضوع مهم دیگر این است که اگر رصد این گوی های آتشین یا آذرگوی ها را تایید کنیم باید بگوییم وسعت جو زمین باعث میشود زمانی که ما در شهری در تهران شهاب یا منشا نورانی را رصد میکنیم ممکن است در شهری در فاصله چند صد کیلومتری نیز آن را رصد کنیم. هر چه فاصله این نور از سطح زمین بیشتر باشد مطمئنن مردم بیشتر و شهر های بیشتری آن نور را میبینند. در نظر داشته باشیم اگر مردمی در شهر های زنجان اشتهارد نظر آباد و قزوین با چندین هزار کلیلومتر وسعت ... هم زمان چنین نوری میبنند نشانه سقوط آن در آن شهر ها نیست شاید این شهاب یا شی نورانی صدها کیلومتر آن طرفتر به زمین اصابت کرده باشد و نباید در این شهر ها دنبال آن گشت.
 
در همین خصوص باید متذکر شد سامانه های پایش بسیاری 24 ساعته زمین و اطراف آن را میکاوند تا از کوچکترین سنگهای سرگردان آسمانی اطلاع یابند. اگر چنین حمله ای از طرف سنگهای آسمانی با وسعتی که خبر گزاری های دولتی ذکر کرده اند در کمین زمین باشد از مدتها قبل مراکز علمی جهان از آن خبر داشته و اطلاع میدادند. انجمن های علمی به خصوص انجمن نجوم ایران و انجمن شهاب و شهابسنگ شناسی همچنین وبگاههای ستاره شناسی و نشریات نجومی میتوانند در این خصوص و در زمان مناسب و سریع به بررسی علمی و پاسخ به سوالات رسانه ها و مردم بپردازند.


به هر حال اگر شما هم یکی از مشاهده کنندگان این شهابها و اشیا نورانی بوده این میتوانید این پرسشنامه را که توسط متخصصان نجوم تهیه شده است تکمیل نمایید تا با گرد آوری تمامی گزارشها بتوان پاسخ برخی از سوالها را داد.

نظرات ارسالی:
 
...
1394/05/15   8:07:00 PM
من تو تهران دیدمش. جالبه تو گزارش ها چیزی از تهران گفته نشده. واکنش دیرهنگام وب سایت ها و نشریات علمی حوزه نجوم جای تعجب داره. گزارشم را ثبت کردم.

مریم احمدی
1394/05/11   2:16:00 AM
عکس های ارسالی فوق همگی مربوط به سالهای گذشته است و همونطور که در متن اومده... http://www.rt.com/news/russian-satellite-falls-earth-247/ Russian spy satellite burns up in Earth’s atmosphere Was UFO a Russian ballistic missile? http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4239831,00.html

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید