تبلیغات
ماهنامه نجوم 249 منتشر شد
ارسال در: 1394/05/13-13:51
ماهنامه نجوم 249 با تازه‌هایی از میکروب‌های مریخی، شرایط گذشته تیتان برای میزبانی حیات، انفجار موشک فالکون ۹، کشف ذره جدید در سرن و کشف همزادی برای زمین منتشر شد.
ماهنامه نجوم 249 با تازه‌هایی از میکروب‌های مریخی، شرایط گذشته تیتان برای میزبانی حیات، انفجار موشک فالکون ۹، کشف ذره جدید در سرن و کشف همزادی برای زمین منتشر شد. در این شماره تصاویری از قلب یخی کوتوله منظومه شمسی می‌بینید و درباره ماموریت پرهیجان نیوهورایزنز بیشتر می‌خوانید. نجوم ۲۴۹ گزارش کاملی درباره شهاب‌سنگ فامنین همدان منتشر کرده است و گفت‌وگو با فضانورد ایتالیایی که تصاویری از ایستگاه فضایی از ایران گرفته بود یکی از بخش‌های خواندنی این شماره است.
داستان سنگی که از آسمان افتاد!
سرنوشت شهاب‌سنگ بزرگی که ششم تیرماه به بام خانه‌ای در فامنین همدان برخورد کرد، همچنان در هاله‌ای از ابهام است. در این گزارش بهزاد قیاسوند برای ماهنامه نجوم ماجرای پیدا شدن این سنگ آسمانی را روایت می‌کند و نتایج دیداری با یابنده خوش‌اقبال شهاب‌سنگ را می‌نویسد و درباره مشخصات شهاب‌سنگ و گزارش انتقاله آن به فرانسه اطلاع می‌دهد. حامد پورخرسندی، پژوهشگر دکتری شهاب‌سنگ‌شناسی هم یادداشتی درباره این شهاب‌سنگ نوشته است.

قلب یخی!
پس از سال‌ها انتظار سرانجام کاوشگر نیوهورایزنز به قلمرو پلوتو در دوردست‌های منظومه شمسی رسید و با تصاویر خیره‌کننده‌اش، نگاه بشر را از این دنیای سرد و تاریک دگرگون کرد. حالا با رسیدن به دورترین سیاره سابق منظومه‌شمسی ، افق‌هایی نو پیش‌روی بشر گشوده شده است. ژرفای ۲۴۹ به بررسی همه جانبه این ماموریت پرداخته است که در آن مقاله‌هایی از پیمان اکبرنیا درباره پلوتو و اجرام اطراف، آریا صبوری درباره روش جمع‌آوری داده‌ها در علوم سیاره‌ای و حسگرهای فضاپیمای نیوهورایزنز، محمدحسین الماسی درباره پایان انتظار ده ساله این ماموریت و پوریا ناظمی درباره پیچیدگی‌های اداری و اقتصادی ماموریتی ده ساله می‌خوانید.

سه‌پایه‌ای برای تمام فصول
راهنمای انتخاب سه‌پایه مناسب برای عکاسی نجومی
سه‌پایه‌ی خوب برای عکاسی نجومی منظره چه ویژگی‌هایی دارد؟ پیش از پاسخ دادن به این پرسش باید دو نکته را در نظر گرفت: یکی اینکه انتخاب سه‌پایه‌ی خوب برای عکاسی نجومی، خیلی با انتخاب سه‌پایه‌ی خوب برای دیگر ژانرهای عکاسی در طبیعت تفاوت ندارد؛ یعنی عکاس منظره‌ی روز نیز احتمالاً به دنبال همان انتخابی می‌رود که عکاس نجومی منظره در پی آن است. دیگر اینکه، انتخاب سه‌پایه معمولاً و نه همیشه، از منطق «هرچقدر پول بدهید، آش می‌خورید! » پیروی می‌کند. بااین‌حال و به طور کلی، در انتخاب سه‌پایه‌ی مناسب برای عکاسی نجومی باید به دنبال ویژگی‌هایی مثل استحکام و دوام و وزن سبک و کاربری آسان باشید. مهدی مومن‌زاده در این مقاله درباره انتخاب سه‌پایه مناسب عکاسی راهنمایی کرده است.

اسپرسو در بی‌وزنی
گفت‌وگوی اختصاصی نجوم با سامانتا کریستوفورتی، فضانورد ایتالیایی
کرستوفورتی، ۱۹۹ روز و هفت ساعت در ایستگاه فضایی بین‌المللی اقامت داشت و چند روز پس از بازگشت به زمین، هدا عربشاهی گفت‌وگویی با او انجام داد که بسیار خواندنی است. او درباره ماموریت و تجربیات خود در فضا می‌گوید و از دلیل اینکه در زمان حضور در ایستگاه فضایی از ایران تصاویری تهیه کرده است.

منبع :http://nojum.ir/fa/events/1394/05/10/nojum-249.asp
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید