تبلیغات
کوچک‌ترین سیاه‌چاله‌ی عالم
ارسال در: 1394/05/23-20:35
به‌تازگی دانشمندان کوچک‌ترین سیاه‌چاله‌ی عالم را کشف کرده‌اند.

شرح تصویر: کهکشان کوتوله‌ی RGG 118 از نگاه تلسکوپ نوری کِلِی (مرکز تصویر). بالا-راست: همین کهکشان در پرتوی ایکس از نگاه تلسکوپ فضایی چاندرا

 به‌تازگی دانشمندان کوچک‌ترین سیاه‌چاله‌ی عالم را کشف کرده‌اند. این سیاه‌چاله‌ی کوچک در قلب کهکشان کوتوله‌ی «RGG 118» قرار دارد. این کهکشان از زمین ۳۴۰ میلیون سال نوری فاصله دارد و پیمایش‌گر دیجیتالی آسمان اسلون (SDSS) برای نخستین بار آن را کشف کرد. دانشمندان با بررسی حرکت گاز در نزدیکی مرکز کهکشان با تلسکوپ ۶/۵ متری کِلی (Clay) توانستند جرم سیاه‌چاله‌‌‌ را تخمین بزنند: جرم این سیاه‌چاله ۵۰ هزار برابر جرم خورشید است. این جرم در قیاس با دیگر سیاه‌چاله‌ها بسیار اندک است، مثلاً سیاه‌چاله‌ی مرکزی کهکشان خودمان ۱۰۰ برابر آن جرم دارد یا یکی از سنگین‌ترین سیاه‌چاله‌ها در عالم جرمش حدود ۲۰۰ برابر جرم این غول کوچک است.

رصدهای بیشتر با تلسکوپ فضایی پرتوی ایکس چاندرا نشان می‌دهد که این سیاه‌چاله چنان بااشتها است که با سرعتی مشابه با سیاه‌چاله‌های بزرگ‌تر مواد پیرامونش رو می‌بلعد. شاید این حریصانه بلعیدن نشان‌دهنده‌ی آن است که فارق از این‌که سیاه‌چاله‌ها در چه اندازه‌ای شکل می‌گیرند؛ به‌طور مشابه رشد می‌کنند.

با بررسی سیاه‌چاله‌های کوچک می‌توان به شناخت بیشتری نسبت به رشد و تکامل انواع سیاه‌چاله‌ها رسید.علاوه بر این کهکشان میزبان این سیاه‌چاله که به نظر نمی‌رسد هرگز با کهکشان دیگری ادغام شده باشد نشان می‌دهد که چطور کهکشان‌ها در ابتدای عالم شکل می‌گرفتند و چطور هردوی آن‌ها، کهکشان و سیاه‌چاله‌ی مرکزی‌اش، برهم اثر می‌گذارند. 

منبع :canot.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید