تبلیغات
ربات ناسا برای جست‌وخیزکردن بر روی زمین‌های ناهموار
ارسال در: 1394/06/18-15:41
کاوشگرهای معمول ناسا بر روی چرخ‌هایشان غلت می‌خورند و در زمین‌های ناهموار و سرپایینی عملکرد خوبی ندارند؛ بنابراین به منظور غلبه‌کردن بر این مشکل، دانشمندان ناسا در حال ساخت رباتی هستند که بر روی سطوح به جای غلت‌خوردن بر روی چرخ‌ها، جست و خیز می‌کنند.

کاوشگرهای معمول ناسا بر روی چرخ‌هایشان غلت می‌خورند و در زمین‌های ناهموار و سرپایینی عملکرد خوبی ندارند؛ بنابراین به منظور غلبه‌کردن بر این مشکل، دانشمندان ناسا در حال ساخت رباتی هستند که بر روی سطوح به جای غلت‌خوردن بر روی چرخ‌ها، جست و خیز می‌کنند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، تیم ناسا با همکاری دانشمندان استنفورد و دانشگاه ام‌آی‌تی در حال ساخت این ربات پنج کیلوگرمی هستند که برای غلبه بر چالش‌های موجود در اجرام کیهانی متحرکی مانند سیارک‌ها یا دنباله‌دارهای دارای گرانش پایین و سطوح ناهموار ارائه می‌شود.

شکل ربات Hedgehog مانند یک مکعب است و می‌تواند صرف‌نظر از زمینی که بر روی آن حرکت می‌کند، عمل کند.

ساخت این ربات در مقایسه با یک کاوشگر معمولی نسبتا ارزان بوده و چند مورد از این ربات‌ها را می‌توان برای پروازکردن با یکدیگر بسته‌بندی کرد.

در این جا فضاپیمای مادر می‌تواند یک باره یا در چندین مرحله تعداد زیادی از این ربات‌ها را آزاد کرده و به آن‌ها امکان پخش‌شدن جهت کنکاش جهان‌های بیگانه را بدهد.

مفهوم اساسی استفاده از یک سامانه مکعبی با میخ‌های بزرگ است که با چرخش و ترمزگیری چرخ‌های پرواز داخلی خود عمل کند. نمونه اولیه ربات Hedgehog متعلق به آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا دارای هشت میخ و سه چرخ پرواز است. میخ‌ها از بدنه ربات در مقابل زمین جلوگیری کرده و هنگام جست و خیزکردن آن به عنوان پا عمل می‌کنند.

این میخ‌های بزرگ همچنین می‌توانند میزبان ابزاری مانند کاوشگرهای حرارتی برای گرفتن دمای سطح به هنگام جست و خیز ربات باشند.

دو نمونه اولیه Hedgehog که یکی توسط دانشگاه استنفورد و دیگری توسط آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا ارائه شده، در ژوئن سال جاری میلادی بر بورد هواپیمای C-9 متعلق به ناسا برای تحقیقات ریزگرانش آزمایش شدند.

طی چهار پرواز، این ربات‌ها چندین نوع مانور را به نمایش گذاشتند که برای کنارآمدن بدنه‌های Hedgehog با گرانش کاهش‌یافته کارآمد بودند.

محققان این مانورها را بر روی مواد مختلفی انجام دادند که طیف وسیعی از سطوح را تقلید می‌کنند؛ از جمله این مواد می‌توان به مواد شنی، صخره‌ای و ناهموار، لغزان و یخی و همچنین نرم اشاره کرد.

دانشمندان برای نخستین بار نمونه‌های Hedgehog را در حال جست‌وخیزکردن در یک محیط دنباله‌دارمانند نشان دادند. تیم علمی امیدوار است این ربات بتواند با ابزاری مانند دوربین‌ها و طیف‌سنج‌ها بیش از 9 کیلوگرم وزن داشته باشد.

محققان هم‌اکنون بر روی خودمختاری ربات کار می‌کنند و در تلاش برای افزایش عملیات‌ خودکار آن بدون گرفتن دستورات از روی زمین هستند.

منبع :isna
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید