تبلیغات
تصویر جدید هابل از یک کهکشان مارپیچ
ارسال در: 1394/06/18-15:42
ناسا و آژانس فضایی اروپا به تازگی تصویر جدید تلسکوپ فضایی هابل از کهکشان مارپیچ Messier 96 را منتشر کردند.

ناسا و آژانس فضایی اروپا به تازگی تصویر جدید تلسکوپ فضایی هابل از کهکشان مارپیچ Messier 96 را منتشر کردند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا این کهکشان M96 یا NGC 3368 نیز نامیده می‌شود و یک کهکشان مارپیچ است که فقط در فاصله 35 میلیون سال نوری و در صورت فلکی شیر یا لئو واقع شده است. جرم و اندازه این کهکشان با کهکشان راه شیری برابری می‌کند.

این جرم کیهانی، درخشان‌ترین کهکشان در گروه M96 به شمار می‌آید؛ این گروه از کهکشان‌ها در صورت فلکی لئو واقع شده‌اند و شامل اجرامی به نام‌های M95 و M105 و همچنین دست کم 9 کهکشان دیگر است.

کهکشان Messier 96 نخست در سال 1781 توسط منجمی به نام Pierre Méchain کشف شد.

این کهکشان به نوعی از گرداب عظیم متشکل از گازهای درخشان شباهت دارد که گاز تاریکی در آن به صورت موج‌دار حضور دارد. این گاز به داخل کهکشان و به سمت هسته آن پیچ و تاب می‌خورد.

جرم کیهانی Messier 96 بسیار نامتقارن است و گاز و غبار آن در سراسر بازوهای مارپیچ ضعیفش به صورت غیرهمسان گسترده شده‌ است. هسته این کهکشان نیز دقیقا در مرکز آن واقع نشده، بازوهایش نامتقارن هستند و تصور می‌شود تحت تاثیر کشش کهکشانی ناشی از کهکشان‌های دیگر واقع در همان گروه است.

این گروه که گروه M96 نیز نامیده می‌شود همچنین دارای کهکشان‌های Messier 105 و Messier 95 و همچنین کهکشان‌های کم‌نورتر و کوچک‌تر است. این نزدیک‌ترین گروهی است که حاوی هر دوی یک کهکشان‌ بیضوی شفاف (Messier 105) و همچنین کهکشان‌های مارپیچ است.

منبع :isna
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید