تبلیغات
زمانسنجی اختفای روزگاهی ستاره الدبران با ماه برای نخستین بار در خاورمیانه
ارسال در: 1394/07/10-19:46
اختفای روزگاهای الدبران در روز چون این اختفا در زمره اختفای بسیار سخت در جهان است مدت زمانی برای کسب تاییده جهانی گذشت.

 زمانسنجی اختفای روزگاهی ستاره الدبران با ماه برای نخستین بار در خاورمیانه

براساس هماهنگی صورت گرفته بین دپارتمان اختفا بخش خاورمیانه آیوتا (مرکز زمانسنجی اختفاهای نجومی) و موسسه دانش پژوهان آسمان دز (انجمن نجوم دزفول)  و همچنین رصدخانه مرکز نجوم ادیب اصفهان برنامه ریزی برای رصد اختفای ستاره الدبران با ماه در روز صورت پذیرفت.

قابل ذکر است؛ از حدود دو ماه قبل برای رصد این اختفا خاص برنامه ریزی و هماهنگی های لازم انجام گردید و گروها و مراکزی برای رصد این رویداد اعلام آمادگی نمودند؛ در نهایت دو مرکز انجمن ادیب اصفهان و انجمن نجوم دزفول برای ثبت این اختفا برگزیده شدند.

با توجه به اهمیت این رویداد، از قبل امکانات اپتیکی و رصدی هر دو تیم از لحاظ کیفیت مورد بررسی قرار گرفت و برای جلوگیری از بروز هر گونه اشکال احتمالی در زمان رصد اعضای دو تیم ستاره الدبران را در دو روز متفاوت، مورد رصد ازمایشی قرار دادند که نتایج موفقیت آمیزی داشت.

زمان اختفا در تاریخ 05/09/2015 میلادی برابر با 14/06/1394 خورشیدی، و شروع رویداد در ساعت 6:36:54 به وقت گرینویچ برابر با ساعت 11:06:54 به زمان مرکزی ایران بود. این اختفا به طور همزمان توسط انجمن نجوم دزفول و گروه رصدخانه ادیب اصفهان  با موفقیت رصد،زمان سنجی و ثبت گردید.

گزارش های رصدی پس از تایید توسط دیتاکلکتور منطقه ایی آیوتا خاورمیانه برای و تایید وثبت نهایی برای جناب آقای"دیو گالت" ریاست محترم دیتاکلکتور جهانی آیوتا ارسال گردید . ایشان پس از بررسی گزارش و اطمینان از صحت زمانسنجی های صورت گرفته ، گزارش رصدگران ایرانی را تایید کردند.

زمان‌سنجی بصورت بصری رصد و ثبت رویداد اختفا با چشم، از طریق عدسی و با استفاده از کرنومتر و گرفتن زمان مبنا انجام شده است.تمامی زمان های ورود و خروج  و مدت زمان اختفا بر حسب صدم ثانیه توسط هر دو گروه زمان سنجی و ثبت گردید.

مشخصات اختفا

ستاره: الدبران (aldebaran)

قدر: 0.9

موقعیت: آلفای صورت فلکی ثور «گاو» (Tauri)

موقعیت رصدی ماه:

فاز:

ارتفاع: 32

و ارتفاع خورشید: 51

گروه دزفول:

سرپرست و رصدگر اختفا: حجت الله حکمت زاده

گزارش نویس: نرگس تائب جولا

زمان سنج:رضا پورحسین،بهناز محمدی خباز،فرناز قائد،

 ابزارهای مورد استفاده گروه دزفول:

تلسکوپ 150 میلی متری آکروماتیک sky watcher

چشمی  10 mm-Ultra wide william optics

تلسکوپ 10 اینچ دابسونی

دو چشمی 28*120 آپوکروماتیک سلسترون

گروه اصفهان:                                                      

سرپرست و گزارش نویس: سپیده قاضی عسگر

رصدگر اختفا: عرفان احمدی

نصب و تنظیم  تلسکوپ: حامد لاله زار

زمان سنجی:فاطمه بقولی زاده

ابزارهای مورد استفاده گروه اصفهان:

تلسکوپ 14 اینچ شرکت MEAD  مدل LX200-GPS با مقر قطبی

چشمی:14 mm-Ultra wide angel

در پایان از ریاست محترم آیوتای خاورمیانه، ریاست محترم مرکز نجوم ادیب اصفهان و پرسنل این مرکز، رصدخانه مرکز نجوم ادیب، موسسه دانش پژوهان آسمان دز (مرکز نجوم دزفول( و کلیه عزیزانی که در این رصد شرکت نموده و مارا در این برنامه یاری کرده اند کمال تشکر را داریم

هییت رییسه دپارتمان اختفا و بررسی فرانپتونی های آیوتا خاورمیانه

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید