تبلیغات
طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی «ناهید»/ پرتاب کاوشگرهای فضایی
ارسال در: 1394/07/18-15:45
معاون فناوری‌های فضایی سازمان فضایی ایران با اشاره به کارایی راکت‌های کاوش در انتقال محموله های فضایی و تست تجهیزات، از سرگیری پرتاب کاوشگرها و پیگیری طراحی و ساخت ماهواره های سنجشی و مخابراتی را از برنامه های در دستور کار سازمان عنوان کرد.

معاون فناوری‌های فضایی سازمان فضایی ایران با اشاره به کارایی راکت‌های کاوش در انتقال محموله های فضایی و تست تجهیزات، از سرگیری پرتاب کاوشگرها و پیگیری طراحی و ساخت ماهواره های سنجشی و مخابراتی را از برنامه های در دستور کار سازمان عنوان کرد.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، دکتر جعفر روشنیان با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: کاوشگر های فضایی به دو بخش کاوشگرهای محموله زیستی و محموله های تحقیقاتی تقسیم می‌شوند که ممکن است برای تحقق یک فناوری یا تست یک فناوری در فضا استفاده شود و یا ممکن است یک محموله زیستی توسط راکت ها به فضا پرتاب و به زمین برای مطالعات زیستی، برگردانده شود و در این راستا قصد داریم کاوشگرهای فضایی را فعال کنیم.

وی با بیان اینکه براساس قانون تمام فعالیتهای فضایی غیرنظامی کشور بر عهده سازمان فضایی است، ادامه داد: ماهیت این سازمان، فناوری و فنی است و از ابتدای تاسیس این سازمان معاونت فناوری و معاونت کاربردی سازمان فضایی از اهمیت بالایی برخوردار بوده اند.

روشنیان با بیان اینکه نگاه سازمان در موضوع فناوری های فضایی حاکمیتی است، نه تصدی گری ادامه داد: فناوری فضایی از فناوری های پیچیده و برتر دنیا است و جنبه استراتژیک دارد.

وی با اشاره به اینکه میزان دسترسی به فناوری فضایی برای هر کشور یک شاخص است، ادامه داد: هر چه پیشرفت فناوری فضایی بیشتر باشد می توان به این نتیجه رسید که کشور از نظر فناوری ها، پیشرفته تر است.

معاون فناوری سازمان فضایی بر نقش فناوری های فضایی در تعاملات بین المللی تاکید کرد و ادامه داد: ایران در مقایسه با سازمان های فضایی امریکا و روسیه که چندین دهه فعالیت داشته اند در یک دهه تلاش خود موفقیت های چشمگیری داشته است.

وی با بیان اینکه در دنیا کشورهای انگشت شماری هستند که می توانند ماهواره های خود را خودشان در مدار قرار دهند افزود: خوشبختانه ایران به این توانایی دست یافته است.

روشنیان اظهار کرد: برنامه های مناسبی در طول برنامه توسعه کشور در افق 1404 توسط سازمان فضایی ، مدیریت و پیگیری می شود.

وی به دو مسیر مهم طراحی و ساخت ماهواره های سنجشی به عنوان ماهواره های تحقیقاتی و همچنین مسیر ماهواره های مخابراتی اشاره کرد و گفت: هم اکنون ماهواره ناهید را در دستور کار خود داریم که در این راستا با پژوهشگاه فضایی به منظور توسعه فناوری های بومی قرارداد بسته شده است.

روشنیان به توسعه فناوری های بومی و همچنین خرید ماهواره خارجی به صورت موازی اشاره کرد و افزود: فرایند طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره سنجشی با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه نیاز سنجی ماهواره ای در کشور به چه نحوی انجام می شود افزود: نیازها بر اساس کاربردهای ماهواره در کشور مطرح می شود.

استاد دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی بر ضرورت دستیابی به ماهواره ملی تاکید کرد و گفت: برای تامین تمامی کاربردهای فناوری فضایی در کشاورزی، هواشناسی، بلایای طبیعی، جنگلبانی، پزشکی فضایی، پیش بینی ریزگردها و فعالیت های زیست محیطی هر دو مسیر را در طراحی و ساخت ماهواره با توجه به صنایع بومی یا خرید، پیگیری می کنیم.

معاون فناوری سازمان فضایی بر تعامل بین المللی برای بهره برداری حداکثری از فضای پسا تحریم به جهت رشد سریع تر در عرصه فضا تاکید کرد و گفت: در صورت امکان درصدد انجام پروژه های مشترک هستیم که بخشی را از فناوری خودی استفاده کنیم و بخشی در تعامل با سایر کشورها، انجام شود.

منبع :isna
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید