تبلیغات
بزرگترین قمر مریخ در معرض فروپاشی
ارسال در: 1394/08/20-13:56
محققان ناسا در تحقیقات جدید خود اعلام کرده‌اند که بزرگترین قمر سیاره مریخ در اثر نیروهای جزرومدی در حال از هم پاشیدن بوده و انتظار می‌رود تا 30 تا 50 میلیون سال آینده از بین برود.

محققان ناسا در تحقیقات جدید خود اعلام کرده‌اند که بزرگترین قمر سیاره مریخ در اثر نیروهای جزرومدی در حال از هم پاشیدن بوده و انتظار می‌رود تا 30 تا 50 میلیون سال آینده از بین برود.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، یافته‌های محققان مرکز پرواز گودارد ناسا نشان می‌دهد که شیارهای طولانی و کم عمق روی سطح قمر فوبوس نشانه‌های زودهنگامی از نقص ساختاری است که در نهایت آن را از بین خواهد برد.

فوبوس که در ارتفاع نزدیک به 6000 کیلومتری سطح مریخ گردش می‌کند، نسبت به سایر قمرهای منظومه شمسی به سیاره میزبان خود نزدیک‌تر است. گرانش مریخ هر 100 سال، فوبوس را نزدیک به دو متر به سوی خود می‌کشد.

تا مدتها تصور می‌شد که شیارهای روی این قمر، ترکهایی هستند که در اثر برخورد شکل‌دهنده دهانه Stickney بر روی فوبوس ایجاد شده‌اند.

اما مدلسازی جدید محققان ناسا از این دیدگاه حمایت می‌کند که شیارها بیشتر شبیه نشانگرهای کشش ناشی از نیروهای جزرومدی هستند و اینکه احتمالا درون این قمر شامل توده‌ای از آوار بوده که به سختی در کنار هم قرار گرفته‌اند و با لایه‌ای از سنگپوش پودر شده‌ با ضخامت 100 متر احاطه شده‌اند.

دانشمندان همچنین دریافتند که این شیارها در اثر دهانه برخوردی شکل نگرفته‌، بلکه در نتیجه یک نقطه کانونی در نزدیکی‌شان ایجاد شده‌اند. کشش گرانشی بین مریخ و فوبوس باعث ایجاد این نیروهای جزر و مدی می‌شود.

تقدیر مشابهی ممکن است در انتظار قمر تریتون سیاره نپتون باشد که به آرامی به سمت آن کشیده شده و از سطح ترک برداشته مشابه برخوردار است.

به گفته دانشمندان، این یافته‌ها همچنین در مورد سیارات فراخورشیدی نیز کاربرد خواهد داشت.

این یافته‌ها در نشست سالانه بخش علوم سیاره انجمن نجوم آمریکا ارائه شده است.

نظرات ارسالی:
 
هه به به فه فه غه غه
1394/08/20   4:13:00 PM
احتمالا آمریکا باید الان نگران باشه و باز هم آمریکا ابر قهرمانیش و نگرانیشو ثابت کنه یکی سلام منو به آمریکا و روشنفکران برسونه و به آمریکا بگه هالک رو بفرست اوضاع قمر مریخ رو ردیف کنه :D

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید