تبلیغات
هابل بازنشسته می شود؟!
ارسال در: 1382/05/12-00:00
مقامات آژانس فضايی آمريکا برای پايان دادن به ماموريت هابل برنامه ريزی می کنند. رويدادی که اسباب ناراحتی و ياس بسياری از دانشمندان را فراهم کرده است.

مقامات آژانس فضايی آمريکا برای پايان دادن به ماموريت هابل برنامه ريزی می کنند. رويدادی که اسباب ناراحتی و ياس بسياری از دانشمندان فراهم کرده است."از سال 1610 تاکنون، يعنی از زمانی که گاليله تلسکوپ خود را به سوی آسمان نشانه رفت، هيچ رويدادی به اندازه ساخت و به کارگيری تلسکوپ فضايی هابل درک ما را از کيهان متحول نکرده است."

تلسکوپ فضایی هابل .:. عکس از ناسا


اين بخشی از معرفی نامه رسمی ناسا از تلسکوپ هابل است .سرنوشت هابل کاملا روشن است. همواره انتظار می رفته است اين تلسکوپ که در سال 1990 پرتاب شد عمر کاری محدودی داشته باشد.با پرتاب تلسکوپ جديد ناسا به نام "جيمز وب" در سال 2011 ماموريت هابل تا سال 2010 پايان خواهد يافت

 

طرحی از تلسکوپ جمیز وب

آژانس فضائی آمريکا می گويد برای اداره هر دو برنامه بودجه کافی ندارد و اولويت با تلسکوپ جيمز وب است. اما طرفداران هابل استدلال می کنند لزومی برای چنين تصميمی نيست. احساسات پيرامون قضيه چنان بالا گرفته است که ناسا با تشکيل هيئتی از کارشناسان سعی دارد بهترين راه برای انتقال از هابل به تلسکوپ جيمز وب را بيابد.
اين هيئت تاکنون صدها نامه الکترونيک دريافت کرده که طرفداران هابل با ارائه پيشنهادهايی همچنين نسبت به پايان ماموريت اين تلسکوپ ابراز نگرانی کرده اند.ادوارد چنگ، دانشمندی که در ساخت هابل شرکت داشته است به بی بی سی گفت علت احساسات پرشور دانشمندان کاملا روشن است.او گفت: "آنها نمی توانند جهان را بدون هابل تصور کنند. حجم اطلاعاتی که اين تلسکوپ فراهم کرده چنان زياد است که وقتی دانشمندان با نظريه يا معمايی روبرو می شوند نخستين واکنش آنها اين است: هابل چه پاسخی دارد؟".
البته هابل هميشه سرچشمه اطلاعات نبوده است.در سال 1991 بلافاصله پس از پرتاب هابل مشخص شد که آينه اصلی تلسکوپ معيوب است.سه سال طول کشيد تا ابزارهای تصحيح کننده طراحی، ساخته و روی تلسکوپ نصب شد.
اما به گفته مارتين ريس، ستاره شناس از دانشگاه کمبريج بريتانيا که برای انتقال اطلاعات از هابل به جيمز وب همکاری می کند، تعمير هابل باعث تحولی بزرگ شد.وی به بی بی سی گفت: "شکی نيست که هابل در يک دهه گذشته در راس و پرچمدار برنامه های ناسا بوده است."داده های هابل دانشمندان را سخت مشغول خود کرده است. همچنين با فراهم کردن سرنخ هايی درباه "پرسش های اساسی"، از جمله منشا کيهان، تخيل عموم مردم را هم تسخير کرده است.آقای مارتين گفت: "ناسا آگاه است که اين پرسش های اساسی نه تنها دارای اهميت زياد علمی بلکه همچنين مورد علاقه و کنجکاوی عموم مردم است."

پايان يک خوشبينی

درحالی که جامعه علمی می خواهد از حسن نيت و علاقه ای که هابل برانگيخته به بهترين نحو استفاده کند همينطور سرمايه گذاری علمی که در ساخت آن شده، اما چاره ای جز رودررو شدن با واقعيات تلخ نيست.ان کينی، مدير بخش نجوم و فيزيک ناسا، با تاکيد بر اين موضوع که ناسا به هيچ وجه قادر نخواهد بود هابل را برای نمايش در موزه به زمين بازگرداند، طرفداران هابل را از يک رويای شيرين محروم کرد. او در نشستی عمومی در شهر واشنگتن گفت که از ميان رفتن شاتل کلمبيا و هفت خدمه آن در ماه فوريه بيش از هر زمان باعث تاکيد بر اين مساله شده است که نبايد جان فضانوردان را برای ماموريت های غيرضروری به خطر انداخت.برای خارج کردن هابل از مدارش بدون خطر، حداقل يک سفر فضائی ديگر نياز است تا فضانوردان برروی آن راکتهای مخصوص نصب کنند. اين اقدام برای فضانوردان توام با خطر خواهد بود و از جنبه علمی هم مزيتی دربر نخواهد داشت.

فن آوری جديد

احيا تلسکوپ هابل از طريق ماموريت های فضايی که ابزارهای تازه با قابليت های بيشتر به آن اضافه شده عامل موفقيت چشمگير هابل بوده است.رصدخانه فضايی هابل هم اکنون از پيشرفته ترين فن آوری ها استفاده می کند که فقط محدود به تجهيزات اوليه اش نمی شود.دکتر چنگ می گويد هابل می تواند تا سال 2020 يعنی زمانی که اجزای غير قابل جايگزين آن، مانند آينه ها، شروع به ضايع شدن می کنند، به فعاليت خود ادامه دهد.
آرزوی دانشمندان برای ادامه فعاليت هابل تا حدودی ناشی از اين واقعيت است که آنها نمی خواهند ابزاری را که چنان به آن وابستگی پيدا کرده اند از دست بدهند، اما موضوع به اين محدود نمی شود.تلسکوپ جيمز وب قادر به انجام ماموريتهايی خواهد بود که از توان هابل خارج است.اما تلسکوپ جيمز وب قادر به رديابی اشيا در نور ماورای بنفش نيست که به اين ترتيب جامعه علمی را از مهم ترين ابزارشان محروم می کند.

کشفيات غيرمنتظره

گفته می شود هابل تنها 2 درصد بودجه ناسا را به خود اختصاص می دهد با اين حال 33 درصد دستاوردهای علمی ناسا توسط هابل جمع آوری شده است. طرفداران هابل می خواهند عمر آن تا حداکثر زمان ممکن ادامه يابد.استيون بکويت از موسسه علمی تلسکوپ فضايی به موفقيت های هابل اشاره کرد و گفت که بسياری از اين دستاوردها به هنگام ساخت هابل حتی پيش بينی نمی شد.وی گفت: "يکی از جالب ترين دستاوردهای هابل کشف سيارات خارج از منظومه شمسی است. تا پيش از پرتاب هابل هيچ سياره ای خارج از منظومه شمسی کشف نشده بود."وی گفت هنوز چيزهای زيادی هست که هابل می تواند کشف کند.او گفت: "هابل دارای توانايی های منحصر به فردی است که فرصت های علمی جذابی نه تنها تا سال 2010 بلکه ورای آن فراهم می کند. هابل هنوز به اوج توانايی های خود نرسيده است."

با اين حال بودجه ناسا محدود است و به نظر می رسد هابل زودتر از موعد بازنشسته خواهد شد.؟!

خبر از بی بی سی

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید