تبلیغات
شهاب باران مرداد ماه !
ارسال در: 1382/05/18-00:00
در روزهای آینده شاهد یکی دیگر از بارشهای<SPAN lang=FA dir=ltr style=

در روزهای آینده شاهد یکی دیگر از بارشهای شهابی تابستان در آسمان خواهیم بود.بارشهای شهابی هر ساله در شبهایی خاص در آسمان قابل مشاهده اند.

 

 

منظره ای خیالی از بارش شهابی !!

 

 

 بارش شهابی چرا اتفاق می افتد؟

در هر بار عبور دنباله دارها از منظومه شمسی و از مناطقی که در داخل مدار زمین قرار گرفته مقداری از گرد و غبار و بقایای دم دنباله دارها در فضا اطراف مدار زمین پراکنده میشود. در سالهای بعدی زمانی که زمین به این مواد جدا شده از دنباله دار برخورد میکند این مواد در اثر برخورد با  جو زمین و گرم شدن به صورت شهابهایی در آسمان پدیدار میشوند.

منشا (کانون )بارش شهابی کجاست؟

محلی ظاهری در آسمان که شهابها از آنجا سر چشمه میگیرند را منشا یا کانون بارش شهابی مینامیم. کانون بارش بسته به محلی و زاویه ایست که زمین با توده باقی  مانده از دنباله دارها برخورد میکند. و معمولا با یکی از صورت های فلکی که مشا بارش در آن یا نزدیک آن قرار دارد نام گذاری میشود.

 

METEOR SHOWER

شهابها در بارشهای شهابی از منطقه ای منشا میگیرند که به آن کانون بارش میگوییم. شهابهایی که از این قاعده پیروی نکنند جزو بارش شهابی نیستند.

بارشهای شهابی تابستان

چند بارش شهابی در شبهای تابستان دیده میشود دلتا دلوی شمالی و جنوبی - یوتا دلوی شمالی - آلفا جدی - کاپا دجاجه ای - آلفا ارابه رانی  و بارش برساوشی .

بارش شهابی برساوشی 

 کانون این بارش در صورت فلکی برساوش قرار گرفته است.منشاء آن دنباله دار سويفت-تاتل است.(اين دنباله دار در سال ١۸۶۲کشف شد. و دوره تناوب آن حدود ۱۲۰ سال است و آخرین مراجعه سویفت-تاتل سال ۱۹۹۲ بود. ) این بارش در شبهای ۲۱ تا۲۲ مرداد هر ماه به اوج خود میرسد. امسال وجود ماه کامل شرايط رصدی را نامناسب کرده است. مطابق پيش بينی اوج بارش در ساعت ۰۹:١۰صبح ۲۲مرداد به وقت ایران رخ خواهد داد.

Photo by : Jeff Gossman

برای مشاهده این بارش میتوانید در این شبها از ساعت ۲۲:۳۰ قسمت شمال شرقی آسمان  محلی که صورت فلکی برساوش از آن قسمت طلوع میکند و در طول شب حوالی صوررت فلکی برساوش را مشاهده کنید. اگر قصد ثبت و عکاسی از شهابها را دارید با توجه به وجود ماه پر نور در آسمان از فیلم هایی با حساسیت پایین بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ استفاده نمایید.

برخی مشخصات بارش برساوشی :

  • کانون بارش : صورت فلکی برساوش
  • اوج فعالیت : ۲۱ و ۲۲ مرداد ماه
  • ZHR : ۹۰ در ساعت

  • میل کانون +۵۷

  • بعد کانون ۴۷

در صورت ثبت و  عکاسی از این بارش لطفا گزارشها و عکسهای خود را برای ما ارسال نمایید تا از آن در بخش خبر و عکس هفته استفاده شود .

برای تبادل نظر و شرکت در بحث های مربوط به این بارش اینجا را کلیک کنید...

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید