تبلیغات
مریخ،کربنات بسیار کمی دارد
ارسال در: 1382/06/04-00:00
با اینکه شواهدی دال بر وجود مواد معدنی حاصل از آب،در مریخ یافت شده است ولی این شواهد،برای اثبات وجود دریاچه ها یا اقیانو

با اینکه شواهدی دال بر وجود مواد معدنی حاصل از آب،در مریخ یافت شده است ولی این شواهد،برای اثبات وجود دریاچه ها یا اقیانوس های آب در گذشته مریخ کافی نیست.

برخی از دانشمندان علوم سیاره ای امیدوار بودند طیف سنج گرمایی  فضاپیمای "نقشه بردار سراسر مریخ"(MGS)،موسوم به TES،بتواند مناطق کربناتی وسیعی را بر روی سیاره سرخ کشف کند.

 

MGS

در این تصویر خیالی  "نقشه بردار سراسر مریخ"(MGS) بر فراز المپوس قرار دارد.

 

به نظر می رسد ترکیبات لازم برای شکل گیری کربنات بر روی مریخ وجود دارد:دی اکسید کربن(که به وفور در جو مریخ وجود دارد)،مواد معدنی(موجود در زمین سرخ رنگ مریخ) و آب(که بصورت یخ در زیر زمین و قطب های مریخ وجود دارد و نیز علائمی که نشان می دهد عوارض سطحی و حفره های مریخ در اثر جریان آب شکل گرفته اند).

 

Mars 2001 Dust Storm Comparison

بر اساس آخرین یافته ها،بین 2 تا 5 درصد جو مریخ
را مواد معدنی کربناتی تشکیل می دهد.
:: ناسا / آزمایشگاه نیروی محرکه جت / موسسه سیستمهای علوم فضایی ما لین  ::

 

به گزارش گروهی از دانشمندان علوم سیاره ای دانشگاه ایالتی آریزونا،  طیف سنج گرمایی فضاپیمای نقشه بردار سراسر مریخ(موسوم به TES)،مواد معدنی حاوی کربنات را در مریخ پیدا کرده است ولی مقدار مواد کشف شده،آنچنان که بسیاری ار دانشمندان آرزو یا انتظار داشتند نمی باشد.

 

Candor Chasma in Infrared

این تصویر فروسرخ که در هنگام روز گرفته شده است،
لبه ناحیه ای موسوم به "کاندور کاسما" را در مریخ نشان می دهد. 
::  ناسا / آزما یشگاه نیروی محرکه جت / دانشگاه ا یالتی آریزونا   ::

 

TES،با بدست آوردن طیف فروسرخ گرمایی سطح مریخ،زمین شناسی آن را مورد مطالعه قرار می دهد.از آنجا که نحوه جذب و بازتابش گرما توسط مواد معدنی،متفاوت و منحصر بفرد است طیف فروسرخ نواحی مختلف مریخ،بسته به نوع ماده معدنی موجود در هر ناحیه،متفاوت است.

 

بنا بر گزارش منتشر شده در شماره سی ام مرداد مجله Science،طیف سنج گرمایی فضاپیمای MGS که قادر به تفکیک ساختارهایی با پهنای 3 کیلومتر است،در مدت ماموریت 6 ساله خود با وجود تهیه 163 میلیون طیف گرمایی از سطح مریخ،هیچگاه موفق به کشف نواحی وسیع حاوی کربنات نشده و فقط نشان داده است که 2 تا 5 درصد غبار مریخ را مواد معدنی کربناتی تشکیل می دهد.

دانشمندان معتقدند اگر مریخ در گذشته حاوی مقادیر زیاد آب مایع بوده باشد،این آب با دی اکسید کربن فراوان و مواد معدنی موجود در مریخ ترکیب می شد و صخره های کربناتی وسیع،مانند لایه های سنگ آهک موجود بر روی زمین،بوجود می آمد.

ولی به گفته "فیل کریستن سن" محقق ارشد TES،بنظر می رسد کربنات کمی که طیف سنج TES در غبار مریخ پیدا کرده،در اثر اندرکنش اقیانوس های وسیع آب با جو ضخیم مریخ بوجود نیامده،بلکه صرفا در اثر اندرکنش بین آب ناچیز و غبار موجود در جو نازک آن بوجود آمده است.این محقق همچنین فرضیه پوشیده شدن لایه های کربناتی توسط لایه های ضخیم غبار را رد می کند و معتقد است اگر چنین چیزی درست بود،مطمئنا طیف سنج TES قادر به کشف لایه های کربناتی مخفی در زیر لایه های غباری سطح مریخ بود.

منبع خبر : www.astronomy.com

در همین زمینه بخوانید :

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید